Už dnes zaútočí MyDoom na SCO

Stránky firem SCO a Microsoft jsou na seznamu cílů červa MyDoom. Microsoft má s řešením takové zvýšené zátěže zkušenosti už od loňského útoku Blasteru. SCO je ale v horší pozici, obrana totiž je možná, ale vyžádala by si řešení na Linuxu.

Stránky Microsoftu i SCO v současné době mají jako hlavní obrázek a klíčovou zprávu chystaný útok červa MyDoom. Ten je mimo jiných nepěkných úkolů načasován tak, aby od 1. února každou sekundu požadoval titulní stránku webu SCO, vzhledem k velkému počtu nakažených počítačů, dnes odhadovaném až na 600 000, to jeden server ani menší serverová farma zvládnout nemůže a stránky budou nedostupné. Nová varianta MyDoom.B by pak měla od 3. února útočit i na titulní stránku Microsoftu, nicméně zde je rozšíření podstatně menší. Béčková varianta mi ještě do e-mailu nedorazila a to MyDoomů dostávám několik desítek denně. V tomto směru je tedy Microsoft ve výhodnější pozici.

Microsoft má navíc dobré zkušenosti se zvládáním vysoké zátěže. S úspěchem využívá služeb firmy Akamai, která provozuje soukromou síť s robustní architekturou zahrnující více než 15 000 výkonných serverů a datových center po celém světě. Tato privátní síť je na mnoha bodech propojena do internetu rychlými optickými linkami. Tento soukromý „internet“ Akamai nabízí k využití firmám k různým účelům od distribuce dat přes load-balancing až po ochranu před DoS útoky, což je případ společnosti Microsoft. Právě vztah Microsoftu a Akamai se loni přetřásal kvůli tomu, že Akamai využívá rozsáhlé serverové farmy běžící na Linuxu, a mohlo se tak zdát, že Microsoft jede na Linuxu.

Právě proto je pozice SCO těžší. SCO nehodlá podporovat firmy využívající mohutně Linux, na mušce už má Google a jeho několik tisíců linuxových serverů, stejně tak jistě pošilhává po Akamai. Ne jako po poskytovateli datové kapacity, ale právě jako po potenciálním plátci tučných licencí na Unix. Ve hře je samozřejmě ještě další fakt, a tím jsou nemalé finanční nároky Akamai na využívání služeb. Akamai si nechává platit za zprostředkovaná data a při chystaném útoku by SCO, která není tak finančně silná jako Microsoft, řádný průvan v peněžence.

Každopádně web SCO je již na začátku soboty silně zatížen a jen tak tak stíhá. Vzhledem k celosvětovému rozšíření MyDoomu pak můžeme čekat první útoky MyDoomu už v sobotu odpoledne, jak bude postupně od Nového Zélandu přes Asii do Evropy postupovat začátek února. Útoky na SCO by pak měly trvat až od 12. února, kdy MyDoom přestane s šířením a útoky. Pochopitelně ale nesmíme zapomínat, že odstřelení SCO a případně Microsoftu, je jen zastírací manévr pro nelegální přístup k masivnímu počtu počítačů.

MyDoom s šířením zatím rozhodně nepolevuje, zhruba každé tři čtyři minuty mi přijde zavirovaný e-mail a lze předpokládat, že řada zavirovaných podnikových počítačů poběží zapnutá přes víkend, jak si lidé odvykají počítače vypínat. Stejně tak nelze čekat zvýšenou víkendovou aktivitu u administrátorů, kteří budou mít odvirovávání na starosti.

Diskuze (109) Další článek: Mydoom - opět trocha děsivé statistiky

Témata článku: Microsoft, Google, Celosvětové rozšíření, Nelegální varianta, Zavirovaný e-mail, Masivní útok, Zastírací manévr, Různé účely, Masivní rozšíření, Web Mail, FarmSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

První testy Snapdragonu 8 Gen 1+. Skládačky Samsungu se mohou těšit na našlapaný čipset od TSMC

** V benchmarku Geekbench se ukázal Galaxy Z Flip4 ** Poběží na dosud neoznámeném čipsetu Snapdragon 8 Gen 1+ ** Ten má vyrábět firma TSMC svým 4nm procesem

Martin Chroust
SnapdragonBenchmark
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět