Technologie | USB-C | USB

USB4 Version 2.0 zvládne až 120 Gb/s. Do počítačů zamíří nejdříve za rok

K dispozici je finální specifikace DisplayPortu 2.1 a nyní to platí i pro nové USB4 Version 2.0, které v obousměrném provozu přináší dvojnásobnou propustnost.

Jak je vidět na novém logu „USB 80 Gbps“, obousměrná propustnost se zdvojnásobila na 80 Gb/s místo současných 40 Gb/s. To však není maximální rychlost tohoto rozhraní. V jednom směru lze totiž dosáhnout až 120 Gb/s s tím, že v opačném směru je k dispozici jen 40 Gb/s. Typické použití takto dynamického rozdělení je hlavně u displejů, kam data putují převážně jen jedním směrem.

Snímek obrazovky 2022-10-20 v 12.16.08.png

Jedná se tak o stejné vlastnosti, se kterými přijde i další generace Thunderboltu, která tato rozhraní míchá do jednoho. Nechybí ani velmi úzká implementace s PCI Express 4.0, což je důležité například pro budoucí externí SSD s vysokou rychlostí nebo třeba externí grafické karty.

Dle organizace USB-IF jsou k dispozici nová loga v několika formátech s certifikací pro zmíněnou rychlost 80 Gb/s, ale třeba i ve spojení s maximálním výkonem pro napájení nebo dobíjení zařízení jako třeba 240 W nebo 60 W, viz obrázky.

První zařízení s podporou USB4 Version 2.0 lze očekávat nejdříve za rok či dokonce až za dva roky. Nyní se totiž teprve začíná velmi pomalu objevovat první verze USB4.

Diskuze (7) Další článek: YouTube bez reklam bude dražší, ale v Česku se zatím tarif Premium nemění

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,