UrtheCast: Chystá se první celoplanetární webkamera

Koncem ledna byla na ISS nainstalovaná první webkamera, která bude zdarma snímat celý svět. S jejím ostrým startem se počítá už letos na jaře a k dispozici bude i UHD video.

Když NASA před deseti lety představila svůj virtuální glóbus World Wind, způsobila mezi fanoušky digitálních map a satelitních snímků hotové pozdvižení. Jistě, Vysoké Tatry vypadaly kvůli nekvalitním výškovým datům spíše jako Šumava a česká města jako rozmazané fleky, ale nic podobného a bezplatného tehdejší internet jednoduše neznal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současný fotorealistický model Google Earth byl před deseti lety naprosté sci-fi. Tím to ale nekončí.

Poté na scénu přišel Google, který pohltil tvůrce konkurenčního softwarového glóbu, a zrodil se program Earth, který dnes v různých podobách existuje jak na starém dobrém desktopu, tak na mobilních počítačích a skrze WebGL i uvnitř webového prohlížeče. Vysoké Tatry jsou dnes ostré jako břitva a Google už nemodeluje pouze hory, ale také stromy.

Nabízí se tedy prostá otázka, jaký by měl být další technologický krok vpřed v oblasti veřejné ortofotografie – tedy v oblasti leteckého a satelitního snímkování.

UrtheCart:  Webkamera pro celou planetu Zemi

Jednou z odpovědí by mohl být smělý kanadsko-ruský projekt UrtheCast. Možná jej znáte, jeho přípravy totiž začaly už před mnoha lety, v těchto dnech se však blíží do zdárného finiše a v následujících měsících by mohl konečně nabídnout své slibované služby.

UrtheCast chce být dalším poskytovatelem satelitních snímků zemského povrchu. Na rozdíl od ostatních, jejichž fotografiemi se můžete kochat každý den v mapových službách, však hodlá publikovat data téměř v reálném čase a takovým způsobem, aby se na to každý hned mohl podívat ve svém webovém prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První kamera se středním rozlišením bude stále dokola pořizovat 40-50kilometrové pásy povrchu, zatímco ta druhá bude natáčet UHD video s geografickým rozlišením 1 m/pixel.

Ale pěkně popořadě. UrtheCast disponuje dvojicí kamer. Ta první s rozlišením 5 m/obr. bod bude pořizovat pouze fotografie povrchu v podobě pásu o délce 40 až 50 kilometrů. Druhá motorizovaná kamera má mnohem pětkrát vyšší rozlišení, na povrchu tedy dokáže rozlišit i objekt s půdorysem jednoho metru čtverečního, a bude natáčet video v s rozlišením UHD.

Obě zařízení jsou už nyní na oběžné dráze a jejich kosmickou loď můžete během dlouhých jarních večerů sledovat prostým okem, nachází se totiž na modulu Zvezda mezinárodní vesmírné stanici ISS – 27. ledna je tam po prosincovém neúspěšném pokusu definitivně nainstalovala dvojice ruských astronautů Oleg Kotov a Sergej Ryzanskij. O necelý měsíc později pak inženýři z UrtheCastu provedli první úspěšné testy a nyní probíhá kalibrace kamer.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ruští kosmonautí upevňují kamery při prvním prosincovém pokusu (foto: NASA) a pohled na defintivně ukotvené zařízení (foto: UrtheCast a Roscomos)

Podle původního plánu měla první statická kamera fungovat už letos na jaře a zdá se, že by se to mohlo stihnout. UHD videokamera by pak měla být uvedena do plného provozu během druhého čtvrtletí.

Co uvidí surfař?

Tolik tedy omáčka okolo, ale co z toho tedy bude mít běžný surfař? UrtheCast chce být první kosmickou webkamerou celého zemského povrchu. ISS obkrouží planetu 16× denně a během své cesty může neustále snímkovat povrch. Data se uloží na počítač stanice a posléze odešlou do ruské pozemní stanice, kde dojde k jejich zpracování a zveřejnění. Autoři tedy slibují, že na jejich webu uvidíte postupný pohyb s relativně malou latencí, animaci budete moci pozastavit, přehrát zpět, přiblížit a také označit. Základní verze bude zdarma a zpoplatněné bude hlavně využití pro komerční sféru.

Klepněte pro větší obrázek
Zatím jen fiktivní ovládací prostředí „webkamery“ na stránkách projektu.

Pokud si tedy označíte třeba Brno, webová aplikace bude postupně ukládat snímky Brna v průběhu času a vy budete moci sledovat, jak se mění jeho povrch v průběhu času. UrtheCast slibuje bezplatný provoz 365 ní v roce. Pomocí snímků budete moci sledovat, kde se ISS zrovna nachází, uvidíte jak denní, tak noční snímky, soumraky a další efektní záběry. V tomto směru by měl být projekt naprosto unikátní. Vývojáři se mohou těšit na API:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Webová aplikace nabídne možnost ukládání oblíbených míst a jejich sledování v čase

UrtheCast však nemá být pouze efektním kukátkem a „živým“ Google Earthem, ale také svým způsobem zpravodajským médiem. Pakliže se ve světě stane něco prostorově významného – třeba velký požár, UrtheCast se podle orbity ISS nejpozději do několika hodin dostane na místo určení a vy se budete moci téměř v živém přenosu podívat, co se vlastně děje.

Klepněte pro větší obrázek
Oranžová výseč označuje pokrytí kamery – Česko se do výběru vejde jen tak tak

UrtheCast bude mít pouze jednu nevýhodu. Systém nezaznamená libovolné místo na světě, ale pouze oblasti mezi 51. severní a jižní rovnoběžkou. To je ohromné štěstí pro Českou republiku, ta se totiž do záběru tím pádem vejde jen tak ta. Nelze než doufat, že kamery tyto mezní oblasti zaznamenají ve stejné kvalitě jako oblasti rovníku.

Mámo, podívej, to letadlo v Pekingu právě přistává!

UrtheCast se sice může stát první webkamerou Země, na pořizování videí z oběžné dráhy se však specializuje vícero společností. Za zmínku stojí třeba systém SkySat-1 od SkyBoxu, který sice natáčí pouze černobílé záběry, chlubí se ale také HD rozlišením. Podívejte se na ukázky.

Tato videa nicméně v běžných mapových službách neobjevíte, vznikají totiž na zakázku a jsou tedy šitá na míru. Jejich potenciál je ale ohromný, pokud je totiž kartograf propojí s klasickou digitální mapou a uživateli umožní klasické ovládání včetně přibližování a otáčení, jak se to povedlo třeba MapBoxu, rázem se budete cítit jako v ústředí CIA. Ostatně svědčí o tom i ukázka níže z pekingského letiště.

Další velkou věcí v satelitní kartografii by tedy mohl být právě čas a snímky v mapových službách by mohly být po nutných korekcích mnohem čerstvější než dnes.

Diskuze (26) Další článek: D-Link představil rychlý přenosný router s integrovanou baterií

Témata článku: Technologie, Web, Hudba, filmy, seriály, Webkamera, Šumava, Pass, Živé video, První snímek, Mapbox, Orbit, Webová kamera, Motorizovaná kamera, Beijing, Pozemní stanice, Běžný surfař, Bezplatný provoz, První planeta, NEO vznik, Omáčka, Rovník, První stát, Zvezda, Živý snímek, Satelitní snímek, Flek, Levné kamery na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5