Heslo | Spam

Útočník chtěl zneužít seznamácké e-maily k šíření spamu. K některým účtům získal přístup

Útočník chtěl zneužít seznamácké e-maily k šíření spamu. K některým účtům získal přístup

Seznam.cz dnes zaznamenal pokusy o zneužití e-mailových schránek uživatelů k rozesílání spamu. Útočník k tomu využíval schránky, ke kterým nějakým způsobem získal přístupové údaje. Nejednalo se o osobní útoky na jednotlivé schránky, ale o systematické zneužití za účelem rozesílání spamu. 

Přístupové údaje k e-mailovým schránkám dnes není až tak obtížné získat, kolují různé databáze odcizených e-mailů a k nim přiřazených hesel a řada takových databází bude i neveřejných. Jedná se úniky například ze slabě zabezpečených e-shopů, ale i z větších úniků známějších služeb. Ačkoli přímo od Seznamu hesla neunikla, řada uživatelů používá všude stejné heslo, a tak se s uniklým heslem a spárovaným e-mailem útočníci snadno dostanou i do e-mailové schránky. 

U zaznamenaných průniků Seznam zasáhl a schránky zabezpečil. Pro uživatele takto dotčených schránek to znamená, že obdrží výzvu pro nastavení nového hesla. 

Seznam neprozradil (aktualizováno: nakonec prozradil, že to bylo cca 26 tisíc schránek, což je překvapivě vysoké číslo), kolika schránek se dnešní útok týkal, ale dle reakcí uživatelů se nejednalo o úplně zanedbatelnou akci. Každopádně je to jen další příklad z mnoha, proč by se nemělo využívat všude stejných přihlašovacích údajů. A proč se hodí dvoufázové přihlašování.

Diskuze (12) Další článek: Šílenec, nebo vizionář? Fyzik chce na Měsíci vybudovat urychlovač částic

Témata článku: Heslo, E-mail, Dvoufázové ověření, Únik dat, Spam, Seznam, Přístupový údaj, E-mailová schránka, Kolika, Uživatelé, Šíření, Rozesílání spamu, SchránkaNÁVOD: Jak nainstalovat Windows 11 (a proč to raději nedělat)
Vladislav Kluska
Windows 11Windows Insider
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný