Útok na Ameriku - co bude se svobodou?

17. září 2001
Notebook na odpis SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Po otřesných událostech se často mluví o tom, že svět již nikdy nebude jako dříve. To je zřejmě pravda. Jsou ale vážné důvody k obavám, zda součástí této změny nebude vážné omezení (nejen) elektronických práv, svobod a soukromí.
Útok na Ameriku - co bude se svobodou?
Ondřej Neff v článku pro Lidové noviny napsal: „Obecně vzato, 11. září udělalo definitivní tečku za dvacátým stoletím. Začalo století jednadvacáté, století zániku svobod a století, v němž bude svět rozdělen hlouběji než kdy předtím, protože železné opony nenávisti budou spuštěny ne na hranicích, ale uvnitř jednotlivých společností. Bude to věk, ve kterém budeme na dvacáté století vzpomínat jako na ztracený ráj a idylu, která se už nikdy nevrátí, i při vědomí, že to bylo století Verdunu, Osvětimi a Hirošimy.“

Ačkoliv se mi to zdá trošku přehnané, s hlavní tezí se jistě dá souhlasit. To, co bylo před 11. září diskutabilní otázkou zachování svobod versus zlepšení bezpečnosti, by bylo (a bude) dnes bez rozmýšlení přijato. Tragická událost minulého týdne bude mít mnohem hlubší dopad na základní principy společnosti, na dříve pevně dané hodnoty.

Všichni ti, co doteď bojovali za lidské svobody, nyní prohráli. Ne že by snad udělali něco špatně, nebo se změnilo něco na principech, proč by veřejnost měla mít některé svobody pevně zajištěny, ale změnil se kontext. Veřejnost je otřesena, bojí se, a co je nejhorší, je nyní ochotna se těchto svobod vzdát.

Všichni ti bojovníci za lidská práva stavěli převážně na podpoře veřejnosti, která ta práva samozřejmě chtěla, bojovali proti lobujícím společnostem a politikům. Jaký ale budou mít hlas, když teď ztratili podporu veřejnosti? A jak budou chtít své principy prosadit, když bude většina obyvatel státu proti nim? Cynické a zároveň smutné je, že úterní masakr je pro obrovské korporace ideálním nástrojem k potlačování lidských práv směrem k vyšším ziskům.

„Zdá se, že všichni, kdo se opravdu zajímají o svobodu a vše, co s tím souvisí, teď nemají čas truchlit nad životy lidí, které byli zmařeny. Bohužel se zdá, že mnoho politiků a různých zájmových skupin bude znovu tlačit na omezení přístupu veřejnosti k silné kryptografii. Tyto tlaky budou založeny na vážnosti toho, co se stalo v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii. Jistě se začne tvrdit, že pokud by teroristé neměli přístup k těmto technologiím, informačním službám by se podařilo útok odhalit a překazit.“ - z otevřeného dopisu americkému presidentovi

Jedním z nejohroženějších oborů je samozřejmě kryptografie. Již tento čtvrtek se objevil oficiální návrh postihovat výrobu/používání/šíření jakéhokoliv šifrovacího zařízení, které nemá zadní vrátka určená k tomu, aby mohly veškerou korespondenci bez problémů číst vlády daných států.

V situaci, kdy třeba v Americe je v provozu systém pro vládní špionáž dat na internetu, s názvem Carnivore, a ani ne dva týdny poté, co Evropská Unie oficiálně odsouhlasila dokument přiznávající existenci Echelonu, globálního systému pro shromažďování a vyhodnocování odposlechnutých dat, v situaci, kdy se veřejnost seznámila s návrhem SSSCMA, se nemohlo přihodit nic horšího. Tak radikální otřesení veřejného mínění jistě bude mít své následky a my můžeme jen doufat, že budou co nejmírnější.

Není tomu tak dávno, co USA povolila s tichým svolením tajných služeb pod tlakem veřejnosti export silné kryptografie. Do té doby každý, kdo se pokusil z USA vyvézt nějaký šifrovací program s dostatečně dlouhou délkou klíče, byl označen za teroristu a mohl být souzen stejně jako by vyvážel zbraně. Tlak veřejného mínění ale byl silný a všichni argumentovali tím, že teroristé stejně prostředky pro šifrování mají.

Nyní všichni víme o totálním selhání amerických informačních služeb. Čím se asi budou tyto organizace hájit? Již teď neopomenou při každé příležitosti zdůraznit fakt, že teroristické organizace používají kryptografii a oni tak nemohou komunikaci sledovat. A hned za nimi běží další pracovníci, kteří, využívajíce situace, lobují za zavedení metod, které by umožňovaly přístup k šifrovaným datům. Je sice nad slunce jasné, že teroristé začnou používat takové programy okamžitě, jak je pan prezident USA požádá, ale...

Často je argumentováno faktem, že mnoho programů implementujících silnou kryptografii je na Internetu zdarma a tak se k nim teroristi mohou snadno dostat. Upřímně řečeno, často je v médiích také zmiňováno, jak je bin Ladin bohatý a jakou techniku má k dispozici. Bystrý čtenář si jistě najde souvislost.

Stejně tak bude mít nyní velmi lehkou cestu ke slávě návrh zákona zvaného SSSCMA, který je z podobné rodiny jako DMCA. V případě jeho schválení by musela být téměř do veškerého hardware a software zabudována certifikovaná bezpečnostní technologie. Jedním z důsledků by byla třeba úplná ztráta anonymity na Internetu, možný odposlech přímo ze zdroje, zvýšení cen software, nemožnost již dále vyvíjet svobodný software. Podrobnější popis najdete třeba na Lupě.

Bude těžké vysvětlit veřejnosti co jsou nutná bezpečnostní opatření a co je jen lobování korporací a tajných služeb. Po dobu chaosu nebudeme mít téměř žádnou obranu proti přijímání podobných zákonů.

„Válka o šifrování začala. Téměř deset let se obhájci práv na soukromí obávali, že by mohl teroristický útok způsobit to, že kongres přistoupí k zákazu kódovacích zařízení, která znesnadňují život jak policejním jednotkám, tak bezpečnostním službám. Úterní katastrofa, kdy bylo na americké půdě prolito nejvíce krve od civilní války, zřejmě odstartovala tento proces.“ - Wired

Zajímavou esej pod názvem Decentralizace proti terorismu sepsal krátce po útoku Eric S. Raymond. Správně zde poukazuje na fakt, že omezování lidských svobod není řešením a že teroristické útoky nijak neomezí.

„Dnes jsme se přesvědčili, že zvýšený dozor není odpovědí. Odposlouchávací zařízení FBI, Carnivore, umístěné u internetových providerů, neupozornilo na blížící se katastrofu a nijak jí nezabránilo, stejně tak jako nelegální odposlechové sítě Echelonu na mezinárodních telekomunikačních linkách. Monitorování veřejných oblastí videokamerami nezmůže proti teroristům vůbec nic, pokud budou používat alespoň základní techniky skrývání a utajení. Pokud bychom mohli nějakým způsobem rozšířit letištní úroveň bezpečnosti na celé spojené státy, bylo by to také přesně tak neúčinné proti jakémukoliv odhodlanému a aspoň trošku způsobilému nepříteli.“

Nad efektivitou špionáže na telekomunikačních sítích se zamýšlí i New Scientist.

První velmi alarmující zprávy o možném dopadu úterního útoku na World Trade Center jdou již na světě: „Je velmi potřebné, abychom dali našim právním autoritám veškeré možné prostředky, které by mohly pomoci nalezení těch, co k nám přinesli takovou děsivou smrt,“ řekl podle Wired Orin Hatch při obhajobě tzv. CTA (Combating Terrorism Act). Orin Hatch spolu s Dianne Feinsteinem navrhl zákon, který by dával mnohem více síly policistům při využívání špionážního sytému Carnivore. Bylo by tak možné nařídit až 48hodinový odposlech bez soudního rozhodnutí v případě, že se jedná o vážné záležitosti ohrožující bezpečnost státu (sem spadá i hacking). Bohužel je zákon psán tak mlhavě, že se zřejmě bude dát i snadno zneužít. Ve čtvrtek se o něm v senátu hlasovalo. Prošel.

John Perry Barlow, spoluzakladatel Electronic Frontier Foundation, vyjádřil svůj strach z nadcházejícího omezování svobod v e-mailu, který rozeslal svým přátelům krátce po teroristickém útoku, aby zjistil zda jsou v pořádku. Píše v něm: „Během několika hodin se objeví ty nejintenzivnější snahy o to, sebrat Americe i těch pár svobod, co jí ještě zbylo.“ Barlow přirovnává možné následky této situace k následkům požáru říšského sněmu v předválečném Německu. Na obhajobu zachování těchto svobod uvedl, že cílem terorismu je paralyzovat americkou vládu posilováním totalizování státu. Zároveň apeloval na všechny kdo zprávu čtou, aby se postavili za zachování svobod a bojovali za ně stejně tvrdě, jako budou nyní bojovat různé zájmové skupiny proti nim. Proti snahám o omezování lidských práv se staví i Electronic Privacy Information Center.

Je ale téměř jisté, že se v této situaci politické paniky, zmatku a chaosu povede nějaký ten zákon protlačit a potom bude velmi těžké se ho zbavit. A toto není jen věc týkající se Ameriky, to se týká celého moderního světa a vlád jeho států. Nezbývá, než abych vyjádřil svůj souhlas s následujícím citátem:

„Den, kdy budeme muset obětovat svoji svobodu ,bezpečnosti`, bude zároveň dnem, kdy se naplní cíle teroristů. Zopakuji citát Benjamina Franklina: ,Pokud se vzdáme svobody ve jménu bezpečnosti, neměli bychom mít asi nárok ani na jedno.` “ - z otevřeného dopisu americkému presidentovi

Diskuze (55) Další článek: Notebook na odpis

Témata článku: Software, Bezpečnost, Franklin, Radikální řešení, Bystrý čtenář, Podobné opatření, Svobodný přístup, Americký prezident, Bude, Orin, New Scientist, Ladin, Nadcházející týden, Nejhorší stav, Podobný tlak, Chaos, Electronic, Tragická událost, World Trade Center


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5