USB reproduktory: mistrovský kousek možností technologie

Microsoft Digital Sound System 80 nejsou jen obyčejné skvěle hrající reproduktory, je to technologií napěchovaný výrobek.
Začínám mít čím dál neodbytnější pocit, že ve chvíli, kdy se Microsoft pustí do libovolné hardwarové periférie, vyrukuje vždy s technologicky převratnou záležitostí, kterou uchvátí trh. Zatímco jeho softwarová dominance je brána jako daná věc a pro vtipy na adresu Windows není třeba chodit daleko, v hardwaru je kvalita Microsoftu uznávána a jen velmi málo ohlasů je kritických. Dnes již legendární myš Microsoft pro sebe uchvátila zdrcující podíl na trhu a je vytlačována jen sebou samým – kolečkovou myší Microsoft Intellimouse. Když Microsoft uvedl svoje joysticky, byly také revolucí svým optickým snímáním polohy nevyžadujícím pracnou kalibraci potenciometrů, nebo v další generaci zpětnou vazbou – force feedbackem. Nyní Microsoft došel k názoru, že oblastí, kde se bude realizovat, budou reproduktory.

Ptáte se, co může být na reproduktorech tak zajímavého, že stojí za to Microsoftu v nich něco vymýšlet? Inu po té, co vybalíte reproduktory Microsoftu z krabice a začnete je připojovat, uvidíte, že reproduktory už skutečně nejsou jen ty nudné bedýnky, jaké jste znali.

Šok první – USB
Microsoft své reproduktory označuje jako digitální zvukový systém, tento fakt jsem bral jako vtipný marketingový tah doby, kdy je vše digitální, nicméně čím dál více jsem se přesvědčoval, že toho digitálního je v těch reproduktorech více, než byste dokázali vymyslet.

Reproduktory se k počítači připojují dvěma možnými způsoby, klasicky přes konektor na zvukovce, nebo připojením na USB sběrnici. Po připojení USB uvidíte na obrazovce na reproduktory nevídaný obrázek – Windows našly nový hardware a instalují ovladače. Cože? Ovladače pro reproduktory? To jsem přitom ani neprozradil, že k reproduktorům dostanete instalační cédéčko! Reproduktory jsem tak připojil jak ke zvukovce tak přes USB, nastrkal všechny konektory do subwooferu a připojil satelitní reproduktorky. Jeden z nich má digitální ovládání hlasitosti reproduktorů a subwooferu, takže má širší konektor než obyčejný sluchátkový jack.

Šok druhý – zvuk
Po prvních tónech z reproduktorů se mnou linula směsice ohromení a úžasu, ty reproduktory hrají dokonale. Klíčem k úspěchu je subwoofer, jeho dvojice basových reproduktorů obrácených směrem k podlaze reprodukuje basy měkce, čistě, bez jakýchkoli rezonancí a s mimořádným důrazem. Aktivní je přitom jen jeden reproduktor, druhý funguje jako pohyblivá zátka, ze subwooferu tak nevyfukuje žádný vzduch a vibrace jsou potlačeny. V dané cenové kategorii věc naprosto nevídaná. Satelity nehrají sice krystalicky perlivě, jsou zvukově spíš konfekční, ale dohromady je zvuk velmi impresivní.

Když náhodný kolemjdoucí okolo mého počítače ve firmě uviděl tyto reproduktory, první dotaz byl nejčastěji "Jé, Microsoft, ten dělá repráky? Kolik to tak může stát?", po několika zvucích byla jednotná odpověď "To je jedno, já je prostě chci!". Reproduktory přitom stojí pouze okolo šesti tisíc. Ve světle zvuku a dalších vlastností je to skutečně malá částka.

Šok třetí – zvukovka
Po té, co se mi nainstalovaly reproduktory z CD a přestartoval počítač, podíval jsem se na novinky. Místo obligátního žlutého reproduktorku byl nyní modrý a skrývalo se za ním bohatší nastavení, zejména propracovaný desetipásmový grafický ekvalizér s odděleným laděním hlasitosti reproduktorů a subwooferu a zapínáním prostorového zvuku. V rohu okna běžel malý panýlek – USB audio playing… Počkat, ono to hraje přes USB? Jak se to potom domlouvá s mojí zvukovou kartou? Co když vytáhnu audio kabel ze zvukovky? K mému úžasu bedny hrály nerušeně dál jen přes USB. Bližším pohledem do nastavení jsem zjistil, že reproduktory úplně obešly moji zvukovou kartu ze systému a daly si tam svůj vlastní ovladač a to rovněž na MIDI zvuky.

Rozumíte tomu dobře, v těch reproduktorech je zabudovaná plnohodnotná zvuková karta s velmi kvalitní tabulkou vzorků pro MIDI, která s počítačem komunikuje výhradně přes USB. Vaše stávající zvukovka je tam jen na nahrávání zvuků.

Přemýšlel jsem, k čemu mi bude přívodní audio kabel u reproduktorů, tak jsem ho připojil zepředu k cédéčku, vevnitř audio kabel nemám, ať aspoň můžu poslouchat CD. K mému úžasu jsem nepotřeboval ani to. Nějak, neptejte se mne jak, reproduktory přehrávají zvuková CD, aniž byste měli připojen vevnitř zvukový kabel k cédéčku, nebo zasouvali konektor zepředu do cédéčka. Obsah CD pošlou přes USB do reproduktorů a ty CD přehrávají.

Vystřízlivění
Reproduktory jsou fantastické, přesto mají nevýhody, které jsou i nejsou na první pohled patrné. Největší výtku vidím v tom, že USB zvuk zruší vaši investici do zvukové karty. Zvukovou kartu potřebujete jen na nahrávání zvuků nebo na pouze DOSové hry, reproduktory ji nepotřebují, vystačí si bohatě i bez ní, ale potom nenahrajete žádný zvuk a například nemůžete telefonovat přes Internet. S těmito reproduktory bude jedna zvuková karta v počítači navíc (ta vaše nebo ta v reproduktorech). Reproduktory sice mají na dvoureproduktorový systém poměrně kvalitní prostorový zvuk, který dobře cítíte, nicméně čtyři reproduktory jsou čtyři reproduktory. Jako zvukový nadšenec si koupíte prostorovou zvukovku pro čtyři reproduktory a Microsoft vám zde nabídne jen dva a dost.

Digitální ovládání na reproduktoru je první generace. Ovládání dvěma tlačítky pro směr nahoru a dolů je dnes přežitek, doba si žádá otočné knoflíky s digitální funkcí. Nastavení v počítači a na reproduktorech je sice stejné a jedno ovlivňuje druhé, nicméně nastavením na reproduktorech se vám nezmění poloha jezdce v počítači – i klepnutím jezdce na stejnou pozici, kde jej vidíte, se potom hlasitost změní. Rovněž digitální ovládání na reproduktoru nedovoluje připojení k subwooferu jiných než dodaných reproduktorů. Řada uživatelů také bude postrádat konektor pro zasunutí sluchátek do reproduktorů.

Pochopitelně počáteční nevýhodou může být pořádná funkce reproduktorů pouze ve Windows 98, kde je podpora USB na úrovni. Bez USB to jsou jen velmi dobře hrající obyčejné reproduktory. S USB je to digitální zvukový systém, přinášející zvukový komfort i do zvukem nevybavených počítačů.

Trend je jasný, Microsoft bude muset připravit čtyřreproduktorovou verzi, s podporou nejen obyčejného prostorového zvuku, ale také s funkcemi Aureal A3D nebo EAX od Creative Labs. Jak znám Microsoft, nemůžeme podceňovat ani možnost vytvoření vlastního nekompatibilního zvukového rozšíření prostorového zvuku, které rozvine nejspíše druhou generaci A3D.

Pokud hledáte perfektní zvuk pro hry a čisté basy, pro tyto reproduktory si běžte. Podpora USB sběrnice a zabudovaná zvuková karta jsou jen třešničky, byť ty třešničky jsou velké jako pořádný meloun.

Microsoft Digital Sound System 80
Zapůjčil: Microsoft
Cena: nestanovena, přibližně 6000 Kč
Váš názor Další článek: Iomega představila 250 MB Zip mechaniku

Témata článku: Microsoft, Technika, USB, Windows, Reproduktory, Satelitní karty, Zvuková vibrace, Zvuk, Optický digitální audio kabel, Malá částka, Žluté tlačítko, Prostorový zvuk, Malý satelit, Druhá generace, Subwoofery, Reproduktor, První satelit, USB kabely, Audio kabely, Kousek, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Feedback, Midi, Optický audio kabel, Náhodný kolemjdoucí


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky