Ušetřete za tisk: osm černobílých laserovek v testu

Ceny barevných a černobílých stránkových tiskáren v poslední době velmi rychle klesají a laserové modely se tak stávají schopnými konkurenty tiskáren inkoustových. Jak se navíc ukazuje, už nemusí být pouze synonymem pro kvalitní a levný černobílý tisk, ale s přehledem zvládají i kouzla s barvou. Dnes se podíváme na test osmi černobílých laserových tiskáren.
Ušetřete za tisk: osm černobílých laserovek v testu

Laser nebo LED?

Laserová tiskárna
Pro pochopení funkce laserové tiskárny je potřeba porozumět elektrofotografickému procesu, který se dá shrnout následovně: světla ze zdroje prochází přes složitý systém čoček a rotujících zrcadel, které vychylují laserový paprsek po celé délce válce. Tento zdroj světla, řízený procesorem tiskárny svítí na fotocitlivý válec a vytváří na něm kladně nabitý elektrický náboj, který působí v kombinaci se záporným nábojem jako magnet. Válec rotuje nad zásobníkem toneru a přichytává malé částečky toneru tam, kde bylo místo osvíceno laserem (toner má záporný náboj). Poté válec prochází v blízkosti kladně nabitého papíru, na který se přenese toner, a tak se vytvoří obraz, který je nakonec zafixován v zapékací jednotce tiskárny při teplotách kolem 200 ºC.

LED tiskárna
Zdrojem světla je v tomto procesu pole tisíců jednotlivých svítivých LED diod (z ang. Light Emitting Diode) o šířce optického válce, které svítí přes koncentrické čočky přímo na jeho povrch. Ostatní postupy a procesy jsou totožné s klasickými laserovými tiskárnami. Nespornou výhodou této technologie je menší prostorová náročnost, minimální počet pohyblivých částí a tím i pravděpodobnostně vyšší spolehlivost. Průkopníkem této technologie je společnost Oki, ale s úspěchem ji využívají i jiní výrobci.

Laserové tiskárny si již vydobyly své místo v kancelářích i domácnostech. Není to tak dávno, kdy pojem laserová nebo dokonce barevná laserová tiskárna vyvolával představu obrovského stroje za desítky až stovky tisíc korun umístěného v kopírovacím centru. Pro domácí využití to byl jen vzdálený sen a často si takový luxus nemohly dovolit ani menší firmy.

Barevně i černobíle

Tak jako před dávnými časy zmizely v propadlišti dějin černobílé monitory, vyklízí pomalu pozice i černobílé tiskárny. V oblasti inkoustového tisku se s nimi téměř nesetkáte, v případě laserové technologie však černobílé stroje pevně zapustily kořeny a ještě donedávna se nezdálo, že by jejich pozice byla nějak vážně ohrožena. Požadavky trhu však vedly k rozvoji a zlevnění barevné tiskové technologie natolik, že provozní náklady i pořizovací ceny klesly nebezpečně blízko k černobílým laserovým tiskárnám. U nově pořizovaných zařízení se proto rozhodně vyplatí zvážit, zda přece jen nebude barevný tisk občas potřeba.

Otázkou je, zda barevné laserovky dokáží konkurovat dobrým inkoustovým tiskárnám. Nabízí se odpověď, že mají výrazně nižší tiskové náklady, je tomu ale opravdu tak?

Záleží samozřejmě na tom, co od laserové tiskárny očekáváte. Pokud je to fotografická kvalita tisku, musíte vzít v úvahu, že většina laserových tiskáren netiskne na fotografický papír a z toho důvodu nikdy nedosáhnete takové kvality, jakou poskytne inkoustový tisk na tyto drahá speciální média. Laserové tiskárny zase daleko lépe tisknou na běžný kancelářský papír.

Laser je výhodný

Nejlepším využitím pro černobílé i barevné laserové tiskárny je jednoznačně hromadný tisk v počtu desítek či stovek listů – například firemní letáky. Mimořádně příznivá je totiž okolnost, že po zpracování obrazového materiálu od počítače se výstup „otiskne“ na obrazový válec v tiskárně a potom už jen stačí tuto předlohu při patřičné teplotě „zapékat“ na papír. Díky tomu jsou laserové tiskárny schopny dosáhnout takových rychlostí, o kterých si inkoustové mohou nechat jen zdát. Nezáleží na tom, jak kvalitní je tištěný obraz – rozdíl je pouze u černobílých či barevných tisků. Je samozřejmé, že vytištění první stránky zabere více času. Než se předloha zpracuje v počítači a pošle do tiskárny, která má svoji vlastní poměrně velkou paměť, chvíli to trvá. Nicméně tiskárna si pak předlohu podrží v paměti a nadále nezatěžuje procesor ani paměť počítače.

Laserové tiskárny se skvěle uplatní také jako síťové tiskárny, protože většinou obsahují interní tiskový server (printserver), díky němuž se dají připojit přímo k počítačové síti. Nemusí tak být připojeny u konkrétního počítače, který by byl tiskovými úlohami zbytečně zatěžován.

Hlavně pro cizince

Jak bylo uvedeno výše, většina současných laserových tiskáren dokáže tisknout v takové kvalitě, že je lze využít třeba i k vytváření rodinných fotoalb či jiných obrazových sbírek. Poměr ceny a kvality je zde hodně příznivý. Při pohledu na tiskové náklady je navíc zřejmé, že se dají skvěle použít i k tisku běžných kancelářských dokumentů, textů apod.

Přestože ovládání laserové tiskárny není složité, je vhodné znát alespoň základy nějakého cizího jazyka. Česky se totiž domluví jen některé modely. Brzy si jistě zvyknete i na různé záludnosti při vyměňování tonerových kazet a naučíte se porozumět také nabídce na ovládacím displeji.

Aby mohly tiskárny vůbec tisknout grafiku, potřebují použít nějaký tiskový jazyk. Takový jazyk může být buď vyvinut u jednotlivých výrobců (např. Samsung PL-C, HP PCL), nebo mohou tiskárny používat velmi rozšířený Adobe PostScript, který je vhodný pro oblast profesionálních grafických programů. V poslední době se rozmáhají tiskárny využívající jazyka GDI (Graphical Device Interface), který podporují pouze Windows. GDI se stará o zpracování stránky na úrovni operačního systému a tiskárna tak může ušetřit vlastní procesor i část paměti.

Ceny, doplňky, možnosti

Cenové rozpětí monochromatických laserových tiskáren zařazených do testu se pohybuje v rozmezí 3 000–4 000 Kč.

V části „Jak jsme testovali“ uvádíme, že tabulková cena za stránku je uvedena na normostranu a je pouze orientační. Přesto v porovnání s inkoustem vychází podstatně lépe. Navíc musíte vzít v úvahu, že rovněž obrazový válec má omezenou životnost a po několika desítkách tisíc kopií jej budete muset vyměnit, což nebývá levné. Po určité době je u některých modelů třeba vyměnit také přenosový pás, zapékací jednotku nebo zásobník odpadního toneru. Výjimku tvoří laserová tiskárna Kyocera FS-720. Tento výrobce totiž používá k výrobě fotocitlivého válce velmi kvalitní materiály a jeho životnost může být až sto tisíc stran. V takovém případě je opravdu jediným spotřebním materiálem toner. Zmíněná tiskárna se taktéž může ve své kategorii pochlubit nejnižšími tiskovými náklady.

Při srovnání inkoustových a laserových tiskáren mějte však na paměti, že tonerové kazery jsou hodně drahé (řádově tisíce korun). Vydrží sice poměrně dlouho, nicméně jednorázová investice bývá značná.

Připojení k počítači je vždy řešeno přes standardní port USB, který bývá často doplněn starším paralelním (LPT) portem. Někdy je možné použít i výše zmíněné síťové připojení. Dejte si však pozor – datový kabel velmi často nebývá součástí základního balení, takže budete muset nějaký přikoupit. Připojení pomocí bezdrátové sítě Wi-Fi neumožňovala žádná z testovaných tiskáren. K některým lze však síťovou kartu pro bezdrátové připojení dokoupit.

Přidaná hodnota

Co se týče ostatní výbavy tiskáren, v základním balení nedostanete kromě startovních tonerů prakticky nic. Všude ale máte možnost něco přikoupit – například dodatečný zásobník na papír. Obvykle bývají základní součástí dva: jeden v zásuvce na velké množství papíru a jeden doplňkový na občasné použití speciálního materiálu. Velmi zřídka je v nabídce duplexní jednotka pro automatický oboustranný tisk. Žádná z testovaných tiskáren ji ale v základní výbavě neobsahovala. Na čtečku paměťových karet taktéž nenarazíte ani u jedné testované tiskárny.

Jak je vidět, výrobci se dnes snaží dostat na trh kvalitní, ale přitom cenově přístupné černobílé i barevné laserové tiskárny. Zejména ceny barevných modelů v poslední době strmě klesají a v dnešní době jsou tak běžnou součástí firemního vybavení. Pomalu však přichází doba, kdy se začnou šířit i do domácností. Kdy se tak stane, bude záležet také na vás.

Dnešního testu se zúčastnily tyto tiskárny:
Brother HL-2030 Canon LaserShot LBP2900 HP LaserJet 1018 Konica Minolta PagePro 1350E
cb_Brother_HL-2030_1.jpg
cb_Canon_LBP2900_1.jpg
HP_LaserJet_1018_1.jpg
cb_Konica_Minolta_PagePro_1350EN_1.jpg
Kyocera FS-720 Lexmark E250d Samsung ML-2010P Xerox Phaser 3117
cb_Kyocera_FS-720_1.jpg
cb_Lexmark_E250dn_1.jpg
cb_Samsung_ML-2010_1.jpg
cb_Xerox_Phaser_3117_1.jpg

Témata článku: Linux, Třetí část, Tisk, Občasné použití, Černobílý laser, Malý obrázek, Toner, Small, HTTP, Fotografická kvalita, Výsledné číslo, HP Laserjet, Test, Lexmark, Viditelný rastr, Centrum, Naměřený čas, Kvalita, Obálky, Brother, První stránka, Splývání, Centra, Barevné tiskárny, Minolta


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 56

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji