USA si vynucuje své zákony v Ukrajině

USA uvalilo na Ukrajinu sankce za nedodržení kontroverzního opatření o omezování ilegálního kopírování CD. Opět tak tlačí ostatní země k té „svojí jediné objektivní pravdě.“
USA si vynucuje své zákony v Ukrajině
Myslíte si, že by mohl existovat stát, který dejme tomu odmítne zavést povinné a ověřované podepisování článků v novinách tak, aby nemohl vyjít anonymní článek či článek pod pseudonymem?

Takové opatření se zdá absurdní. Ale možná se pomalu dostáváme do doby, kdy bude nepřípustné jej odmítnout. Možná si to nemyslíte, nevím, ale RIAA (sdružení amerických nahrávacích společností) a IFPI (evropská obdoba RIAA sdružující tytéž společnosti) si to myslí.

Ukrajina nedodržela dohodu o tom, že všechny lisované digitální disky (CD, DVD) budou vybaveny identifikačními čísly továren, ve kterých byly vyráběny. Na první pohled by se to mohlo zdát docela rozumné a dříve zmíněný příklad by se mohl jevit jako velmi přehnaný, nicméně to je právě to, čeho RIAA využívá. Digitální technologie jsou poměrně nové a stále je často vidíme jako něco magického, jiného, zvláštního a často nás nenapadne analogie s běžnými známými věcmi.

Zavádět povinná digitální razítka na digitální nosiče je stejné jako zavádět povinná digitální razítka na papír. Představte si, že bude každý digitální nosič orazítkován jménem výrobce. Zní to přijatelně, že? Nyní si představte, že bude každý papír, který popíšete, automaticky orazítkován vaším jménem. Jde o totéž.

Publikovat anonymně a tvořit anonymní texty, data je jedna ze základních lidských svobod zakotvených v Listině lidských práv a svobod a jeden ze základních pilířů demokracie. Berme to snad jako ironickou hříčku osudu, že země, která se tohoto práva odmítla vzdát, je země „nedemokratická“ a naopak země, která ji za to bude trestat, je zemí „demokratickou“.

Jakou má trest podobu? Sankce v podobě zvýšeného cla na výrobky jako jsou topné oleje, papír, diamanty, vzácné plyny a další o 100% počínaje 23.lednem 2002.

Samozřejmě, že tagování digitálních nosičů může pomoci omezit ilegální kopírování, RIAA by to tak zařídila velmi ráda. Je další omezování demokracie ale správným řešením? Ukrajina byla pod tlakem donucena v roce 1998 podepsat dohodu, ve které se k tomuto zavazovala. Nyní jsou na ni uvaleny sankce za to, že to nedokázala uvést v praxi a 20. prosince minulého roku takový zákon při hlasování v parlamentu odmítla. USA tedy přistoupily k uvalení sankcí. Ukrajina je teoreticky nezávislá země, ale kdo se může vzepřít USA? Nedělají nic nezákonného, každá země si může svobodně rozhodnout o tom, jaká cla nasadí.

Porušování copyrightu je globální trend, kterým trpí i západní země. Ani západní země s ním nedokáží účinně bojovat. Nahrávací společnosti ve snaze uchránit si svoji pozici se snaží najít si nepřítele. Snaží se uzákonit různá pravidla, která by nějak nepřítele centralizovala na jedno konkrétní místo. Takovým zákonem je DMCA, takovým postupem je i tento, v Ukrajině odmítnutý, zákon. Pokud nějaká továrna vyrábí nelegální CD, měla by být běžnou cestou vypátrána a potrestána.

Zavádění jakýchkoliv dalších opatření není žádnou právní nutností, jak se nám snaží RIAA podstrkávat. Je to prostředek, jak boj s ilegálním kopírováním digitálních nosičů usnadnit, to si musíme přiznat. Znamená to ale, že budeme automaticky přijímat vše, co usnadňuje vypátrávání nějaké trestné činnosti? Globální odposlech telefonů také zajisté usnadňuje pátrání... To bylo jen další přirovnání.

Já osobně jsem nenašel u sebe doma lisované CD, které by takový tag nemělo. IFPI lobuje za zavedení tagování i v případě domácích vypalovaček. Další nenápadný krůček...

Dnešní společnost prochází érou digitalizace. Stále více informací je digitálních a stále více lidí tráví stále větší čas v tzv. „cyberspace.“ Budeme v tomto novém prostředí, nebo snad prostřednictvím tohoto nového prostředí, zbaveni všech našich svobod, veškerého našeho rozhodování? Bude nám v tomto novém světě diktovat RIAA a podobní co, kdy, kde smíme či nesmíme udělat, napsat, zkopírovat?

Neshazuji podstatu boje s ilegálním kopírováním copyrightovaných materiálů, ale že by to bylo až takto černobílé?

Diskuze (207) Další článek: Apple chystá překvapení, zřejmě LCD iMac

Témata článku: USA, Zákon, Uvalení sankcí, Nový zákon, IFPI, Razítka, Ukrajina, Zak, Dnešní společnost, Uvalení


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5