Úřady: „Váš server, nebo život!“

Zdá se, že američtí majitelé warez serverů o své stránky přijdou. Ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo je zabavovat a rozjet na nich vlastní obsah. První případ už je na světě.
Američtí majitelé warezových stránek mají další důvod k obavám. Brzy se může stát, že i jejich server změní provozovatele. Úředníci Ministerstva spravedlnosti Spojených států se totiž rozhodli, že je umí (a budou) obhospodařovat lépe, než průměrně vzdělaný počítačový pirát.

Poprvé se tak stalo před týdnem, kdy generální prokuratura nabídla dohodu majiteli serveru iSONEWS.com, Davidu Roccimu. Dvaadvacetiletý mladík byl obviněn a shledán vinným z porušení DMCA (Digital Millennium Copyright Act) tím, že na svých stránkách, mimo jiné, nabízel prodej takzvaných "mod čipů". Ty na herních konzolích, jako např. Playstation či Xbox, dovolují spouštět aplikace, získané nelegální cestou. Za čipy Rocci inkasoval od 45 do 60 dolarů za kus.

"Rocci používal své stránky jako exkluzivní způsob reklamy a prodeje mod čipů osobám v online warez komunitě," říká se v oficiálním vyjádření Ministerstva spravedlnosti. "Stránky IsoNews.com byly určeny k poskytování informací o porušování ochrany a softwarového pirátství a obsahovaly zprávy z ilegální warez scény, diskusní fóra o SW kriminalitě a aktualizované seznamy všech nových pirátských produktů, které byly dostupné. Stránka měla přes 100 tisíc registrovaných uživatelů a přes 140 tisích návštěvníků za den."

Rocci, dle amerického digitálního zákona, čelil pokutě až 500 tisíc dolarů a pěti rokům v chládku. Přijal však nabídku žalobce a svůj server vyměnil za svobodu. Nestal se tak dalším "mučedníkem" a velmi brzy se proti němu může obrátit hněv části jeho vlastních návštěvníků. Kontrolu nad doménou totiž získalo americké Oddělení pro boj s počítačovou kriminalitou (www.cybercrime.gov) a stránky iSONEWS.com si teď řídí po svém. Ačkoliv se povětšinou objevují zprávy, že "počítačová kriminálka" pouze přesměruje doménu na svůj vlastní web nebo iSONEWS.com bude vydávat její zprávy, pravda může být zcela jiná. Oficiálnější zdroje hovoří o tom, že úřady půjdou mnohem dál a posvítí si na registrované uživatele serveru. K této verzi se přiklání i formulace textu o dodržování ochrany osobních údajů na stránkách Ministerstva spravedlnosti (a tomu teď server patří):

"Smíme podniknout další kroky k vašemu identifikování na základě těchto informací a smíme je sdílet, včetně vaší identity, s dalšími vládními agenturami."

Klepněte pro větší obrázek

Samotné stránky iSONEWS.com by měly být v současnosti naplněné textem dodaným Oddělením pro boj s počítačovou kriminalitou nebo by neměly fungovat vůbec. Praxe je však taková, že co uživatel Internetu, to jiná zkušenost. Jedné části návštěvníků fungují stránky postaru, další vůbec, a zbytku se zobrazuje text o převzetí domény. Právě tato nesrovnalost, která může souviset se změnou DNS záznamů, měla za následek zmatení internetové veřejnosti a mnoha médií, která text označila za vtipný hack a více pozornosti události nevěnovala.

Každopádně se zdá, že zabavování "neposlušných" sajtů se, alespoň v USA, stane běžnou záležitostí. Zdejší úřady už přednedávnem převzaly kontrolu nad servery spojenými s distribucí a propagací drog. Nyní tedy přicházejí na řadu i warezová doupata.

Diskuze (39) Další článek: Český hudební trh v roce 2002 opět zaznamenal meziroční propad

Témata článku: Život , Úřad , Americký úřad , Vládní agentura , Hack , Nelegální droga


Určitě si přečtěte

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 20

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu