Uspěje recept Billa Gatese na spam nebo něco úplně jiného?

Ačkoli zakladatel Microsoftu nepřišel s výrazně novou myšlenkou, jsou analytici spíše skeptičtí. A také, jak to česká média opět dokonale domotala.

Prohlášení Billa Gatese na Světovém ekonomickém fóru v Davosu „do dvou let se vypořádáme se spamem“ vzbudilo značnou pozornost i u nás, o to více, když zakladatel firmy krátce poté navštívil i Prahu. Jakkoli nás nijak netěší opravování mýlek českých médií, je nutné opět rozmotat to, s čím přišly naposledy Lidové Noviny, aby byli lidé správně informováni. Dle nich je hlavním konkurentem Microsoftu ve vyhledávání a rozpoznávání spamu firma Google, která dle Gatese lživě obviňuje Microsoft z toho, že Microsoft žádnou technologii proti spamu nemá, zatímco Google ano. Tak píše autor jménem Oupic, a rádio Jerevan musí dodat, že článek je zcela pravdivý, jen s tou opravou že zmíněná konkurenční firma s antispamovými nástroji není Google, že Gates žádnou firmu s antispamovými nástroji vůbec nezmínil, ani přímo, ani nepřímo, že na druhé straně skutečně existuje firma Google, která ale dělá něco úplně jiného než antispamové nástroje, že Bill Gates v rozhovoru skutečně firmu Google zmínil, ale vůbec nepravil, že Microsoft z něčeho obviňuje, naopak ji pochválil, že má vysoké IQ. Chudák Google, chudák Gates, chudák Oupic, a chudáci čtenáři. Celá ta perla dokonce stále visí na Internetu zde, a originál na BBC, ze kterého ekonomický redaktor (!) Lidovek udělal onen neskutečný moták. K tomu už musí být talent.

Po pobavení na úvod k onomu boji se spamem. Bill Gates navrhl ne jedno, ale několik řešení, které podle jeho názoru budou přicházet postupně. Je dobré zmínit, že nejde ani v jednom případě o originální nápad – jsou to metody, které jsou diskutovány na Internetu už nějakou dobu. Pokud jim ovšem Bill Gates veřejně přisuzuje preference, jejich „akcie“ pochopitelně stoupají, protože to znamená, že největší softwarová firma světa budu asi uvádět na trh příslušné antispamové metody nebo je jinak prosazovat.

První metoda je poměrně jednoduchá obrana proti typické vlastnosti dnešního spamu, kterou je falešný odesílatel. Systém by měl za úkol zkontrolovat, zda je „odesílatel“ mailu, uvedený v hlavičce spamu, skutečný – dotázal by se na mailovém serveru onoho odesílatele, a teprve pokud by mu bylo potvrzeno „ano, takový mail jsme skutečně odeslali“, byl by mail puštěn dál.

Druhá metoda je spíše pozoruhodným technickým pokusem. Vychází z toho, že jen spammeři posílají i desítky miliónů mailů denně, a že je to stojí minimální cenu; jejich výtěžek je rovněž dosti malý. Návrh tedy zní zkomplikovan masové odesílání mailů tím, že by před odeslání každého mailu bylo nutné vykonat určitý netriviální výpočet, který zatíží počítač na několik vteřin (například). To by znamenalo, že běžný, firemní mailový server (nesloužící se spamu), přes který jde pár stovek nebo tisíc mailů denně, jen zapotil o něco víc, ale ustál by to, zatímco spammeři s gigantickými kvanty spamů denně by si museli k jejich odeslání pořídit superpočítač – a to by se jim už nevyplatilo.

Konečně třetí metoda je zpoplatnění nevyžádané pošty: pokud uživatel řekne „ne, tuhle poštu jsem nechtěl“, její odesílatel zaplatí určitou částku. Gates tuto metodu preferuje.

Kde je slabá stránka těchto návrhů? Každý má svou speciální, ale všechny mají navíc jednu společnou: vyžaduje to v podstatě přepsat mailové systémy a všechny je upgradovat, provést obrovské technologické změny v celém „ekosystému“ elektronické pošty, a pravděpodobně inovovat i SMTP protokol, aby byla opatření účinná. Z toho okamžitě naskočí celému průmyslu pupínky; změna SMTP protokolu je něco jako kdyby se ČEZ rozhodl, že v rozvodné síti přejde na standard 180 voltů a 38 Hz v elektrické síti. SMTP je nepochybně zastaralý a málo vyhovující protokol, ale o jeho změně se zatím hovoří v teoretické rovině, zrealizovat si ji zatím nikdo netroufl.

Zatímco teoretici vymýšlejí grandiózní schémata, praktici pracují. Existující programy na mazání spamu dosahují stále vyšší účinnosti a je vidět, že spammeři už jsou nervózní. Už neposílají spamy na „viagru“, protože takovéto materiály hodí do koše i ten nejtriviálnější čistič spamu, ale hovoří o „vi-ag-ra“, „vïågrä“ a podobně, aby jejich maily prošly. „Nabídka“ v jednom z nedávných mailů, který přišel, zněla: Ordder your Vdiagpra and Scupber Vilagsra saqfely and securmely onlidne

To už jsou poměrně zoufalé pokusy, jejichž jediným pokusem je, aby mail prošel k uživateli – odesílatel už rezignuje na to, zda je nabídka vůbec čitelná nebo jestli není na první pohled podezřelá, odhalitelná jako spam. Čističe samozřejmě i na toto poměrně snadno reagují a velmi brzy již vyhazují ven i ty „vïågry“ – jak jsem již jednou uváděl, spammer už nemá příliš kam ustupovat, může jen pouze nějakou chvilku kličkovat. Na rozdíl od autora virů, který to mnohdy dělá z plezíru nebo z touhy pomstít se lidstvu, jsou spammeři vlastně „obchodníci“ („podnikatelé“?), kteří budou spamovat jen tehdy, když se jim to bude rentovat. Tvrdí se, že největší spammeři mají tržby v řádově stovkách dolarů denně, kdy se na jejich nabídky nachytá průměrně jeden člověk z deseti až sta tisíc; pokud spamový čistič dále propustí jen jedno, dvě procenta spamů, sníží se brzy jejich výdělek na takovou hodnotu, že už pro ně bude výhodnější živit se jinak, třeba krádežemi v supermarketech nebo případně i poctivě.

Diskuze (52) Další článek: Červ DoomJuice připravuje půdu pro nový DoS útok

Témata článku: Microsoft, Google, Bill Gates, Spam, Slabá stránka, Billa, Spa, Jednoduchá obrana, Chudák, Gates, Perla, Technický pokus, Recept, Chudoba, Google Mail, REC, Třetí metoda, Konkurenční firma, Billa GatesRecenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky