Útoky na hesla podomácku

Myslíte si, že máte silné heslo? Vyzkoušejte si sami možnosti prolomení nejznámějších dokumentů a dalších souborů, poradíme vám, jak na to!
Kapitoly článku

V dřívějším článku, který nesl název Špatná paměť, bezpečná hesla a tak dále, jsme vám představili základy zabezpečení hesly, jejich výhody, nevýhody a základní principy. Jednalo se o obecný arzenál, který by měl patřit k základnímu bezpečnostnímu vzdělání. Na řádcích tohoto pokračování se na obecné úrovni ještě blíže podíváme na takzvané duhové útoky, jež samy o sobě ale nejsou tolik poetické. Hlavní část pak bude věnována možnostem prolomení nejznámějších dokumentů a dalších souborů – víte, co použít pro prolomení dokumentů Wordu, Excelu, odemknutí heslovaných PDF apod.?

Skutečně pestrobarevné duhové útoky

Pokud si nejste jisti významem a základním posláním hashování v případě kombinace s hesly, zalistujte nejprve již odkazovaným předchozím článkem Špatná paměť, bezpečná hesla a tak dále. Doplňujícím požadavkem na různé hash funkce je nutnost poměrně rychlého výpočtu, což samozřejmě představuje výhodu při generování otisků, na druhou stranu je ale zde jistá dvojsečnost. Když jsou hash funkce rychle vypočitatelné, proč si nevytvořit seznam odpovídajících dvojic (vstupní text, výstupní otisk) dopředu?

Myšlenka je to bezesporu zajímavá, jednoduchá a hlavně nalezla také realizaci, tvoří základ takzvaných duhových útoků. Předpočítané tabulky hash kódů pro různé vstupy, v našem případě tedy hesla, jsou známé pod označením rainbow tables, celý proces útoků na hesla jejich prostřednictvím pak můžete najít pod souslovím rainbow attack.

Klepněte pro větší obrázek
S otisky pro různé vstupy si můžete pohrát i ve speciálních aplikacích, které generují hashe rozličnými funkcemi

Ačkoli univerzální princip duhových útoků naznačuje, že je lze aplikovat na kteroukoliv hash funkci, v praxi nejčastěji naleznete předpočítané tabulky pro rozšířené MD5 nebo LM hashe, které jsou známé z autentizace ve Windows (jako doplněk novějších NTLM variant):

  • MD5 – jeden z nejznámějších algoritmů, navrhl jej Ronald Rivest v roce 1991. MD5 se stále hojně využívá, ačkoliv v něm byly objeveny některé slabiny a délka výsledného otisku, která činí 128 b, již není považována za vhodnou.
  • LM – starší varianta hashů používaných pro autentizaci ve Windows, modernější a bezpečnější jsou NTLM hashe. LM verze se však stále používá z důvodu bezproblémovější zpětné kompatibility, přestože neposkytují tak vysokou úroveň zabezpečení.

Vyzbrojeni teorií nyní nezbývá nic jiného, než zapátrat po některých nejznámějších realizacích duhových útoků. Mezi populární patří projekt RainbowCrack, který najdete na domovských stránkách serveru Antsight.com. Na těchto odkazovaných stránkách se nachází několik verzí samostatné aplikace RainbowCrack, s jejíž pomocí je možné si předpočítat duhové tabulky pro různé hashe. Vlastní generování tabulek sice také netrvá zrovna krátkou dobu, avšak následné prolomení díky tomu může zabrat klidně jen pár vteřin. Ze základních hash funkcí jsou podporovány LM, MD5 a SHA-1.

Vygenerované duhové tabulky samozřejmě nacházejí uplatnění také v celé řadě jiných aplikací, vždy ale mějte na paměti, že opravdu rozsáhlé verze jsou také adekvátně veliké co do datové náročnosti. A do kterých externích aplikací je možné duhové tabulky importovat? Ze zdarma dostupných vám podporu duhových útoků nabídne například dobře známý nástroj Cain & Abel, z ostatních pak stojí za pozornost například komerční Proactive Password Auditor.

Klepněte pro větší obrázek
Lámání hesel v aplikaci Proactive Password Auditor

Stranou duhových útoků nezůstávají ani dokumenty některých verzí kancelářského balíku Microsoft Office, jmenovitě se v rámci aplikací jedná například o Ophcrack_office, o němž se můžete dočíst na stránkách serveru společnosti Objectif Sécurité. Tvůrci díky duhovým tabulkám přislibují prolomení hesel během několika málo minut, a to s úspěšností 99,6 %.

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Heslo, MD5, Arsenal, Základní princip, Recovery, Rainbow, Jediná aplikace, Představený program, Kancelářské aplikace, Auditor, ElcomSoft, Archiv, Ultimate, Kancelářský balík, Advanced office, Palčivý problém, Útok, Základní verze, Časová náročnost, Force, Základní stránka, Okolní svět, Password

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší