Úschovny dat zaznamenávají největší růst za posledních pět let

Compaq, IBM, EMC, Sun, HP, Dell - taková je první pětka v diskových systémech.
Objemy dat uschovávané na počítačích celého světa rostou strmým růstem; stejně tak strmě ovšem klesá i cena úložných zařízení – například cena pevného disku „na kus“ je průměrně nebyla nikdy nižší než letos. Proto nás může překvapit, že meziroční růst v obratu v zařízeních z oblasti Disk Storage Systems zaznamenal letos nejvyšší růst v posledních pěti let (11.9%). Uvádí to zpráva analytiků z IDC.

Oblast Disk Storage Systems se především týká serverové oblasti a skutečných diskových „systémů“, nikoli jednotlivých pevných disků. Znamená to tedy, že zejména v této oblasti stoupají požadavky velice strmě a způsobují značný obratový nárůst, ačkoli „cena za megabajt“ prudce klesá i u těchto systémů.

Celá oblast je finančně velmi bohatá, celosvětově tvoří v obratu 27.7 miliard dolarů. Tuto oblast víceméně okupuje sedmička velkých firem (68% celkového trhu); z nich se poprvé na nejvyšší příčku dostává Compaq, zejména díky akvizici Digitalu. Compaq má 20% trhu, druhá IBM pak 14.3, třetí EMC 11.5%, Sun 7%, Hewlett-Packard 6.6%, Hitachi 5.1% a Dell 3.4%. IDC předpokládá, že letošní rok bude horší (růst 8.4%); hlavním důvodem je to, že řada firem v roce 98 nakoupila takříkajíc do zásoby a bude letos především řešit nasazování těchto systémů a také se zabývat problémem roku 2000. Jakmile se ovšem rok 2000 překulí (a neskončí-li katastrofou, dodáváme my), má procento růstu opět skočit do dvouciferných hodnot.

Živě komentuje: hodnotíme-li první sedmičku, tak je jistě zajímavá pozice EMC. Jako jediná z velkých firem EMC nevyrábí a neprodává počítače, ale specializuje se pouze na oblast „storage“, náročných datových řešení – to, že se dokázala vklínit mezi velké dodavatele celých systémů na třetí příčku, dokazuje kvalitu produktů EMC. Je dobré si všimnout i Dellu, který se poprvé dostal do elitní sedmičky a pravděpodobně popoleze ještě výš – Dell už je v PC serverech firmou, které se mají ostatní důvod bát.

Oblast Data Storage je tak v hardware prakticky jediným světlým bodem: ceny všech ostatních komponentů nebo i celých sestav klesají mnohem rychleji, než to stačí vyvážit vzrůst počtu prodaných kusů. Totéž platí i pro naše země – zatímco nelze počítat, že by firmám stouply příjmy z prodeje počítačů, monitorů, pamětí, grafiky atd., o ziscích ani nemluvě, ukazuje se zhruba pro desítku předních dodavatelů Data Storage u nás, že vsadili na správného koně.

Váš názor Další článek: Linuxová sobota bude 23. ledna v Praze

Témata článku: Hardware, Třetí firma, Největší růst, Nejvyšší zisk, Růst, Nejvyšší růst, Let, Storage, Strmý růst, Celá firma, Jediný důvod, Celý disk


Určitě si přečtěte

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 15

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů