kolkyno
kolkyno
19. 10. 2022 • 11:11

asi sa toho uz nedozijem, ale bol by som velmi rad keby to bola Cina, kto zlomi nad USA palicu. toto buzerovanie zo strany USA povazujem len a len ako boj o to kto chce riadit planetu a kto chce diktovat pokrok a mat vsetky technologie pod sebou. No zabuda pritom kde tak lacno vyrobi tie vydobytky doby. Okrem toho ze to bude mat dopad opat na koncoveho spotrebitela v podobe spomalenia rozvoja technologii, tak to moze mat dopad aj na zamestnanost v globalnom meritku. ak niekde kvoli tomu budu musiet skrtat fleky, lebo nebudu mat suciastky vdaka amikovi a firma nebude mat obraty a svoje zisky. Dost hlupe riesenie a hned v clanku obhajovat to tym ze aby technologie nepouzili pri vytvarani zbranovych systemov. jj aj taky Huawei ich uz vyrobil tisice.

Roman Langer (RomanL)
18. 10. 2022 • 8:07

Jsem si naprosto jistý, že zásadní problémy bude mít někdo úplně jiný, než Čína. 😝

světelná tyč
17. 10. 2022 • 16:19

Moment. Já myslel, že ekonomickou válku s Čínou vedl ten ošklivý Trump, který za to byl demokraty pranýřován?

P3p3k
P3p3k
17. 10. 2022 • 14:09

To tedy koukám, kolik lidí si tu bezpečné plká o prohnilém kolabujícím západu místo toho aby se urychleně přestěhoval na místo svého srdce a těšil se na věčný blahobyt, který se bude neustále zlepšovat 😁🤣

mumintroll
17. 10. 2022 • 7:44

CHVALABOHU!!! Aspon to prinuti cinu postavit sa na vlastne nohy. Jasne potrva to roky a potom amricanom ujdu na svetelne roky. Nie je nic lepsie pre vyvoj ako MUSIET!!! Do teraz nemuseli a preto nevyvijali. Teraz budu. Davam tomu 10 rokov a cinske cipy budu daleko pred americkymi. Nakolko totiz cina ma obrovsku zakladnu geniov. Len ich treba podchytit a vypestovat.

jirik66
17. 10. 2022 • 7:34

Hlavně jim nedávejte pokročilé AI technologie, zneužijí je ve svůj prospěch a na žádná pravidla se ohlížet nebudou. A pokud se chceme zbavit závislosti na Číně tak před Západem stojí ještě jeden velký úkol - vyvinout kvalitní baterie bez kobaltu a lithia. To by byl pro Čínu škrt přes rozpočet 😉

Názor byl 1× upraven, naposled 17. 10. 2022 07:51

Net.Xtreme
17. 10. 2022 • 2:36

Současná situace kolem plynu jasně ukazuje, že je nerozum spoléhat na dodávky od nedemokratických partnerů, protože jsou z principu nespolehlivé a domoci se práva za nedodržení smluv je nemožné. Přílišná závislost na Číně se ukázala jako problém s nástupem covidu, a to šlo jen o zdravotnický materiál.

ctverec F1
16. 10. 2022 • 23:12

Zajímavé, kolik názorů je tady v duchu, že ta zahnívající amerika se už brzy zhroutí. Ona se totiž hroutí už od doby, kdy začaly vznikat darebácké režimy, počínaje ruskem, následovaným čínou apod. A i v našich zemích mají mnoho sympatizantů. Tak hodně štěstí.

Ondřej Tesařík
16. 10. 2022 • 22:59

Pozdě, už toho nakradli dost, je jen otázkou času, kdy náskok západu dorovnaj. A zase jen čas ukáže jestli to bylo od USA chytré rozhodnutí.

Pindulin
16. 10. 2022 • 20:46

Ja myslel, ze podla mnoha diskutérů je cina na koni a dela vlastni super elektroniku. Nebo to mozna bude tak, ze jejich vyvoj se zastavil se strelnym prachem a papirem?

Dusan
16. 10. 2022 • 19:18

Problem Americanu je, ze ty chipy umi pouze navrhnout, ale neumi je vyrobit. Coz je dost problem ve chvili kdy Cina muze zrusit svetovou vyrobu cipu behem jednoho dne. V tuhle chvili uz muze Ameriku zachranit pouze Medvidek Pu, protoze to vypada ze je to takovy kokot, ze Cinu privede k bankrotu mnohem rychleji a efektivneji nez jakakoliv americka snaha.

hnizdo_haje
16. 10. 2022 • 18:48

Pochopitelně se nejedná o bezpečnostní opatření, ale stejně jako ničení ekonomiky Evropy skrze embarga údajně namířená proti Rusku jde o poslední zoufalý pokus o záchranu vlastní konkurenceschopnosti a udržení si trhu násilím.
Číňan má za sebou tisíciletou historii. Počká si, až si to ostatní spočítají.

ispaleny
ispaleny
16. 10. 2022 • 18:20

To je takové sebenaplňující se proroctví. Když se Čína dostane do situace, že zbytek světa nebude potřebovat, tak země jako Tajwan, Japonsko nebo Jižní Korea čekají velké problémy. Protože technologie se tvoří tam. V USA mají jenom papír, že jim náleží. Čína okolní země nemůže zasáhnout embargem, ale přímo obsadit. Ovšem taky může podpořit Rusko v jeho akcích v Evropě. U rakety starší čipy tolik nevadí.

radon
16. 10. 2022 • 16:12

Myslím, že už je pozdě. USA daruji své know how Číňanům už desítky let, protože chamtivost. Dokud to byly technologie typu výroby pneumatik nebo spotřební elektroniky, tak budiž. Ale s vysoce integrovanými elektronickými obvody to podělali a Číňani si už poradí i bez nich, akorát jim to ze začátku bude trvat dýl ...

Bobanowicz
16. 10. 2022 • 16:01

USA by si ráda ponechala svou technologickou převahu, což je nepochybně OK. Problém ale vidím v tom, že vědci, kteří v USA aktuáně posouvají vývoj technologií, jsou statisticky převážně Číňani, Indové, Evropani (Židy počítám mezi Evropany). Jak na tyhle další protičínské kroky budou reagovat Američani čínského původu? Amíci indického původu - v Indii jsou velmi silné protiamerické nálady, které se projevují např. dobrými vztahy Indie s Ruskem. Navíc, obě země - Indie i Čína - mají přes miliardu vcelku chytrých obyvatel, což znamená velkou zásobárnu vysoce inteligentních lidí.
Evropanů v USA ubývá ve prospěch jiných etnik převážně původem z Afriky a jižní Ameriky. Dokáží tato etnika ve schopnosti vyvíjet technologie zastoupit Evropany?
No, rozhodně žijem v zajímavé době, která do budoucna klade mnoho otázek.

miandys
16. 10. 2022 • 14:53

Lepší pozdě, nežli později. Za mě další palec nahoru!

Hlinda
Hlinda
16. 10. 2022 • 14:22

Čekejte masivní vlnu zdražování..... 😉

Jakub Lamacka
16. 10. 2022 • 14:09

Znáte to, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. B-] A zatímco se USA krátkodobě raduje, jak to natřela skrze Ukrajinu Rusku, tak zároveň sledujeme, jak to Asie obecně nandá během následujících 10 lety USA. B-] Jenom USA má tu nevýhodu, že na rozdíl od Ruska nemá tolik surovin. B-] No a o Evropě škoda mluvit, ta se zničí všechno sama. Přitom kdyby se Evropa vykašlal na USA a rozjela spolupráci s Ruskem, tak jsme mohli být na špičce - levné Ruské suroviny do Evropy a vyspělé věci do Ruska a celého světa. Jenže tohle je na dalších pár let kvůli Ukrajině pasé. :-/

MilanM
MilanM
16. 10. 2022 • 13:08

To omezení je rozumné a nepochybně se Čína chystá na Tchai-wan. Západ se na to musí připravovat, takže tyto kroky jsou rozumné.

Tojevono
16. 10. 2022 • 13:01

Go Indie, komunistický Vietnam, ... .
Jak víme, vše se přesouvá do Indie - i ty iPhony.A Indie cvičila nyní na Dálném východě spolu s Ruskem.
A Vietnam taky táhne s Ruskem.

Názor byl 1× upraven, naposled 16. 10. 2022 13:04

nasranek
16. 10. 2022 • 12:06

Čínu to trochu zdrží, ale ne na moc dlouho.
Ze svých zkušeností vím, že výměna vedení dlouhodobě nic neřeší - technologie je už na papírech a jestli si USA myslí, že je Číňani už nemají okopírované tak jsou mimo a ve finále vím jak funguje vedení - z 90% jsou to jen stroje na lejstra a většinu odře plebs o kterém se nic neví.
Většinou to funguje tak že několik vážně chytrých lidí něco vymyslí, ale vyrobit a nastavit to nejsou schopni a proto jsou specialisti dělníci kteří to sestaví a ti jsou místní a myslet si v dnešní době že jen kopírují je dneska scestné - reverzní inženýrství je v dnešní době na dost vysoké úrovni.
Ve finále zaplatí USA doma 10 x více za výrobu (zaměstnance) než v Číně.Pro voly tzv. Čínský šmejd je už jen fikce - dodají vám to co si zaplatíte tzn. chci šmejd zaplatím 1 dolar - chci kvalitu zaplatím 2 dolary (jen příklad).

mepp
16. 10. 2022 • 11:37

Já jsem si před časem o tom něco četl v amerických technologických webech a tam téma Čínských čipů velmi rezonuje. O firmách jako jsou Moore Threads , SMIC, Glenfly či Zhaoxin se tam často píše, výrazně častěji než u nás. A jednak se všelijak porovnávají jejich schopnosti (zatím nic moc), tak i velmi často zní kritický ton vůdči US vládě, že s tím nic nedělá. Takže to není rána z čistého nebe, to téma tam již nějakou dobu je.Obecně si myslím, že jen to jen klacek pod nohy co na nějakou dobu je pouze zpomalí, ale už nezastaví.

Určitě si přečtěte

Články odjinud