Ajit Pai, předseda amerického telekomunikačního úřadu FCC, byl v posledních letech kritizovaný za svůj postoj k síťové neutralitě, nyní by ale mohl získat u veřejnosti kladné body, v blogovém zápisku totiž podporuje navýšení standardu minimální rychlosti internetu na americkém venkově.
Na tomto případu si mimochodem můžeme porovnat internetovou infrastrukturu v mimoměstských oblastech obou zemí. Zatímco aktuální standard říká, že by měl surfař i z té nejzapadlejší horské vesnice dosáhnout na rychlost 10/1 Mb/s (download/upload), nyní by mohlo číslo poskočit na 25/3 Mb/s, což je mimochodem cifra platící i pro města. Obě hodnoty by se tedy srovnaly.
Jednou z pák, jak toho docílit, je fond USF (Universal Service Fund), který FCC spravuje a který plní drobné poplatky na účtech za telekomunikační služby. FCC poté může skrze USF dotovat lokálního operátora, aby pro něj byla podobná kvalita služby ekonomicky udržitelná i kdesi v oregonské osadě.
Jak je na tom Česko?
Jak je na tom tedy Česko? To není úplně jasné, rozptyl měření kvality zdejšího internetu je totiž obrovský. Regionální statistiku nabízí třeba populární Speedtest.net, podle kterého nyní průměrná rychlost stahování dosahuje v Česku poměrně slušných 43 Mb/s a rychlost nahrávání 23 Mb/s.
Služba však při těchto závěrech vychází pochopitelně jen z dílčích měření jednotlivých uživatelů. A je velkou otázkou, jestli si skrze Speedtest měří kvalitu linky i ti, kteří dosáhnou stěží na pár jednotek Mb/s. Podrobnější statistiky pro jednotlivá města a tamní operátory pak nabízí i Rychlost.cz.

Statistika Speedtestu pro Česko vypadá poměrně slušně, otázkou však zůstává, jestli pracuje s dostatečně reprezentativním vzorkem české internetové komunity
Mnohem objektivnější by mohl být Seznam, jehož internetové služby patří k těm nejnavštěvovanějším a to napříč sociodemografickým spektrem. Nebudou to tedy jen technologičtí nadšenci se stomegabitem, ale právě i uživatelé s pomalým bezdrátem kdesi na malé obci, kam zatím optiku nikdo nedotáhl.
Seznam proto vytvořil Mapu rychlosti internetu v ČR, už je však staršího data – vždyť ve světě internetu je i pouhý rok celá dekáda. Přesto, jeho čísla už tak veselá nejsou a koláčové grafy nad jednotlivými kraji ukazují, že většina surfařů s jeho servery komunikuje relativně nízkou přenosovou rychlostí – mnohem nižší než udává třeba zmíněný Speedtest.net.

Mapa rychlosti internetu podle českého Seznamu
25Mb/s meta, kterou si pro svůj venkov možná stanoví Amerika, je tedy v tomto směru úctyhodná. Přeci jen, americký venkov – ten opravdový a nikoliv předměstí velkých aglomerací, je mnohem divočejší než hustě osídlené evropské Česko, kde z každého kopečku spatříte v okolí nejméně jeden vysílač mobilního operátora s LTE.