Utečte od Googlu k Bingu, vzkazuje šéf Mozilly

Eric Schmidt v rozhovoru pro CNBC naznačil, že osobní údaje uživatelů nejsou u Googlu tak úplně v bezpečí. Na to rozhořčeně zareagoval šéf komunitního vývoje Mozilly.
Utečte od Googlu k Bingu, vzkazuje šéf Mozilly

Zaměstnanci a spolupracovníci americké softwarové společnosti Mozilla jsou proslulí svými osobními blogy, na kterých často publikují hodně ostré výroky a názory z oblasti působení samotné společnosti. I když se vždy jedná o soukromý internetový zápisník, který by neměl reflektovat zájmy celé společnosti, děje se přesný opak – média a uživatelé názor jedné (a často vysoce postavené) osobnosti vydávají jako stanovisko korporace. Naposledy to byla například designérka Jenny Borriss, která nesouhlasila s podobou ballot screenu.

Podobné je to i v aktuálním případě, kdy se šéf komunitního vývoje, Asa Dotzler, na svém blogu rozhořčil nad nedávnými výroky Erica Schmidta, šéfa Googlu. Ten v rozhovoru pro televizní stanici CNBC nakousl ožehavé téma soukromí uživatelů a jednoznačně poukázal na to, že osobní údaje uživatelů nejsou v rukách Googlu v naprostém bezpečí.

„Myslím, že záleží na soudnosti daného člověka. Pokud nechcete, aby o vás ostatní něco věděli, možná byste o tom na prvním místě neměli dávat vědět,“ kontroverzně vyřkl šéf možná nejmocnější firmy současnosti. Schmidt poukazuje především na to, že internetové vyhledávače dokáží najít vámi zadané osobní údaje a je pouze na vás, zda je někam umístíte či nikoliv.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf komunitního vývoje Mozilly Asa Dotzler kritizuje přístup Googlu v oblasti ochrany osobních údajů a doporučuje uživatelům Firefoxu přejít k Bingu od Microsoftu

Osobní údaje na vyžádání americké vlády

Asa Dotzler z Mozilly však nevidí problém ani tak v samotné dostupnosti osobních údajů skrze internetové vyhledávání, ale ve skutečnosti, že Google s mnoha údaji může libovolně nakládat a nejsou u něj v bezpečí. Eric Schmidt totiž v rozhovoru pro CNBC dále uvedl, že Google respektuje americký zákon Patriot Act, který přikazuje firmám působícím na americkém trhu vydat osobní údaje státním složkám v případě, že si je vyžádají.

Pro mnoho uživatelů včetně Dotzlera je to velmi znepokojující. Google totiž v tomto případě může vydat veškerou e-mailovou korespondenci z Gmailu, tedy i takový obsah, do kterého internetový vyhledávač normálně nevidí a ve kterém má spousta uživatelů svá citlivá data. Celý byznys Googlu je přitom na datech od uživatelů postavený – reklamní služby analyzují uživatelský obsah a přizpůsobují tomu reklamní sdělení.


Eric Schmidt v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC mluví o osobních údajích na internetu

Dotzler na svém blogu doporučuje přejít od Googlu k Bingu od Microsoftu, například přímo odkázal na stažení zásuvného modulu pro Firefox a změnu výchozího vyhledávače. Dle jeho mínění je v otázce osobní bezpečnosti Microsoft mnohem dále než Google. Do hry navíc vstupují i sklony Googlu k pořekadlu „kam vítr, tam plášť“, protože například v Číně největší internetová firma světa spolupracuje s tamní vládou a blokuje požadovaný obsah. Google se mnohdy chová značně pokrytecky, když se snaží vyznít jako společnost, která sjednocuje celé vědění a informace světa pouze za tím účelem, aby je zprostředkovala všem lidem.

S útoky Mozilly na Google se však začínají objevovat i spekulace spojené s podnikáním obou společností. Drtivá většina příjmů výrobce Firefoxu (zhruba 97 %) totiž pochází z Googlu, který štědře sponzoruje nastavení svého vyhledávače jako výchozího. Dosavadní smlouva má vypršet v roce 2011, kdy by vlastní internetový prohlížeč Googlu mohl dosáhnout takového podílu, kdy firma nebude chtít spolupráci prodloužit. Google a Mozilla jsou kvůli Chrome a Firefoxu přímou konkurencí.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft na mediální rozruch brzy zareagoval a na Bingu v pozadí zobrazuje pandu červenou, jíž má Firefox v názvu a logu

Živě.cz komentuje

Klepněte pro větší obrázekZneužití osobních a citlivých údajů na internetu je velice ožehavým tématem a Eric Schmidt má ve své podstatě pravdu – je dobré si rozmyslet, než někam něco napíšete. Na druhou stranu je velmi znepokojující, když jedna firma naprosto ovládá váš digitální svět a v podstatě může soukromé údaje kdykoliv vydat nadřazeným orgánům.

Dost možná je to ale jedna veliká paranoia a snaha o pouhé získání mediální pozornosti. Google je za „vlastnictví“ soukromých údajů uživatelů kritizován prakticky od doby svého vzniku, vždyť v jeho datových centrech toho opravdu neleží málo, ale ruku na srdce, zneužil nebo zpřístupnil údaje obyčejných uživatelů někdy někomu?

Tady ani není tak problém v tom, že by Google sám o sobě někomu zpřístupňoval vaše data, ale určitou roli může hrát bezpečnost dat vůči hackerským útokům atp., případně je zde samozřejmě možnost ztráty při nějakém výpadku. Nemyslím si, že by Patriot Act nějakým způsobem ohrožoval běžného uživatele služeb Googlu. A pokud to pomůže v odchycení někoho, kdo porušuje zákony, tak proč ne?

Mimochodem, ten útěk od Googlu k Microsoftu by nejspíše rovněž nebyl řešením. I redmondská firma v nemalé míře spolupracuje s vladními složkami.

Diskuze (41) | Centrum Holdings od ledna povede šéf německého AOL

Témata článku: Google, Microsoft, Byznys, Internet, Bezpečnost, Vyhledávače, Mozilla, Bing, Eric Schmidt, CNBC, Paranoia, Americká stanice, Osobní údaj, Výchozí vyhledávač, Citlivý uživatel, Bingo, Panda, Šéf, Ožehavý problém, Ožehavé téma, Erica, Schmidt, Patriot, Redmondská korporace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší