Útok na Irák je první internetovou válkou

První americko-irácký konflikt si vysloužil označení Televizní válka. Záběry stanice CNN zprostředkovávala i Česká televize. Nyní můžete sledovat události v Perském zálivu na internetu, který bude poskytovat více zpráv než kabelové televize.
Útok na Irák  je první internetovou válkou

Americký útok na Irák, který začal včera v půl čtvrté ráno, povede k vyšší zátěži internetových linek. Odborníci na média přepokládají, že právě světová síť bude nejdůležitějším zdrojem informací o válečném konfliktu pro velkou část lidí. Zahájení útoku ale neznamenalo kolaps stránek zpravodajských serverů. Největšího šoku byla internetová spojení ušetřena díky omezené povaze prvního útoku a také času, kdy se odehrál. Většina Američanů totiž v té době byla z práce doma a sledovala zpravodajství v televizi. Je to pochopitelné i pro to, že noční útoky doprovázené světelnými efekty jsou vizuálně zajímavé. Podrobnější informace ale lidé budou hledat zase na internetu.

Ameriku odstartoval Bush

I přesto zaznamenalo zpravodajství na Yahoo až trojnásobný nárůst přístupů po té, co prezident Bush oznámil začátek války. Velký zájem o válku v Iráku je také v Číně, kde televizní pokrytí události zdaleka nedokáže uspokojit zvědavost diváků.

Vyhlášení války se projevilo i v termínech, které uživatelé zadávali do vyhledávacích serverů: nejfrekventovanějšími výrazy vyhledávanými v Yahoo 15 minut po Bushově projevu byl "Iraq", "George W. Bush", "Ari Fleischer", "Saddam Hussein", "war" a také "world map".

Irácká krize obecně zvýšila zájem o zpravodajství na internetu, podle výzkumu společnosti Score Media Metrix hlásí 15 největších zpravodajských serverů za poslední týden nárůst přístupů o 41 % oproti minulým týdnům.

I u nás se jede

Obdobná situace je i na českém internetu, články o irácké krizi a začátcích útoku jsou nejčtenější na všech velkých zpravodajských serverech. iDnes pro své čtenáře otevřel novou rubriku válka on-line, obdobný servis nabízí také konkurenční iHNed a ČTK na svém serveru České noviny. Konfliktu se věnují také Novinky.cz (s luxusní flashovou aplikací) i zpravodajství všech českých internetových portálů. Data o návštěvnosti však budou oznámena později.

Nejen zpravodajství

Zájem však není pouze o pasivní konzumaci textových informací a obrázků. Nárůst aktivity zaznamenala i diskusní fóra. Snad na žádném diskusním serveru nechybí alespoň jedna místnost věnovaná problematice války v Iráku. Ještě dále šli tvůrci německých stránek Deutschland sagt nein, ti vyjadřují svůj nesouhlas s válečným konfliktem a nabádají návštěvníky, aby svůj postoj vyjádřili darem v hodnotě jednoho eura na účet organizacím Lékaři bez hranic a Reportéři bez hranic. Podle údajů na německém webu svůj nesouhlas vyjádřilo už 58 540 lidí.

Speciální vztah k internetu panuje v Izraeli, který je konfliktem bezprostředně ohrožen. Tamní uživatelé internetu jsou upozorňováni, aby na internetu nepublikovali citlivé informace jako jsou místa dopadu nepřátelských raket, pokud by došlo k opakování ostřelování Izraele jako během války v Perském zálivu v roce 1991. Izraelská média s armádou uzavřela dohodu o nepublikování informací, které vojenští cenzoři označí jako citlivé.

Někde to škytlo

Přestože informační servery první kolo hladu po informacích z válečné oblasti zvládla, některé vládní servery v USA a Velké Británii nápor nezvládly. Jednalo se především o stroje s obsahem věnujícím se problematice možných teroristických útoků. Další problémy může znamenat masivní sledování streamovaného televizního a rozhlasového vysílání po internetu, které by mohlo vyústit ve výpadky některých služeb.

Diskuze (106) Další článek: Chyba ve skriptech u Windows zase otevírá pole pro červíky

Témata článku: Velký dopad, Německý stroj, Deutschland, Světová síť, velké pokrytí, Masivní útok, Velká zátěž, Score, Velká rána, Bush, Česká armáda, Americký útok, Většina Američanů, Irák, Největší šok, Konzumace, Televize doma


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 18

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Limitovaná nabídka: Windows 10 Professional za pouhých $11.90

Goodoffer24.com Je nový eshop s licencemi a softwarovými klíči, který nabízí nejlepší ceny a rychlé dodání produktu na e-mail. Kromě licencí pro Windows 10 Pro, nabízí web také řadu špičkových produktů, jako je Xbox Live Gold membership nebo oblíbený titul – PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS.

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny