Koronavirus | Bezpečnost | Komunikace | Phishing | Karanténa

Útočníci se snaží zneužívat náhlé popularity Zoomu. Pozor i u Microsoft Teams a Google Classroom

S tím, jak většina národa přešla na práci z domova, se do pozornosti mnoha lidí dostala videokonferenční služba Zoom. Právě přes ní v současné chvíli probíhá většina firemních schůzek. Uživatelů má teď služba tolik, že si toho všimli i útočníci a jejího úspěchu se snaží zneužít. Registrují falešné domény obsahující slovo „Zoom“, přes které chtějí lidi okrást.

Upozornila na to bezpečnostní společnost Check Point, podle které bylo od začátku pandemie zaregistrováno přes 1700 nových domén, které se nějakým způsobem týkají Zoomu, přičemž 25 procent z nich bylo registrováno minulý týden. Podle výzkumníků lze určit, že minimálně 70 procent z nich je škodlivých, převážně phishingové stránky určené ke kradení osobních informací. 

A nejen u webů útočníci skončili. Firmě se podařilo narazit i na .exe soubory, které se tvářily jako instalační k základnímu programu, ale ve skutečnosti jen nainstalovaly do počítače škodlivý software, který opět kradl data.

Pokusy o podvody nejsou překvapivé. Zoom se díky pandemii stal během krátké doby jednou z nejpoužívanějších firemních aplikací. Podle analýzy JPMorgan se počet jeho každodenních uživatelů čtyřnásobil. Podle jiné analýzy služba do začátku března jen během letoška získala nových 2,2 milionů uživatelů, a to je číslo před tím, než pandemie plně propukla. Pro porovnání - loni Zoom přivítal za celý rok 2019 1,9 milionu nových uživatelů.

 

I proto se začíná rozmáhat další škodlivá praktika nazvaná „Zoom-bombing“. Označuje se tak situace, kdy se člověku podaří získat soukromé URL do skupiny, kde probíhá videokonference a on do této skupiny vtrhne. Někdo to bere vyloženě vtipně, například pronese nějakou hlášku a zmizí - podobně jako u klasického photobombingu - ale jsou i lidé, kteří to využívají k exhibicionismu. Objevily se například případy, kdy do videokonference žáků vtrhl nahý muž.

V každém případě Zoom není jediný, který je nyní v poroznosti útočníků. Check Point objevil podezřelé .exe soubory týkající se i Microsoft Teams a falešné domény zneužívající jméno Google Classroom. Ve všech případech jde o platformy, které jsou dnes využívané pro komunikaci, práci či vzdělávání na dálku. 

Diskuze (1) Další článek: Únosy družic aneb tikající časovaná bomba nad našimi hlavami

Témata článku: Koronavirus, Bezpečnost, Hacking, COVID-19, Komunikace, Phishing, Doména, Zoom, Microsoft Teams, Karanténa, Check Point, Popularita, Pandemie, Uživatelé, Videokonference, Google ClassroomSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

Kapacitu baterie nového iPhonu SE odhalila až rozborka. Tak směšnou hodnotu už si dnes dovolí jen Apple

** Apple při představení iPhonu SE (2022) opět zamlčel kapacitu baterie ** Opět musela pomoci až rozborka telefonu ** Baterie „es éčka“ vůbec poprvé překonala metu 2 000 mAh!

Martin Chroust
RozborkaiPhone
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět