S příchodem novějších technologií je stále těžší ochránit na internetu své osobní údaje a další citlivá data, určité druhy obrany však existují. Výzkumný tým z torontské univerzity vytvořil algoritmus, který dokáže ochránit vaše online fotografie a obrázky před umělou inteligencí, jejímž cílem je rozpoznávat obličeje a tím dostávat přístup k vašim informacím.
V praxi to funguje tak, že algoritmus pozmění a zpřehází některé pixely fotografie. Pro lidské oko je rozdíl takřka nepostřehnutelný, pro software na rozpoznání obličeje jde však o pořádný oříšek, který zamezuje správnému rozpoznání.
Výzkumníci v zásadě vytvořili neuronovou síť, která využívá rozpoznání obličeje pro identifikaci lidí, a poté k ní přidali další síť, jenž má pro změnu rozpoznávání překazit. Obě sítě se jedna od druhé učí a tvoří tak robustní anti-rozpoznávací systém.

Změna je pro lidské oko takřka nepostřehnutelná, AI ale dokáže oklamat
"Naše umělá inteligence může zaútočit na to, co neuronová síť pro rozpoznání obličejů v obrázku vyhledává," nechal se slyšet Avishek Bose, jeden z výzkumníků, v rozhovoru pro EurekAlert. "Pokud síť hledá například koutek očí, naše síť zpřehází pár pixelů, aby byl méně nápadný."
Algoritmus se nejvíce hodí především online, kde dokáže ochránit vaše fotografie a díky tomu často i další citlivé údaje. Na plnohodnotný systém rozpoznání obličejů samozřejmě nestačí. O to se ale ani nesnaží.