USA | Šifrování | Donald Trump | Soukromí

USA zvažují zákaz šifrované komunikace. Usnadnilo by to vyšetřování zločinů, ale rozmetalo ochranu soukromí

USA zvažují zákaz šifrované komunikace. Usnadnilo by to vyšetřování zločinů, ale rozmetalo ochranu soukromí

Veškeré snahy o zachování soukromí uživatelů možná dostanou v dohledné době mimořádně tvrdý zásah. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa údajně zvažuje možnost zakázat americkým firmám používat end-to-end šifrování. Jako jeden z prvních informoval o tomto záměru web Politico.

Vedoucí představitelé Trumpovy administrativy se sešli na zasedání Národní bezpečnostní rady, aby projednali právní předpisy, kterými by mohly zakázat technologickým společnostem používat neprolomitelné formy šifrování. Jde o provokativní krok, který by znovu otevřel dlouhotrvající spor mezi federálními orgány a firmami ze Silicon Valley.

Cesta do pekla?

Argumentace evokuje známé rčení, že „Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.“ Jednáním úředníků z několika klíčových bezpečnostních agentur se jako červená niť táhla myšlenka, jak nekalé živly využívají šifrovanou komunikaci k činnostem, jež jsou v rozporu se zákony.

Společnosti jako Apple, Google a Facebook v posledních letech stále častěji implementují do svých produktů a komunikačních aplikací end-to-end šifrování. Důvodem jsou rostoucí obavy o soukromí, které vyvolaly informace bývalého zaměstnance CIA Edwarda Snowdena o rozsáhlém vládním sledování.

V reakci na to začalo ministerstvo spravedlnosti USA tvrdit, že tento způsob šifrování představuje neproniknutelnou překážku při vyšetřováních mnoha trestných činů. Diskuzi o šifrování otevřel mimo jiné teroristický útok, ke kterému došlo v roce 2015 v kalifornském San Bernardinu. Střetávají se tak dva protichůdné trendy: ochrana osobních dat a snaha státu mít kontrolu nad děním.

Velký bratr chce vidět

Pokud by americké vládní orgány chtěly mít přístup ke komunikaci uživatelů, budou muset požádat Kongres o vytvoření nezbytné legislativy. Takové rozhodnutí by mělo dalekosáhlé důsledky na soukromí a bezpečnost desítek milionů lidí. Pokud by prošlo, přinutilo by společnosti jako Apple a Google, aby oslabily bezpečnostní funkce svých smartphonů a dalších zařízení.

Cílem zákazu šifrování typu end-to-end je usnadnit vyšetřovacím a zpravodajským orgánům přístup k údajům podezřelých. Na druhé straně by takové opatření mohlo umožnit hackerům a špiónům krást soukromá data s využitím mezer v šifrování, které budou určeny pro vládní instituce.

Americké ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) hrají na tradiční notu, když tvrdí že chytání zločinců a teroristů by mělo být nejvyšší prioritou, přestože snížení úrovně šifrování vytváří jistá rizika. Je tedy otázkou, zda odpovědné orgány uslyší na tuto argumentaci, nebo jestli upřednostní právo na ochranu soukromí občanů.

Diskuze (71) Další článek: DMT v mozku: Všichni nosíme v hlavě zakázanou halucinogenní drogu

Témata článku: Google, Apple, USA, Facebook, Komunikace, Šifrování, Donald Trump, Soukromí, Edward Snowden, CIA, Šifrovaná komunikace, Vyšetřování zločinů, Ochrana soukromí, Vyšetřování, Vládní instituce, RCE, Orgán, Silicon Valley, San Bernardino, Apple a Google, Politico


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 73

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor