Úspěch = vědět

Zdá se, že společnost Meritum software našla, kde má hřebík hlavičku, když propojila v jeden celek jednoduchý marketingový systém a validní data o českém podnikání.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Zdeněk Hrazdila: Zdá se, že společnost Meritum software našla, kde má hřebík hlavičku, když propojila v jeden celek jednoduchý marketingový systém a validní data o českém podnikání. Její databáze CDF nabízí v poslední verzi přes dva miliony zápisů právnických a fyzických osob. Přinesla předpokládaným zájemcům o tento software solidní základ pro analýzu údajů o trhu, zákaznících a konkurenci. Reklamním mágům pak výtečně poslouží spojení databáze Merit-CDF s modulem OT, který zajistí výrazné zlevnění rozesílání hromadných zásilek.

Už víte všechno

Databáze firem, která je nosnou páteří celého systému, obsahuje různé zápisy získané od úřadů státní správy. V nejjednodušší formě představuje pouze údaje ze statistického úřadu (adresa, datum vzniku subjektu, obory podnikání ad.). Úplná informace pak vedle toho obsahuje data z obchodního rejstříku, přehled výrobků, zveřejněné účetní závěrky, obraty v jednotlivých letech, osoby ve statutárních orgánech a vedení firmy, akcionáře a dceřiné firmy.

Merit-CDF přináší na jednom cédéčku nejméně registrační zápis u všech podnikatelských subjektů, registrovaných v České republice. Jejich počet přitom mírně přesahuje 2 miliony. Podrobil jsem databázi poměrně tvrdé zkoušce, když jsem si nechal vyhledat údaje všech svých letošních dodavatelů a odběratelů. Až na jedno zaváhání (selhal textový filtr, protože název firmy byl proložen mezerami) jsem získal pravdivé informace. Je to dáno hlavně tím, že databáze firem čerpá z oficiálních a ověřených zdrojů. Navíc je měsíčně aktualizovaná, což představuje změnu nebo doplnění desítek tisíc záznamů.

Kouzlo pod pokličkou

CDF umožňuje ověření informací o obchodním případu (firmy, vlastníci, zástupci), výběr potenciálních partnerů nebo zákazníků, přehledy a rozdělení trhu, analýzu konkurence (např. počty a finanční síla konkurentů, počty nebo adresy firem v určitém tržním segmentu atp.). Nechybí možnost doplňování poznámek a dalších údajů (telefonická čísla, e-mail aj.) do databáze firem. Navíc si můžete vést vlastní obchodní případy (pomocí datových poznámek, které se samy v určený den aktivují, nebo připojením libovolného souboru k vybranému zápisu).

Na základě nastavení filtrů (jednoho nebo více) lze v databázi najít různě definované výběry, využitelné hlavně pro přímý marketing. Kritérií pro výběr je celkem 132 a kromě tradičních (adresy, oboru činnosti, regionu, počtu zaměstnanců nebo třeba základního jmění) lze využít také podíl akcií v určitém roce či výši vkladu společníka ad.

Merit-CDF umožňuje veškeré výběry adres převést do podoby štítků (nebo je exportovat do hromadné korespondence ve Wordu). Navíc šetří vaši kapsu, neboť eviduje nedoručitelné adresy. Nesouhlasím ovšem s tvrzením autorů, že je stejně využitelný pro telefonický marketing. Při použití jednoduchého náhodného kritéria mělo kolonku Telefon vyplněnou sotva 30 % vyhledaných firem. Také mne do jisté míry zklamala malá uživatelská přítulnost softwaru. Při tvorbě složitých filtrů jsem k pochopení různých operátorů musel vzít zavděk přiloženým manuálem, protože program vám automaticky nic nenabídne. Podíl akcionáře ve firmě se navíc při filtraci vyjadřuje desetinným číslem, i když v přehledu je v procentech.

Pošťák v mechanice

Samostatnou kapitolu pak představuje program Merit-OT, který umožňuje tzv. svazkování obchodních tiskovin, tedy rozdělení poštovních zásilek podle doručovacích uzlů. Česká pošta vám přizná za takto připravené dopisy nebo balíky docela výrazné slevy na poplatcích. Program obsahuje celý algoritmus svazkování, odpovídající ceníky a proces zakončí stanovením konečné výše poštovného.

Jako novinku přidali autoři do CDF i databázi dlužníků a věřitelů. Příslibem do budoucna je marketingový informační systém s přímou vazbou na CDF a možnost monitorování médií podle přání zákazníka (systém NEWTON).

otevřená databáze firem
Merit-CDF, Merit-OT
Zdroj: Meritum software, Praha
Telefon: (02) 22 71 32 28
Cena: Merit-CDF od 8 230 Kč (jednorázový nákup) až do 43 920 včetně DPH (roční předplatné s měsíční aktualizací)
Merit-OT 15 650 Kč včetně DPH
Doporučená konfigurace: Windows 95/98/NT, PC Pentium, 32 MB RAM, CD-ROM (24×), SVGA 800 × 600 a vyšší

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (2) Další článek: Olympus C-3030Z - Obrazová kvalita, referenční snímky

Témata článku: Software, Windows, Vita software, Jednorázový nákup, Newton, Solidní novinka, Pravdivá informace, Reklamní balík, Zlevněný balík, Úspěch, Měsíční předplatné, Celý algoritmus


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 101

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku