Utajené sítě HP

Síťová divize společnosti Hewlett-Packard uspořádala v předvečer akce Networld+Interop v Paříži zajímavou tiskovou konferenci.
Síťová divize společnosti Hewlett-Packard uspořádala v předvečer akce Networld+Interop v Paříži tiskovou konferenci, která se týkala přepínačů HP ProCurve pro 10/100 Mb Ethernet a pro Gb Ethernet.

Marketingová firma Dell‘Oro předvídá, že celkový trh přepínačů 10/100 Mb Ethernetu bude pokračovat v silném růstu ze 6,6 miliardy dolarů až na 10,2 miliardy, přičemž si má ukrojit plných 64 % celkového trhu Ethernetu pro LAN.

HP se zároveň pochlubila, že vytlačila Cabletron na poli modulárních přepínačů pro 10/100 Mb Ethernet na druhé síťové vrstvě. HP získala za druhé čtvrtletí 1999 v této oblasti 12,8 % trhu.

Dnešní sítě lze rozdělit zhruba do tří základních kategoríí:

  • privátní/firemní
  • metropolitní
  • národní a mezinárodní
Sítě v opravdu malých firmách a v domácnostech na svoji příležitost většinou ještě čekají.

Mezi hlavní požadavky na dnešní sítě patří zvýšení propustnosti (rychlosti), dosažení vyšší spolehlivosti (dostupnosti), bezpečnosti, a kvality služby, s níž souvisí i přechod od pouhých přenosů dat k multimédiím a kombinovaným přenosům dat, hlasu a videa.

Nejpáteřnější páteře asi zůstanou vyhrazeny technologiím ATM a Sonet. Překvapivým vítězem v mnoha dalších nasazeních se však stává právě rychlý Ethernet, a to jednak pro svoji láci od zařízení až po nasazení a služby, jednak pro možnost zajištění kvality služeb v gigabitovém Etnernetu, který se začíná prosazovat jednak pro místní páteře rozměru až metropolitních sítí, jednak pro tzv. „poslední míli“ či v našem pojetí spíše poslední kilometr k zákazníkovi. Příkladem byla prezentace metropolitní sítě (MAN) v norském městě Kristiansandu, vystavěná na nevyužité kapacitě vedení místních elektrorozvodných závodů a právě na gigabitovém Ethernetu se síťovými přepínači od HP — město Kristiansand si je zvolilo pro dobrou pověst, dobrý servis a nízkou cenu. Svoji váhu při rozhodování o klíčovém dodavateli hrála i záruka a možnost správy rozsáhlé sítě MAN — HP totiž dodává ke svým síťovým prvkům zdarma software HP TopTools a doživotní záruku na hardware — když se něco porouchá, zákazník dostane funkční zařízení výměnou, vzhledem k vývoji se pak může jednat i o výměnu za lepší zařízení. Dalšími dodavateli pro MAN v Kristiansandu byly společnosti Cisco, RAD a Arionnet. Metropolitní síť v Kristiansandu dnes slouží sedmi zákazníkům, jedním z nich je také norská vláda.

Společnost Hewlett-Packard má pro celou oblast Ethernetu ucelenou nabídku. Mezi její novinky pro Networld+Interop patří ethernetové přepínače HP ProCurve 1600M, 2400M, 2424M, 4000M a 8000M (s moduly Gibgabit LX a 10/100 Mb Etnertet), které všechny splňují standardy IEEE; kromě toho podporují EtherChannel Cisco a protokol na třetí vrstvě. HP rovněž představila redundantní moduly správy řady 9300.

Jak je vidět, starý dobrý Ethernet prožívá renesanci. Z původního Ethernetu toho už moc nezbylo (CSMA/CD), zvýšily se tím jeho možnosti a snad právě proto svoji inovovanou nabídku společnosti HP presentovala ve městě se stejným přívlastkem — v Paříži.

Váš názor Další článek: Obohaťte si příkazovou řádku Dosu

Témata článku: Hardware, Software, Hewlett Packard (HP), síť, Třetí rozměr, Marketingová firma, HP, Gigabitový ethernet, Paříž, Metropolitní síť, Překvapivý vítěz, Mana, Národní trh, Poslední hardware, Funkční zařízení, Ethernet, Dobrý servis, Poslední kilometr, Sonet


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky