Už nejde jen o zvuk

RealPlayer se šíří tak, jak se pořádný internetový soft šířit má. Firma nabídne nikterak neomezenou verzi svého programu na web zdarma, a logicky dosáhne obrovského množství uživatelů, v případě RealPlayeru počitatelného v miliónech.
Na internetové audio je nejlepší RealPlayer. Dnes možná nejslavnější "startup", čili z nuly nastartovaná internetová firma dodává program pro výkonné přehrávání zvukových informací z Internetu, kvalitně řešící kompresi, buffrování, linky s nejrůznějšími kapacitami a komfortní ovládání. Kdysi to byla firma Boba Glasera s názvem Progressive Networks; pak došlo k přejmenování na RealNetworks (proč??) a k důležité investici Microsoftu, která byla také předmětem antimonopolního zkoumání. Nicméně Microsoft v RealNetworks má zatím jen minoritní pozici, a Glaser stále koketuje s dalšími firmami v oboru, takže softwarový gigant si zvukovou stopu ještě zdaleka nepojistil.

RealPlayer se šíří tak, jak se pořádný internetový soft šířit má. Firma nabídne nikterak neomezenou verzi svého programu na web zdarma, a logicky dosáhne obrovského množství uživatelů, v případě RealPlayeru počitatelného v miliónech. Načež vytvoří jen mírně obohacenou verzi, která v konkrétním případě boduje spíše obsahem (tj. jaké zvukové materiály jsou zdarma k dispozici) než vlastními funkcemi; s touto verzí pak úspěšně "opruzuje" při každém upgrade RealPlayeru a nabízí jej k prodeji. Není divu, že desetitisícové prodeje jen prší.

Už RealPlayer 5.0 byl vytříbený a prakticky bezchybný program. Firma ale hledí daleko za roh a v nadcházející příští verzi, která byla nedávno odtajněna, chce nabídnout daleko více: podporu složité multimediální architektury, řadu dalších formátů od různých firem jako je JPEG, MIDI či prostý text. RealPlayer se tak stává skoro prohlížečem; konglomerát různých formátů pak řeší tím způsobem, že pro každý z nich otevírá zvláštní okno (současné formáty prakticky neumožňují ukládat hybridní data do jednoho souboru – místo toho existuje více souborů, každý pro jeden typ dat, a ty si žádají zmíněná separátní okna). Jednotlivé datové soubory pak RealPlayer otevírá odděleně, což šetří kapacitu Internetové linky, ovšem zároveň klade vyšší nároky na synchronizaci, na současné dodávání datových proudů, které mají být přehrávány současně.

Nicméně, RealPlayer 6.0 má přinést ještě výrazně vyšší datovou kompresi a optimalizaci než verze 5.0. Zatímco tato byla schopna přenášet 2-3 videosnímky "akčního videa" (neplést s asijskými akčními filmy, jde o za sebou následující snímky videoproudu, mezi nimiž jsou velké rozdíly), má RealPlayer 6.0 umět dvojnásobek! Pokud se to potvrdí, ukáže se, jak obrovská je rezerva v komprimaci datových videoproudů, aniž utrpí kvalita: daná kapacita totiž znamená přenos celoobrazovkového akčního videa v ne výjimečné propustnosti 300 kb/s při patnácti snímcích za sekundu. To už je plnohodnotné video, které ovšem nezkrotí běžný modem – ale DSL technologie, která se má objevit v komerčním použití už během měsíců, to zvládne snadno.

Váš názor Další článek: Oracle a dolování dat ...

Témata článku: Video, Zvuk, Různé materiály, Akční film, Midi


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky