Už i Facebook má svůj čertův paragraf (aktualizováno)

Facebook upravil podmínky používání své komunitní služby a na internetu se strhla lavina nevole. O kauze, která připomíná spíše bouři ve sklenici vody, napsal dokonce i web BBC News.
Už i Facebook má svůj čertův paragraf (aktualizováno)

Aktualizováno: Facebook navrací podmínky používání služby do původní podoby s tím, že ocení jakékoliv připomínky ze strany uživatelů při budování nových pravidel. Za tímto účelem byla vytvořena i nová skupina Facebook Bill of Rights and Responsibilities. Více si můžete přečíst v blogu Marka Zuckerberga, zakladatele Facebooku.


Před několika dny si mnozí zvídaví bloggeři všimli upravených podmínek používání služby Facebook. V nich se na počátku února skutečně změnilo několik vět v různých odstavcích a výsledkem bylo podobné znění jako v případě podmínek webového prohlížeče Chrome, jehož autoři byli na podzim minulého roku pod tlakem okolností nuceni přepsat pravidla do srozumitelnější podoby.

Podobná kauza: Čertův paragraf 11.1 a Google Chrome

Oč tedy vlastně jde? Zatímco ještě v lednu letošního roku si mohl každý uživatel Facebooku svůj účet kdykoliv zrušit, nyní autoři přidali několik klauzulí, které napovídají, že i když Facebook nadobro opustíte, část osobně vytvořených dat může v systému zůstat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Facebook žije z toho, že jej svými daty plní prostí uživatelé; potřebuje tedy logicky i licenci k tomu, aby tyto data mohl prezentovat ostatním, překládat je, transformovat je, ale pouze uvnitř služby a pouze tehdy, pokud mu to dovolíte

Ptáte se proč? Mark Zuckerberg, zakladatel dnes pravděpodobně nejpopulárnějšího komunitního webu, na svém blogu vysvětluje, že hlavním důvodem je potřeba zachování integrity. Představte si, že svůj účet skutečně zrušíte. Podle původního znění podmínek by měl Facebook následně odstranit všechna vámi vytvořená data včetně nejrůznějších diskusních komentářů, na které pro změnu mohli reagovat další uživatelé. V rámci zachování integrity by musel systém smazat i všechny tato související data, která mohou být součástí profilů (Zdí aj.) cizích uživatelů.

Dalším sporným bodem pak byla úprava práv, která registrací předáváte provozovatelům Facebooku. Jakmile si založíte účet a naplníte ho svým osobním profilem, fotkami a mikroblogem, může s těmito daty Facebook s trochou nadsázky libovolně nakládat:

„…You hereby grant Facebook … worldwide license (with the right to sublicense) to use, copy, publish, stream, store, retain, publicly perform or display, transmit, scan, reformat, modify, edit, frame, translate, excerpt, adapt, create derivative works and distribute (through multiple tiers), any User…“

Licence dále pokračuje v tom smyslu, že může Facebook zároveň použít vaše jméno a fotografii za libovolným účelem spojeným s provozováním služby.

Ačkoliv citovaný anglický text zní hrozivě, Zuckerberg v tomto případě pasáž podmínek služby obhajuje v tom smyslu, že služba potřebovala pouze jasné právní ukotvení toho, aby mohla s vašimi daty nakládat běžným způsobem. Tedy aby si váš profil vůbec mohl někdo přečíst, aby mohl Facebook ostatním zobrazovat vaše komentáře a fotografie a především aby mohl váš profil propojovat s aplikacemi třetích stran, které díky robustnímu aplikačnímu rozhraní tvoří samotný Facebook, jak ho dnes známe, a které povětšinou nemá na svědomí samotný Facebook.

Na webu se strhl povyk, já si však troufám tvrdit, že čertův paragraf v současných pravidlech Facebooku je pouze zbytečnou bouří ve sklenici vody. Facebook dnes totiž patří z hlediska kontroly osobních informací k těm nejbezpečnějším službám – bez vašeho explicitního povolení se o vás cizí uživatel nedozví prakticky vůbec nic a v Zásadách soukromí se dočtete, že třetím stranám Facebook předává minimum informací a opět pouze v rámci celého ekosystému.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace TouchGraph přistupuje k osobním datům

Typickým příkladem je třeba zcela neškodná aplikace třetí strany – TouchGraph, která vytvoří zajímavý diagram pomocí profilových fotografií vašich přátel a jejich jmen. Facebook potřebuje podobné ustanovení v podmínkách čistě proto, aby mohl takové aplikaci propůjčit tato data a ona je mohla patřičně zpracovat.

Čertův paragraf je dle Marka Zuckerberga naprosto neškodný, komunita si totiž neuvědomuje, že podobným způsobem s uživatelskými daty pracují prakticky všechny komunitní weby a software, který sdílí profilová nebo jakákoliv uživatelská data. Samotný čertův paragraf ostatně není novinkou roku 2009, podobné kauzy se totiž v minulosti na webu probíraly i v případě Googlu, Microsoftu a také AOL se svým AIM komunikátorem.

Nejbezpečnější rada na závěr. Pokud chcete mít jistotu, že Facebook vaše data nezneužije, stačí jediný úkon – na Facebook se jednoduše neregistrujte, případně jej používejte pasivně, odmítejte aplikacím třetích stran přístup do vašeho profilu, nesdílejte osobní informace a neřiďte se pravidlem, že nejlepší profil je ten, který obsahuje kompletní přepis vašeho skutečného ega včetně telefonního čísla.

Používáte Facebook? Máte pocit, že vás nová pravidla poškozují? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (22) Další článek: Pasivně chlazená GeForce 9800 GT od BFG

Témata článku: Web, Sociální sítě, Internet, Bezpečnost, Nová skupina, Translate, Paragraf, Původní zakladatel, Anglický text, Jediný úkon, Třetí strana, Podobný tlak, Osobní profil, Explicitní povolení, Uživatelské jméno, Google Translate, The Washington Post, Sporný bod, Akt, M/s


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku