Heslo | Spam

Útočník chtěl zneužít seznamácké e-maily k šíření spamu. K některým účtům získal přístup

Seznam.cz dnes zaznamenal pokusy o zneužití e-mailových schránek uživatelů k rozesílání spamu. Útočník k tomu využíval schránky, ke kterým nějakým způsobem získal přístupové údaje. Nejednalo se o osobní útoky na jednotlivé schránky, ale o systematické zneužití za účelem rozesílání spamu. 

Přístupové údaje k e-mailovým schránkám dnes není až tak obtížné získat, kolují různé databáze odcizených e-mailů a k nim přiřazených hesel a řada takových databází bude i neveřejných. Jedná se úniky například ze slabě zabezpečených e-shopů, ale i z větších úniků známějších služeb. Ačkoli přímo od Seznamu hesla neunikla, řada uživatelů používá všude stejné heslo, a tak se s uniklým heslem a spárovaným e-mailem útočníci snadno dostanou i do e-mailové schránky. 

U zaznamenaných průniků Seznam zasáhl a schránky zabezpečil. Pro uživatele takto dotčených schránek to znamená, že obdrží výzvu pro nastavení nového hesla. 

Seznam neprozradil (aktualizováno: nakonec prozradil, že to bylo cca 26 tisíc schránek, což je překvapivě vysoké číslo), kolika schránek se dnešní útok týkal, ale dle reakcí uživatelů se nejednalo o úplně zanedbatelnou akci. Každopádně je to jen další příklad z mnoha, proč by se nemělo využívat všude stejných přihlašovacích údajů. A proč se hodí dvoufázové přihlašování.

Diskuze (12) Další článek: Šílenec, nebo vizionář? Fyzik chce na Měsíci vybudovat urychlovač částic

Témata článku: Heslo, Únik dat, E-mail, Spam, Dvoufázové ověření, Šíření, Rozesílání spamu, E-mailová schránka, Kolika, Seznam, Uživatelé, Schránka, Přístupový údajJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter