Útok na Irák je první internetovou válkou

První americko-irácký konflikt si vysloužil označení Televizní válka. Záběry stanice CNN zprostředkovávala i Česká televize. Nyní můžete sledovat události v Perském zálivu na internetu, který bude poskytovat více zpráv než kabelové televize.
Útok na Irák  je první internetovou válkou

Americký útok na Irák, který začal včera v půl čtvrté ráno, povede k vyšší zátěži internetových linek. Odborníci na média přepokládají, že právě světová síť bude nejdůležitějším zdrojem informací o válečném konfliktu pro velkou část lidí. Zahájení útoku ale neznamenalo kolaps stránek zpravodajských serverů. Největšího šoku byla internetová spojení ušetřena díky omezené povaze prvního útoku a také času, kdy se odehrál. Většina Američanů totiž v té době byla z práce doma a sledovala zpravodajství v televizi. Je to pochopitelné i pro to, že noční útoky doprovázené světelnými efekty jsou vizuálně zajímavé. Podrobnější informace ale lidé budou hledat zase na internetu.

Ameriku odstartoval Bush

I přesto zaznamenalo zpravodajství na Yahoo až trojnásobný nárůst přístupů po té, co prezident Bush oznámil začátek války. Velký zájem o válku v Iráku je také v Číně, kde televizní pokrytí události zdaleka nedokáže uspokojit zvědavost diváků.

Vyhlášení války se projevilo i v termínech, které uživatelé zadávali do vyhledávacích serverů: nejfrekventovanějšími výrazy vyhledávanými v Yahoo 15 minut po Bushově projevu byl "Iraq", "George W. Bush", "Ari Fleischer", "Saddam Hussein", "war" a také "world map".

Irácká krize obecně zvýšila zájem o zpravodajství na internetu, podle výzkumu společnosti Score Media Metrix hlásí 15 největších zpravodajských serverů za poslední týden nárůst přístupů o 41 % oproti minulým týdnům.

I u nás se jede

Obdobná situace je i na českém internetu, články o irácké krizi a začátcích útoku jsou nejčtenější na všech velkých zpravodajských serverech. iDnes pro své čtenáře otevřel novou rubriku válka on-line, obdobný servis nabízí také konkurenční iHNed a ČTK na svém serveru České noviny. Konfliktu se věnují také Novinky.cz (s luxusní flashovou aplikací) i zpravodajství všech českých internetových portálů. Data o návštěvnosti však budou oznámena později.

Nejen zpravodajství

Zájem však není pouze o pasivní konzumaci textových informací a obrázků. Nárůst aktivity zaznamenala i diskusní fóra. Snad na žádném diskusním serveru nechybí alespoň jedna místnost věnovaná problematice války v Iráku. Ještě dále šli tvůrci německých stránek Deutschland sagt nein, ti vyjadřují svůj nesouhlas s válečným konfliktem a nabádají návštěvníky, aby svůj postoj vyjádřili darem v hodnotě jednoho eura na účet organizacím Lékaři bez hranic a Reportéři bez hranic. Podle údajů na německém webu svůj nesouhlas vyjádřilo už 58 540 lidí.

Speciální vztah k internetu panuje v Izraeli, který je konfliktem bezprostředně ohrožen. Tamní uživatelé internetu jsou upozorňováni, aby na internetu nepublikovali citlivé informace jako jsou místa dopadu nepřátelských raket, pokud by došlo k opakování ostřelování Izraele jako během války v Perském zálivu v roce 1991. Izraelská média s armádou uzavřela dohodu o nepublikování informací, které vojenští cenzoři označí jako citlivé.

Někde to škytlo

Přestože informační servery první kolo hladu po informacích z válečné oblasti zvládla, některé vládní servery v USA a Velké Británii nápor nezvládly. Jednalo se především o stroje s obsahem věnujícím se problematice možných teroristických útoků. Další problémy může znamenat masivní sledování streamovaného televizního a rozhlasového vysílání po internetu, které by mohlo vyústit ve výpadky některých služeb.

Diskuze (106) Další článek: Chyba ve skriptech u Windows zase otevírá pole pro červíky

Témata článku: Velký dopad, Irák, Americký útok, Většina Američanů, Světová síť, Německý stroj, Masivní útok, Score, Bush, Největší šok, Nejdůležitější zdroj, Televize doma, Česká armáda, Konzumace, Velká rána, Trojnásobný nárůst, Deutschland, Velká zátěž, Lékař bez hranic, velké pokrytí


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu