Už jste vyzkoušeli „seznamku“ od Googlu?

Najděte si kamarády z celého světa a založte vlastní Orkuťáckou komunitu, kde budete sdílet názory, fotografie a videa.
Kapitoly článku

Na českém internetu existuje několik známých a ustálených internetových projektů, mající za cíl plnit typický účel virtuálních seznamek. Mezi méně známé, lépe řečeno skoro neznámé, patří služba Google Orkut, která je v mnoha ohledech odlišná. Jejím hlavním cílem je především budování vzájemných vztahů a on-line komunit s lidmi stejných zájmů.

Klepněte pro větší obrázek
Orkuťácký profil Patricka Zandla

V celé on-line komunitě Orkutu se můžete pokusit nalézt nové obchodní partnery, kamarády nebo třeba začít flirtovat či se přímo pokusit o navázání vážného vztahu. Díky široké komunitě lidí z celého světa máte v podstatě neomezené možnosti v nalezení nových přátel, samozřejmě za předpokladu, že jste dostatečně jazykově vybaveni.

Principem fungování Orkutu jsou sociální sítě, kde se sdružují jednotliví uživatelé na základě podobných zájmů, národností, zaměstnání či jen proto, že jsou dlouhodobými přáteli. Současná verze Orkutu nabízí možnosti pro sdílení fotografií, videí a jednoduchých zápisníků včetně vašeho podrobného profilu, který má o vás poskytnout dostatečné informace.

Jak to všechno začalo?

Projekt Google Orkut byl poprvé spuštěn v lednu roku 2004. Název nese podle autora, zaměstnance Googlu, Orkuta Büyükköktena. Zpočátku byl celý systém dostupný pouze na pozvánky. Abyste se mohli zaregistrovat, potřebovali jste někoho známého s volnou pozvánkou, který by vám ji poslal. Po čase došlo ke zrušení pozvánek a byla umožněna volná registrace podobně, jako například u freemailové služby Gmail.

Počátky a ani celkový průběh nebyl pro Orkut vždy zcela ideální. Kromě dětských nemocí se také potýkal s častými výpadky a nedostupností. Pokud někdo tuto službu trochu zná, zajisté si také vzpomene na loňské bezpečnostní problémy napadení červem, o kterém se hodně psalo v nejednom IT médiu.

Přes všechny problémy je stále o Google Orkut zájem, důkazem může být počet jeho uživatelů, kterých v dubnu roku 2008 bylo přibližně 120 miliónů. Zajímavostí je, že 54 % uživatelů pochází z Brazílie, následuje Indie s 16,9 % a Spojené státy s 15,1 %.

Neméně zajímavý je i věk uživatelů Orkutu, kde 61,5 % se nachází v rozmezí 18-25 let. 12 % uživatelů spadá do kategorie 26-30 let. Uživatelů ve věku 50+ je nejméně, přibližně 2,6 %. 64,2 % uživatelů, alespoň dle uvedených odpovědí v profilu, hledá přátele. Aktivní partnery, firemní sítě a schůzky jsou rovnoměrně rozděleny po dvaceti procentech.

Pozvánky netřeba, jdeme se registrovat

Stejně jako u jiných aplikací Googlu, i zde je nejprve nutné založit si Google účet. Založení takového účtu je zcela jednoduché, postačí zadání vašeho jména, e-mailové adresy a odsouhlasení podmínek používání služby.

Klepněte pro větší obrázek
Přihlašovací stránka do Orkuťácké komunity

V případě, že již tento účet máte z dřívější doby založený – typicky používáte-li libovolnou službu Googlu, tak samozřejmě není třeba vytvářet nový účet, ale můžete se ihned přihlásit se svým současným účtem. Po přihlášení do Orkutu potvrdíte její aktivaci a následně zadáte datum vašeho narození a odsouhlasíte podmínky Orkutu, kde je kladen požadavek na vaši plnoletost.

Přítel mého přítele je i můj přítel

Po úspěšném odsouhlasení podmínek je zobrazena vaše karta profilu, kde kromě již zadaného jména a data narození můžete uvést další podrobnosti. Jsou to pohlaví, adresa, země a jazyky, kterými hovoříte. Dále informace o vámi vystudované střední a vysoké škole, aktuálním zaměstnání a konečně zvolení toho, co hledáte na Orkutu – přátelé, aktivní partneři, firemní sítě či schůzky.
Kromě textových údajů máte možnost nahrát na server Orkutu i vaši fotografii. Nahrát lze pouze soubor z vašeho disku, nenabízí se například URL odkaz, jako je tomu u Gmailu. Také schází základní funkce výřezu, které jsou opět známé z druhé verze Gmailu.

Veškeré položky jsou standardně viditelné pro všechny, můžete ale omezit viditelnost data narození a vzdělání/práce. Konkrétně lze nastavit práva tak, že je uvidíte pouze vy, každý, vaši přátelé nebo přátelé vašich přátel.

Klepněte pro větší obrázek
Domovská stránka profilu na Orkutu

Po vyplnění údajů a uložení bude načtena vaše domovská stránka Orkutu.

Od kontaktů po barvu očí

Jestli vám připadají požadované údaje v profilu příliš strohé, máte částečně pravdu. Podrobné možnosti nastavování se vám zpřístupnily až nyní, tedy po vyplnění prvotních informací o vaší osobě. Pod odkazem Upravit profil se kromě již zmíněného obsahu záložky Obecné také nachází další čtyři záložky.

Na záložce Sociální můžete uvést počet vašich dětí, etnikum, politický názor a třeba náboženství. Kromě stylu humoru, sexuální orientace, módy, kouření, pití a zvířat můžete ještě zmínit informace o svém životním stylu a odkaz na vaše webové stránky. Dále se můžete doslova rozepsat o svých koníčcích a oblíbených TV pořadech.

Klepněte pro větší obrázek
Informace sociálního zaměření

Druhá záložka Kontakty je poněkud stručnější, ale účel plní. Kromě hlavního e-mailu můžete uvést další tři e-mailové adresy a dva kontakty na instant-messagingového klienta, mezi kterými se také nachází ICQ, MSN a Jabber. Dále lze uvést telefonní čísla a adresu vašeho bydliště.

Klepněte pro větší obrázek
Kontakty všetně e-mailu a IM klientů

Předposlední karta Profesionální popisuje vaše vzdělání na střední a vysoké škole, poskytuje informace o získaných titulech a rocích ukončení studií. Samozřejmě se zde nacházejí podrobnosti o vašem zaměstnání, odvětví a opět webové adresy a telefonní kontakty. I zde máte možnost slovního popisu, především týkající se vaší práce, odborné kvalifikace a pracovních zájmech.

Klepněte pro větší obrázek
Vaše vzdělání a současné zaměstnání

Název úplně poslední záložky Osobní plně prozrazuje, co se pod ní skrývá. Od výšky vaší postavy, barvy očí a vlasů, tělesného typu, vzhledu až po to, co máte rádi. Můžete zde napsat své představy dokonalé první schůzky, pocity ze svých minulých vztahů, podstatné věci, které jsou pro vás důležité, a samozřejmě popis ideální(ho) partnerky/partnera.

Klepněte pro větší obrázek
Barva očí a vlasů, záliby a zajímavosti

Témata článku: Video, Google, Internet, Web, Ankety, OK Google, Wellness, Politický názor, Gang, Sexuální orientace, Foto alba, TV pořad, Upozornění, Přítel, Plnoletost, Předposlední verze, Nastavení, Podrobné parametry, Orkut Büyükkökten, Profil, Vzájemný vztah, Celkový průběh, FLIR, JST, Zrušení účtu