Sociální sítě | Twitter | Mastodon

Uprchlíci se na Mastodonu chovají jako na Twitteru. K nelibosti původních uživatelů (komentář)

  • Mastodon zažívá invazi „nepřátel“, před kterými se tam původní uživatelé šli schovat
  • Uprchlíci z Twitteru se chovají jako opilí hluční turisté
  • To jsou zkušenosti člověka, který Mastodon mnoho let používá

Tento článek napsal Hugh Rundle na svůj blog, text publikoval pod licencí CC-BY 4.0. Na Živě jsme jej převzali, upravili titulek, doplnili perex a změnili pár australských místopisných názvů na české. Výsledek je opět dostupný pod stejnou licencí. S překladem pomohl DeepL. Na blog upozornil Petr Koubský.


Zdá se, že se to konečně stalo. Jakmile zpravodajské weby začaly informovat o tom, že Elon Musk dokončil koupi Twitteru, začala éra této fediverse, ve kterou její stávající uživatelé doufali a které se stejnou měrou obávali.

Vlny příchodu nových lidí jsme tu už měli – naposledy na začátku tohoto roku, kdy Musk poprvé oznámil svou nabídku na koupi –, ale to, co se děje poslední týden, se liší jak rozsahem, tak povahou. Je zřejmé, že značná část uživatelů Twitteru se rozhodla hromadně deplatformovat a mnozí z nich byli nasměrováni na Mastodon, nejznámější a nejlidnatější software na fediverse.

Dva druhy párty

V Plzni na konci 90. let existovaly v podstatě tři noční kluby. Všechny byly v různé míře ošuntělé, různě hlučné a lidé do nich chodili, protože tam byli jiní lidé – bavit se s přáteli, přitahovat pozornost, potvrzovat svůj společenský status a tak dále. Tohle je Twitter.

Měl jsem kamaráda, který bydlel ve společném domě za rohem jednoho z těchto populárních klubů. O víkendech pořádal domácí večírky. Malé, jen pro přátele a pár přátel jejich přátel. To je fediverse.

Stádo

Pro ty z nás, kteří Mastodon už nějakou dobu používají (vlastní server Mastodon jsem založil před čtyřmi lety), byl tento týden ohromující. Přemýšlel jsem o metaforách, abych se pokusil pochopit, proč mě to tak rozrušilo. Tohle jsme přece měli chtít, ne? Přesto mi to připadá jako něco jiného. Jako když sedíte v klidném vagonu a tiše si povídáte s pár přáteli a pak se na hlaváku objeví celé nástupiště fotbalových fanoušků poté, co jejich tým prohrál. Obvykle vlakem nejezdí a neznají protokol. Předpokládají, že všichni ve vlaku byli na zápase nebo alespoň sledují fotbal. Tlačí se u dveří a stěžují si na uspořádání sedadel.

Není to úplně vina lidí z Twitteru. Byli naučeni chovat se určitým způsobem. Honit se za lajky a retweety/boosty. Propagovat sami sebe. Předvádět se. Všechny tyhle věci jsou pro většinu lidí, kteří byli na Mastodonu před týdnem, protimluv. Byla to jedna z příčin, proč mnozí na Mastodon vůbec přešli. To znamená, že celý týden docházelo k drásavému střetu kultur, když se na Mastodon každý den ve stále větších vlnách snášelo obrovské mračno tweetujících.

Lidem z Twitteru to připadá jako zmatený nový svět, zatímco oni oplakávají svůj starý život na Twitteru. Říkají si „uprchlíci“, ale místním obyvatelům Mastodonu to připadá, jako by právě přijel autobus plný německých turistů, kteří na sebe navzájem pokřikují a stěžují si, že neví, jak si objednat pokojovou službu. Také truchlíme nad světem, který ztrácíme.

Na dalším listu najdete, že na Mastodonu nebyli na tolik lidí a virály zvyklí…

Diskuze (46) Další článek: Vy a počítač: Jak si ukládáte obsah z internetu, který vás zaujme? Stránky, videa, tweety, obrázky…

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,