Útok na Irák je první internetovou válkou

První americko-irácký konflikt si vysloužil označení Televizní válka. Záběry stanice CNN zprostředkovávala i Česká televize. Nyní můžete sledovat události v Perském zálivu na internetu, který bude poskytovat více zpráv než kabelové televize.
Útok na Irák  je první internetovou válkou

Americký útok na Irák, který začal včera v půl čtvrté ráno, povede k vyšší zátěži internetových linek. Odborníci na média přepokládají, že právě světová síť bude nejdůležitějším zdrojem informací o válečném konfliktu pro velkou část lidí. Zahájení útoku ale neznamenalo kolaps stránek zpravodajských serverů. Největšího šoku byla internetová spojení ušetřena díky omezené povaze prvního útoku a také času, kdy se odehrál. Většina Američanů totiž v té době byla z práce doma a sledovala zpravodajství v televizi. Je to pochopitelné i pro to, že noční útoky doprovázené světelnými efekty jsou vizuálně zajímavé. Podrobnější informace ale lidé budou hledat zase na internetu.

Ameriku odstartoval Bush

I přesto zaznamenalo zpravodajství na Yahoo až trojnásobný nárůst přístupů po té, co prezident Bush oznámil začátek války. Velký zájem o válku v Iráku je také v Číně, kde televizní pokrytí události zdaleka nedokáže uspokojit zvědavost diváků.

Vyhlášení války se projevilo i v termínech, které uživatelé zadávali do vyhledávacích serverů: nejfrekventovanějšími výrazy vyhledávanými v Yahoo 15 minut po Bushově projevu byl "Iraq", "George W. Bush", "Ari Fleischer", "Saddam Hussein", "war" a také "world map".

Irácká krize obecně zvýšila zájem o zpravodajství na internetu, podle výzkumu společnosti Score Media Metrix hlásí 15 největších zpravodajských serverů za poslední týden nárůst přístupů o 41 % oproti minulým týdnům.

I u nás se jede

Obdobná situace je i na českém internetu, články o irácké krizi a začátcích útoku jsou nejčtenější na všech velkých zpravodajských serverech. iDnes pro své čtenáře otevřel novou rubriku válka on-line, obdobný servis nabízí také konkurenční iHNed a ČTK na svém serveru České noviny. Konfliktu se věnují také Novinky.cz (s luxusní flashovou aplikací) i zpravodajství všech českých internetových portálů. Data o návštěvnosti však budou oznámena později.

Nejen zpravodajství

Zájem však není pouze o pasivní konzumaci textových informací a obrázků. Nárůst aktivity zaznamenala i diskusní fóra. Snad na žádném diskusním serveru nechybí alespoň jedna místnost věnovaná problematice války v Iráku. Ještě dále šli tvůrci německých stránek Deutschland sagt nein, ti vyjadřují svůj nesouhlas s válečným konfliktem a nabádají návštěvníky, aby svůj postoj vyjádřili darem v hodnotě jednoho eura na účet organizacím Lékaři bez hranic a Reportéři bez hranic. Podle údajů na německém webu svůj nesouhlas vyjádřilo už 58 540 lidí.

Speciální vztah k internetu panuje v Izraeli, který je konfliktem bezprostředně ohrožen. Tamní uživatelé internetu jsou upozorňováni, aby na internetu nepublikovali citlivé informace jako jsou místa dopadu nepřátelských raket, pokud by došlo k opakování ostřelování Izraele jako během války v Perském zálivu v roce 1991. Izraelská média s armádou uzavřela dohodu o nepublikování informací, které vojenští cenzoři označí jako citlivé.

Někde to škytlo

Přestože informační servery první kolo hladu po informacích z válečné oblasti zvládla, některé vládní servery v USA a Velké Británii nápor nezvládly. Jednalo se především o stroje s obsahem věnujícím se problematice možných teroristických útoků. Další problémy může znamenat masivní sledování streamovaného televizního a rozhlasového vysílání po internetu, které by mohlo vyústit ve výpadky některých služeb.

Diskuze (106) Další článek: Chyba ve skriptech u Windows zase otevírá pole pro červíky

Témata článku: Americký útok, Trojnásobný nárůst, Konzumace, Česká armáda, Světová síť, velké pokrytí, Německý stroj, Většina Američanů, Masivní útok, Velká zátěž, Deutschland, Velká rána, Největší šok, Nejdůležitější zdroj, Irák, Televize doma, Velký dopad, Score, Bush


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20