Koronavirus | Karanténa | Česko

Už nás to doma nebaví. Podle Atlasu mobility od T-Mobile se naše mobilita v dubnu vracela k normálu

Zdroj: Shutterstock
Už nás to doma nebaví. Podle Atlasu mobility od T-Mobile se naše mobilita v dubnu vracela k normálu | Zdroj: Shutterstock

Český T-Mobile se v tiskové zprávě pochlubil novým Atlasem mobility za měsíc duben. Operátor na něm spolupracuje s VŠB-TUO v Ostravě, přičemž do hry se zapojuje i tamní superpočítačové centrum IT4Innovations.

Z dat atlasu vyplývá, že se v průběhu dubna začal vracet pohyb lidí v Čechách i na Moravě k normálu. Lidé se přestali bát opouštět své domovy, začali pravidelně chodit na procházky a postupně i do práce.

Mobilita začala stoupat od konce března. Zatímco na jeho konci byla ve všední dny nižší zhruba o 25-30 %, na konci dubna to už bylo jenom okolo 10 % oproti dlouhodobému normálu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokles mobility v dubnu oproti normálu podle dat T-Mobile

Samotná mobilita se počítá podle registrace SIM karty telefonu k buňce. Pokud telefon udržuje spojení stále se stejnou BTS stanicí operátora, nepohybuje se a s ním nejspíše ani jeho majitel. Jakmile však vyrazíme s telefonem na větší procházku, do obchodu, práce atp., telefon se postupně přihlašuje k cizím BTS a nad anonymizovanými a agregovanými daty pak lze modelovat, jak se chová celá populace.

Vzhledem k počtu koncových zařízení a celorepublikovému pokrytí zároveň tato data můžeme považovat za statisticky dostatečně reprezentativní a charakter chování vzorku vztáhnout na celé obyvatelstvo Česka.  

Klepněte pro větší obrázek
Podíl nevyjíždějících v dubnu podle dat T-Mobile

Atlas mobility sleduje také zahraniční SIM pohybující se v ČR. Počet zahraničních SIM v Česku během dubna ještě lehce klesal, ale už ne dramaticky. Ve všedních dnech se stabilizoval na mínus 35 % oproti normálu, o víkendech na mínus 45-50 % oproti normálu. Pravděpodobně ještě klesl počet českých pendlerů za prací, kteří si zapínají i zahraniční SIM kartu – ve všedních dnech o něco méně, o víkendech výrazněji.

Diskuze (8) Další článek: Office 365 zamete s otravováním kolegů. Znemožní odpovědět všem ve velkých konverzacích

Témata článku: Koronavirus, Karanténa, COVID-19, Ostrava, Mobility, Česko, T-Mobile, Statistiky, Atlas, Duben, Normál, Data, Telefon, Česká republika, Morava, SIM, Čechy, Všední den


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč