První americko-irácký konflikt si vysloužil označení Televizní válka. Záběry stanice CNN zprostředkovávala i Česká televize. Nyní můžete sledovat události v Perském zálivu na internetu, který bude poskytovat více zpráv než kabelové televize.
Americký útok na Irák, který začal včera v půl čtvrté ráno, povede k vyšší zátěži internetových linek. Odborníci na média přepokládají, že právě světová síť bude nejdůležitějším zdrojem informací o válečném konfliktu pro velkou část lidí. Zahájení útoku ale neznamenalo kolaps stránek zpravodajských serverů. Největšího šoku byla internetová spojení ušetřena díky omezené povaze prvního útoku a také času, kdy se odehrál. Většina Američanů totiž v té době byla z práce doma a sledovala zpravodajství v televizi. Je to pochopitelné i pro to, že noční útoky doprovázené světelnými efekty jsou vizuálně zajímavé. Podrobnější informace ale lidé budou hledat zase na internetu.
Ameriku odstartoval Bush
I přesto zaznamenalo zpravodajství na Yahoo až trojnásobný nárůst přístupů po té, co prezident Bush oznámil začátek války. Velký zájem o válku v Iráku je také v Číně, kde televizní pokrytí události zdaleka nedokáže uspokojit zvědavost diváků.
Vyhlášení války se projevilo i v termínech, které uživatelé zadávali do vyhledávacích serverů: nejfrekventovanějšími výrazy vyhledávanými v Yahoo 15 minut po Bushově projevu byl "Iraq", "George W. Bush", "Ari Fleischer", "Saddam Hussein", "war" a také "world map".
Irácká krize obecně zvýšila zájem o zpravodajství na internetu, podle výzkumu společnosti Score Media Metrix hlásí 15 největších zpravodajských serverů za poslední týden nárůst přístupů o 41 % oproti minulým týdnům.
I u nás se jede
Obdobná situace je i na českém internetu, články o irácké krizi a začátcích útoku jsou nejčtenější na všech velkých zpravodajských serverech. iDnes pro své čtenáře otevřel novou rubriku válka on-line, obdobný servis nabízí také konkurenční iHNed a ČTK na svém serveru České noviny. Konfliktu se věnují také Novinky.cz (s luxusní flashovou aplikací) i zpravodajství všech českých internetových portálů. Data o návštěvnosti však budou oznámena později.
Nejen zpravodajství
Zájem však není pouze o pasivní konzumaci textových informací a obrázků. Nárůst aktivity zaznamenala i diskusní fóra. Snad na žádném diskusním serveru nechybí alespoň jedna místnost věnovaná problematice války v Iráku. Ještě dále šli tvůrci německých stránek Deutschland sagt nein, ti vyjadřují svůj nesouhlas s válečným konfliktem a nabádají návštěvníky, aby svůj postoj vyjádřili darem v hodnotě jednoho eura na účet organizacím Lékaři bez hranic a Reportéři bez hranic. Podle údajů na německém webu svůj nesouhlas vyjádřilo už 58 540 lidí.
Speciální vztah k internetu panuje v Izraeli, který je konfliktem bezprostředně ohrožen. Tamní uživatelé internetu jsou upozorňováni, aby na internetu nepublikovali citlivé informace jako jsou místa dopadu nepřátelských raket, pokud by došlo k opakování ostřelování Izraele jako během války v Perském zálivu v roce 1991. Izraelská média s armádou uzavřela dohodu o nepublikování informací, které vojenští cenzoři označí jako citlivé.
Někde to škytlo
Přestože informační servery první kolo hladu po informacích z válečné oblasti zvládla, některé vládní servery v USA a Velké Británii nápor nezvládly. Jednalo se především o stroje s obsahem věnujícím se problematice možných teroristických útoků. Další problémy může znamenat masivní sledování streamovaného televizního a rozhlasového vysílání po internetu, které by mohlo vyústit ve výpadky některých služeb.