USB 2.0 (konečně) do boje proti FireWire

Na COMDEX se chystá mohutné uvedení nového rozhraní USB 2.0. USB 2.0 se ovšem opozdilo s příchodem na trh a teď bude svádět souboj o přízeň uživatelů s IEEE 1394.

Rozhraní IEEE 1394 jinak FireWire (6 pinů) nebo u digitálních kamer často používaný název iLink (4 piny) vytvořila firma Apple a nechala si ho v roce 1995 patentovat. Následně Apple inicializoval vznik konsorcia, které se zabývá dalším použitím a vývojem tohoto rozhraní. Za šest let existence se FireWire rozhraní stalo uznávaným standardem mezi výrobci spotřební elektroniky (zejména oblast digitálního videa) a posléze i výrobců počítačů. Rozhraní umožňuje snadné a rychlé propojování DV kamery s počítačem (není nutno kupovat grabovací kartu), DVD přehrávače s videem, počítače s vypalovací mechanikou či skenerem a mnoha dalších zařízení.

Přenosová rychlost FireWire je 400 Mb/s podporuje Plug&Play (periferie můžete měnit za chodu) a na jeden port můžete připojit několik zařízení.

Vznik rozhraní USB inicializoval Microsoft ve spolupráci s Intelem. Rozhraní USB 1.1, které je nyní již v každém novějším počítači se ovšem rychlostí nemůže rovnat FireWire. Přenosová rychlost USB 1.1 je 12 Mb/s, podporuje Pug&Play a na jeden port můžete také připojit více zařízení. Na COMDEX se proto chystá mohutné představení USB 2.0 s vyšší přenosovou rychlostí 480 Mbps.

Oba dva rivalové chystají mohutné výstavní stánky. Apple, ale i jiní výrobci a zastánci rozhraní FireWire se jistě nenechají zahanbit a předvedou také velkolepou show.

Prosazení USB 2.0 i přes vyšší přenosovou rychlost na současném trhu bude velmi obtížné a to hned z několika důvodů:

  • Nové Windows XP obsahují podporu FireWire a USB 1.1 (ne 2.0)
  • Datový tok u USB je řízen procesorem počítače a tudíž snižuje celkový výkon stroje
  • USB se nedá použít pro běžnou spotřební elektroniku jako videa, DV kamery a jiné, protože ty žádný počítačový procesor neobsahují
  • Uvedení USB 2.0 přišlo pozdě
  • Začíná se prosazovat vylepšený standard IEEE 1394, IEEE 1394b (1,6 Gbps až 3,2 Gbps)
Výstava COMDEX Fall 2001 konaná od 12. do 16. listopadu v Las Vegas jistě naznačí budoucí vývoj. Nechci být prorokem, ale nezdá se mně, že by Microsoft nechtěl na USB 2.0 vydělat. Podpora do Windows XP se dá jistě implementovat nějakým patchem či drivery.

Nejspíše budou tyto dvě rozhraní koexistovat vedle sebe. USB se stane jakýmsi standardem pro méně náročné periférie. FireWire bude používáno u spotřební elektroniky, při digitálním zpracování videa a při potřebě náročnější perifériích, například externí pevné disky.

Šalamounsky to vyřešila firma Adaptec, která vyrábí PCI kartu obsahující čtyři USB 2.0 porty a tři IEEE 1394a porty s cenou 129 dolarů po slevě 116 dolarů (4 780 - 4 300 Kč).

Na Comdexu budeme mít také redaktory, takže jistě přijdou na řadu nějaké informace z centra dění.

Diskuze (7) Další článek: Tweak-XP pro Windows XP k dispozici

Témata článku: Apple, USB, Rozhraní, Vylepšený standard, USB 3, Firewire, Boj, Digitální kamery, Přenosová rychlost, Spotřební elektronika, Vznik


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5