USB | USB-C

USB zavádí nové značení kabelů, zmatky tím ale rozhodně nekončí

USB zavádí nové značení kabelů, zmatky tím ale rozhodně nekončí

Organizace USB-IF oznámila nové značení kabelů podle energie, kterou jsou schopny přenést. Certifikované kabely budou mít na balení i samotných koncovkách logo indikující, jestli podporují i 60W nebo 240W napájení. To bude moci být kombinované ještě se značkou ukazující dostupnou propustnost, která momentálně činí až 40 Gb/s.

V kabeláži a příslušenství pro USB panuje neskutečný zmatek, avšak nové značení tomu nijak zvlášť nepomůže. Jen se naplno ukazuje, jak je problematika komplexní a jak USB-IF zvolila ve značení standardů špatnou strategii. Pod pojmem USB se totiž skrývá leccos.

Stejnojmenný standard definuje datovou komunikaci, dnes je aktuální USB4 s propusností až 40 Gb/s, předtím jsme měli USB 3.2 s poloviční hodnotou. Mimo to pak stojí specifikace konektorů, které se také vyvíjejí. USB-C letos přišel v nové revizi 2.1 podporující vyšší napětí. A právě s energií ještě souvisí vedlejší standard USB Power Delivery, který v aktuální verzi 3.1 posouvá maximální výkon ze 100 na 240 W.

Klepněte pro větší obrázek

Platí přitom, že v USB-C může být prakticky libovolná verze datového protokolu USB i napájení USB PD. Aby to nebylo tak jednoduché, tak USB-C umožňuje přenášet i jiné druhy protokolů pro audio, video nebo, tzv. Alt Modes (DisplayPort, HDMI, MHL, Thunderbolt).

Pokud uvidíte kabel, na němž bude logo USB se značkami 40 Gb/s a 240 W, tak bude jasné, že podporuje nejnovější normy. Problematické však bude značení nižších tříd kabelů. A protože vše výše řečené se týká jen certifikovaného příslušenství (takové bude dohledatelné v oficiální databázi), u levných necertifikovaných kabelů nebudete mít jistotu ničeho. Ač kabely vypadají na první pohled stejně, mají odlišné vlastnosti i schopnosti. S tím už ale holt USB-IF nic neudělá.

Diskuze (28) Další článek: Designový paradox: Chrome má ve Windows 11 lépe zaoblené rohy než Edge

Témata článku: Hardware, Energie, USB, HDMI, Thunderbolt, Příslušenství, DisplayPort, USB-C, Kabel, MHL, Standard, Značení, Zmatek, Nové značení, Log In, Strategie, USB power Delivery, USB PD, Datová komunikace, Alt ModesKdyž se dostanete na tento tajný seznam VIP, můžete si na Facebooku sdílet, co chcete

Když se dostanete na tento tajný seznam VIP, můžete si na Facebooku sdílet, co chcete

** Facebook má obsáhlé Zásady komunity – pravidla slušného chování ** Kdo je poruší, dostane okamžitě ban ** Realita je ale složitější, na síti si totiž nejsme rovni

Jakub Čížek
FacebookSociální sítěWeb
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály