USA | Hacking | Ransomware

Útok ransomwaru RobbinHood způsobil zmatky ve městě Baltimore. Škody přesáhly 400 milionů korun

Útok ransomwaru RobbinHood způsobil zmatky ve městě Baltimore. Škody přesáhly 400 milionů korun

Počátkem května napadli hackeři kolem 10 000 počítačů v americkém městě Baltimore. K útoku použili ransomware, označovaný jako RobbinHood, který šifruje soubory a poté vyžaduje po obětech výkupné. V tomto případě byla za dešifrování požadována částka 13 bitcoinů, což bylo v té době v přepočtu asi 1,7 milionů korun. Požadovaná suma se v průběhu času zvyšovala.

Ve středu vydal server Ars Technica zprávu, podle které starosta města Baltimore Bernard Young odhaduje způsobené škody na více než 18 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes 400 milionů korun. O osm milionů přitom město přišlo v důsledku odložených nebo ztracených příjmů.

Ransomware v Baltimoru

Napadení počítačů způsobilo v největším městě státu Maryland značné komplikace – nefungovala zpoplatněná parkoviště ani databáze dopravních přestupků. V některých případech musela výpočetní techniku nahradit tužka a papíry.

Až do současnosti trvají problémy s přihlašovacími údaji zhruba desítky tisíc zaměstnanců města. Obnova jejich účtů stále probíhá a patrně nebude dokončena dříve než koncem tohoto týdne. Nové přihlašovací údaje dostala zhruba třetina uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek 
Útok ransomwaru RobbinHood stál americké město Baltimore přes 400 milionů korun

Podle lokálního deníku Baltimore Sun měl útok dopad i na systémy orgánů činných v trestním řízení, jako jsou databáze DNA a zbraní. Ani v tuto chvíle ještě není úplně vyhráno – mnohé systémy zpracování plateb a další nástroje používané k řešení transakcí s městem fungují zatím v manuálním režimu.

Městské oddělení IT nyní spolupracuje s FBI a experty na bezpečnost na zjištění dopadů celého útoku. Federální úřad pro vyšetřování přitom městu nedoporučil platit požadované výkupné z důvodu nejistoty, neboť škodlivý software by mohl zůstat v napadených systémech.

Hackeři vystavovali interní dokumenty

Baltimore Sun také tvrdí, že vyšetřovatelé prověřují účet údajného strůjce útoku na sociální síti Twitter. Ten se měl k celé akci přihlásit a jako důkaz úspěšné kompromitace publikoval interní dokumenty z probíhajících soudních sporů proti městu, uložené na jednom ze souborových serverů.

K útoku a instalaci malwaru údajně nebyly použity žádné hackerské metody, ani bezpečnostní díry. Škodlivý software se do počítačů dostal přes takzvaný phishing – techniku, spočívající v přesvědčení uživatelů podvrženou zprávou.

Zdá se, že ransomware útoky proti komunálním systémům jsou na vzestupu. Jak poznamenala zpravodajská stanice CNN s odkazem na bezpečnostní firmu Cybersecurity Recorded Future: v roce 2019 bylo zaznamenáno více než 20 útoků a od roku 2013 bylo napadeno „nejméně 170 vládních, státních nebo městských systémů“.

Diskuze (3) Další článek: Čína úspěšně vypustila raketu z moře. Vynesla 7 satelitů

Témata článku: USA, Hacking, Malware, Bitcoin, Únik dat, Škoda, Ransomware, Ars Technica, CNN, Hacker, Škodlivý software, Zmatek, Interní dokument, Americké město, Počítač, Baltimore, Výkupné, Přihlašovací údaj


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF