Uspěje recept Billa Gatese na spam nebo něco úplně jiného?

Ačkoli zakladatel Microsoftu nepřišel s výrazně novou myšlenkou, jsou analytici spíše skeptičtí. A také, jak to česká média opět dokonale domotala.

Prohlášení Billa Gatese na Světovém ekonomickém fóru v Davosu „do dvou let se vypořádáme se spamem“ vzbudilo značnou pozornost i u nás, o to více, když zakladatel firmy krátce poté navštívil i Prahu. Jakkoli nás nijak netěší opravování mýlek českých médií, je nutné opět rozmotat to, s čím přišly naposledy Lidové Noviny, aby byli lidé správně informováni. Dle nich je hlavním konkurentem Microsoftu ve vyhledávání a rozpoznávání spamu firma Google, která dle Gatese lživě obviňuje Microsoft z toho, že Microsoft žádnou technologii proti spamu nemá, zatímco Google ano. Tak píše autor jménem Oupic, a rádio Jerevan musí dodat, že článek je zcela pravdivý, jen s tou opravou že zmíněná konkurenční firma s antispamovými nástroji není Google, že Gates žádnou firmu s antispamovými nástroji vůbec nezmínil, ani přímo, ani nepřímo, že na druhé straně skutečně existuje firma Google, která ale dělá něco úplně jiného než antispamové nástroje, že Bill Gates v rozhovoru skutečně firmu Google zmínil, ale vůbec nepravil, že Microsoft z něčeho obviňuje, naopak ji pochválil, že má vysoké IQ. Chudák Google, chudák Gates, chudák Oupic, a chudáci čtenáři. Celá ta perla dokonce stále visí na Internetu zde, a originál na BBC, ze kterého ekonomický redaktor (!) Lidovek udělal onen neskutečný moták. K tomu už musí být talent.

Po pobavení na úvod k onomu boji se spamem. Bill Gates navrhl ne jedno, ale několik řešení, které podle jeho názoru budou přicházet postupně. Je dobré zmínit, že nejde ani v jednom případě o originální nápad – jsou to metody, které jsou diskutovány na Internetu už nějakou dobu. Pokud jim ovšem Bill Gates veřejně přisuzuje preference, jejich „akcie“ pochopitelně stoupají, protože to znamená, že největší softwarová firma světa budu asi uvádět na trh příslušné antispamové metody nebo je jinak prosazovat.

První metoda je poměrně jednoduchá obrana proti typické vlastnosti dnešního spamu, kterou je falešný odesílatel. Systém by měl za úkol zkontrolovat, zda je „odesílatel“ mailu, uvedený v hlavičce spamu, skutečný – dotázal by se na mailovém serveru onoho odesílatele, a teprve pokud by mu bylo potvrzeno „ano, takový mail jsme skutečně odeslali“, byl by mail puštěn dál.

Druhá metoda je spíše pozoruhodným technickým pokusem. Vychází z toho, že jen spammeři posílají i desítky miliónů mailů denně, a že je to stojí minimální cenu; jejich výtěžek je rovněž dosti malý. Návrh tedy zní zkomplikovan masové odesílání mailů tím, že by před odeslání každého mailu bylo nutné vykonat určitý netriviální výpočet, který zatíží počítač na několik vteřin (například). To by znamenalo, že běžný, firemní mailový server (nesloužící se spamu), přes který jde pár stovek nebo tisíc mailů denně, jen zapotil o něco víc, ale ustál by to, zatímco spammeři s gigantickými kvanty spamů denně by si museli k jejich odeslání pořídit superpočítač – a to by se jim už nevyplatilo.

Konečně třetí metoda je zpoplatnění nevyžádané pošty: pokud uživatel řekne „ne, tuhle poštu jsem nechtěl“, její odesílatel zaplatí určitou částku. Gates tuto metodu preferuje.

Kde je slabá stránka těchto návrhů? Každý má svou speciální, ale všechny mají navíc jednu společnou: vyžaduje to v podstatě přepsat mailové systémy a všechny je upgradovat, provést obrovské technologické změny v celém „ekosystému“ elektronické pošty, a pravděpodobně inovovat i SMTP protokol, aby byla opatření účinná. Z toho okamžitě naskočí celému průmyslu pupínky; změna SMTP protokolu je něco jako kdyby se ČEZ rozhodl, že v rozvodné síti přejde na standard 180 voltů a 38 Hz v elektrické síti. SMTP je nepochybně zastaralý a málo vyhovující protokol, ale o jeho změně se zatím hovoří v teoretické rovině, zrealizovat si ji zatím nikdo netroufl.

Zatímco teoretici vymýšlejí grandiózní schémata, praktici pracují. Existující programy na mazání spamu dosahují stále vyšší účinnosti a je vidět, že spammeři už jsou nervózní. Už neposílají spamy na „viagru“, protože takovéto materiály hodí do koše i ten nejtriviálnější čistič spamu, ale hovoří o „vi-ag-ra“, „vïågrä“ a podobně, aby jejich maily prošly. „Nabídka“ v jednom z nedávných mailů, který přišel, zněla: Ordder your Vdiagpra and Scupber Vilagsra saqfely and securmely onlidne

To už jsou poměrně zoufalé pokusy, jejichž jediným pokusem je, aby mail prošel k uživateli – odesílatel už rezignuje na to, zda je nabídka vůbec čitelná nebo jestli není na první pohled podezřelá, odhalitelná jako spam. Čističe samozřejmě i na toto poměrně snadno reagují a velmi brzy již vyhazují ven i ty „vïågry“ – jak jsem již jednou uváděl, spammer už nemá příliš kam ustupovat, může jen pouze nějakou chvilku kličkovat. Na rozdíl od autora virů, který to mnohdy dělá z plezíru nebo z touhy pomstít se lidstvu, jsou spammeři vlastně „obchodníci“ („podnikatelé“?), kteří budou spamovat jen tehdy, když se jim to bude rentovat. Tvrdí se, že největší spammeři mají tržby v řádově stovkách dolarů denně, kdy se na jejich nabídky nachytá průměrně jeden člověk z deseti až sta tisíc; pokud spamový čistič dále propustí jen jedno, dvě procenta spamů, sníží se brzy jejich výdělek na takovou hodnotu, že už pro ně bude výhodnější živit se jinak, třeba krádežemi v supermarketech nebo případně i poctivě.

Diskuze (52) Další článek: Červ DoomJuice připravuje půdu pro nový DoS útok

Témata článku: Microsoft, Google, Bill Gates, Spam, Spa, Chudák, Technický pokus, Chudoba, Recept, REC, Slabá stránka, Gates, Billa, Jednoduchá obrana, Konkurenční firma, Google Mail, Třetí metoda


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky