Úschovny dat zaznamenávají největší růst za posledních pět let

Compaq, IBM, EMC, Sun, HP, Dell - taková je první pětka v diskových systémech.
Objemy dat uschovávané na počítačích celého světa rostou strmým růstem; stejně tak strmě ovšem klesá i cena úložných zařízení – například cena pevného disku „na kus“ je průměrně nebyla nikdy nižší než letos. Proto nás může překvapit, že meziroční růst v obratu v zařízeních z oblasti Disk Storage Systems zaznamenal letos nejvyšší růst v posledních pěti let (11.9%). Uvádí to zpráva analytiků z IDC.

Oblast Disk Storage Systems se především týká serverové oblasti a skutečných diskových „systémů“, nikoli jednotlivých pevných disků. Znamená to tedy, že zejména v této oblasti stoupají požadavky velice strmě a způsobují značný obratový nárůst, ačkoli „cena za megabajt“ prudce klesá i u těchto systémů.

Celá oblast je finančně velmi bohatá, celosvětově tvoří v obratu 27.7 miliard dolarů. Tuto oblast víceméně okupuje sedmička velkých firem (68% celkového trhu); z nich se poprvé na nejvyšší příčku dostává Compaq, zejména díky akvizici Digitalu. Compaq má 20% trhu, druhá IBM pak 14.3, třetí EMC 11.5%, Sun 7%, Hewlett-Packard 6.6%, Hitachi 5.1% a Dell 3.4%. IDC předpokládá, že letošní rok bude horší (růst 8.4%); hlavním důvodem je to, že řada firem v roce 98 nakoupila takříkajíc do zásoby a bude letos především řešit nasazování těchto systémů a také se zabývat problémem roku 2000. Jakmile se ovšem rok 2000 překulí (a neskončí-li katastrofou, dodáváme my), má procento růstu opět skočit do dvouciferných hodnot.

Živě komentuje: hodnotíme-li první sedmičku, tak je jistě zajímavá pozice EMC. Jako jediná z velkých firem EMC nevyrábí a neprodává počítače, ale specializuje se pouze na oblast „storage“, náročných datových řešení – to, že se dokázala vklínit mezi velké dodavatele celých systémů na třetí příčku, dokazuje kvalitu produktů EMC. Je dobré si všimnout i Dellu, který se poprvé dostal do elitní sedmičky a pravděpodobně popoleze ještě výš – Dell už je v PC serverech firmou, které se mají ostatní důvod bát.

Oblast Data Storage je tak v hardware prakticky jediným světlým bodem: ceny všech ostatních komponentů nebo i celých sestav klesají mnohem rychleji, než to stačí vyvážit vzrůst počtu prodaných kusů. Totéž platí i pro naše země – zatímco nelze počítat, že by firmám stouply příjmy z prodeje počítačů, monitorů, pamětí, grafiky atd., o ziscích ani nemluvě, ukazuje se zhruba pro desítku předních dodavatelů Data Storage u nás, že vsadili na správného koně.

Váš názor | Linuxová sobota bude 23. ledna v Praze

Témata článku: Hardware, Strmý růst, Nejvyšší zisk, Třetí firma, Růst, Největší růst, Celá firma, Celý disk, Jediný důvod, Storage, Let

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší