Úschovny dat zaznamenávají největší růst za posledních pět let

Compaq, IBM, EMC, Sun, HP, Dell - taková je první pětka v diskových systémech.
Objemy dat uschovávané na počítačích celého světa rostou strmým růstem; stejně tak strmě ovšem klesá i cena úložných zařízení – například cena pevného disku „na kus“ je průměrně nebyla nikdy nižší než letos. Proto nás může překvapit, že meziroční růst v obratu v zařízeních z oblasti Disk Storage Systems zaznamenal letos nejvyšší růst v posledních pěti let (11.9%). Uvádí to zpráva analytiků z IDC.

Oblast Disk Storage Systems se především týká serverové oblasti a skutečných diskových „systémů“, nikoli jednotlivých pevných disků. Znamená to tedy, že zejména v této oblasti stoupají požadavky velice strmě a způsobují značný obratový nárůst, ačkoli „cena za megabajt“ prudce klesá i u těchto systémů.

Celá oblast je finančně velmi bohatá, celosvětově tvoří v obratu 27.7 miliard dolarů. Tuto oblast víceméně okupuje sedmička velkých firem (68% celkového trhu); z nich se poprvé na nejvyšší příčku dostává Compaq, zejména díky akvizici Digitalu. Compaq má 20% trhu, druhá IBM pak 14.3, třetí EMC 11.5%, Sun 7%, Hewlett-Packard 6.6%, Hitachi 5.1% a Dell 3.4%. IDC předpokládá, že letošní rok bude horší (růst 8.4%); hlavním důvodem je to, že řada firem v roce 98 nakoupila takříkajíc do zásoby a bude letos především řešit nasazování těchto systémů a také se zabývat problémem roku 2000. Jakmile se ovšem rok 2000 překulí (a neskončí-li katastrofou, dodáváme my), má procento růstu opět skočit do dvouciferných hodnot.

Živě komentuje: hodnotíme-li první sedmičku, tak je jistě zajímavá pozice EMC. Jako jediná z velkých firem EMC nevyrábí a neprodává počítače, ale specializuje se pouze na oblast „storage“, náročných datových řešení – to, že se dokázala vklínit mezi velké dodavatele celých systémů na třetí příčku, dokazuje kvalitu produktů EMC. Je dobré si všimnout i Dellu, který se poprvé dostal do elitní sedmičky a pravděpodobně popoleze ještě výš – Dell už je v PC serverech firmou, které se mají ostatní důvod bát.

Oblast Data Storage je tak v hardware prakticky jediným světlým bodem: ceny všech ostatních komponentů nebo i celých sestav klesají mnohem rychleji, než to stačí vyvážit vzrůst počtu prodaných kusů. Totéž platí i pro naše země – zatímco nelze počítat, že by firmám stouply příjmy z prodeje počítačů, monitorů, pamětí, grafiky atd., o ziscích ani nemluvě, ukazuje se zhruba pro desítku předních dodavatelů Data Storage u nás, že vsadili na správného koně.

Váš názor Další článek: Linuxová sobota bude 23. ledna v Praze

Témata článku: Hardware, Strmý růst, Let, Celá firma, Třetí firma, Storage, Nejvyšší zisk, Největší růst, Růst, Nejvyšší růst, Jediný důvod, Celý disk

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů