Úpravy Windows XP – jak na to?

V dnešním článku si stručně povíme o registru, jeho podstatě a ukážeme si několik triků, jak si Windows vylepšit. Také v několika následujících dílech miniseriálu se dočtete, jak lze tento operační systém modifikovat.

Pokud jste se nikdy nepozastavili na tím, jak Windows pracují nebo jak si mohou pamatovat tolik informací a nastavení, může pro vás být tento článek jakýmsi základním seznámením s jeho registrem a možnostmi, jaké nabízí. Předtím však ještě doporučuji přečíst si článek, který na tomto serveru před časem vyšel.

Registr je nedílnou součástí systému Windows. Jedná se vlastně o jakousi centrální databázi, do které systém ukládá vše, co se týká jeho konfigurace. Zahrnuje jak nastavení hardwaru nebo softwaru, tak veškeré změny a nastavení, které ve Windows uděláte.

Data v systémovém registru tedy mohou být pro zkušeného uživatele dobrou pomůckou, pomocí které může měnit nastavení Windows. Je také samozřejmě jasné, že pokud by se registr ztratil nebo byl poškozen, nemohly by Windows fungovat. V článku si ukážeme i různé úpravy Windows. Některé budou realizovány standardními postupy, jiné pomocí registru.

Klepněte pro větší obrázek

Editor registru spustíte příkazem REGEDIT

Vylepšení systému pomocí PowerToys

Soubor nástrojů Microsoft PowerToys pro Windows XP obsahuje několik užitečných aplikací, které si můžete zdarma stáhnout zde. Přestože je Microsoft oficiálně nepodporuje a problémy jimi způsobené musíte řešit sami, jsou tyto aplikace velice užitečné a jistě si některé z nich oblíbíte.

Tematicky do tohoto článku zapadá zejména Tweak UI, který soustřeďuje velké množství nastavení a voleb pro přizpůsobení uživatelského rozhraní. Můžete tak pohodlně ladit systém, i když neumíte pracovat se samotným registrem. Stejně tak jako ostatní programy, jejichž kompletní seznam naleznete na zmíněné adrese, můžete Tweak UI jednoduše odinstalovat přes Přidat nebo odebrat programy.

Při využívání Tweak UI doporučuji mít nainstalovaný minimálně SP1. Pokud zrovna „nevládnete“ anglickým jazykem, je na internetu dostupná i čeština. U každé položky je totiž krátký popis, co se po zatrhnutí volby stane. Například ve větvi Mouse můžete pomocí jezdce nastavovat prodlevu pro zobrazení podnabídky po najetí na položku nabídky nebo v sekci Desktop jednoduše odebrat systémové ikony z plochy. Nastavení je opravdu nespočet.

Klepněte pro větší obrázek

Užitečná aplikace z dílny Microsoftu, byť oficiálně nepodporovaná

Nepříjemný Messenger

Pokud využíváte ICQ nebo jiný komunikační program, možná byste se rádi zbavili programu Windows Messenger, který je od instalace pevnou součástí systému. Stačí jednou zapnout Outlook Express a od té doby se vám bude spouštět při každém startu Windows.

Zamezit tomu můžete opravdu jednoduše: pravým tlačítkem myši klikněte na jeho ikonku v systémové liště Windows a z menu vyberte Otevřít. V otevřeném menu klikněte na Nástroje a vyberte Možnosti. V záložce Předvolby zrušte označení prvního a druhého řádku a celou operaci potvrďte tlačítkem OK.

Pokud se chcete Messengera zbavit nadobro, v nabídce Start zvolte Spustit a následující příkaz potvrďte stiskem klávesy Enter. Po restartu už s ním nebudete mít starosti.

RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove

Přihlašovací proces

Po standardní instalaci Windows XP se při spuštění zobrazuje klasická úvodní obrazovka se seznamem všech uživatelů. Pro přihlášení pak stačí zadat heslo. Pokud upřednostňujete klasické přihlašování, které díky nutnosti zadat kombinaci Ctrl+Alt+Delete zvyšuje i zabezpečení počítače před špatnými programy, můžete si to jednoduše nastavit.

Spusťte Ovládací panely a ikonu Uživatelské účty (nebo přímo zadejte příkaz control userpasswords do okna Spustit) a zde klepněte na Změnit způsob přihlašování a odhlašování uživatelů. Zrušte zatržení u položky Používat úvodní obrazovku. Na stejném místě také můžete zrušit možnost přepínání uživatelů. Pokud je totiž přihlášeno více uživatelů ve stejnou dobu, snižuje se výkon počítače a také klesá bezpečnost.

Využíváte-li počítač sami, jistě oceníte možnost automatického přihlášení do systému. Ušetříte tak několik sekund při spuštění počítače. Ve Windows XP je toto nastavení velice jednoduché. Do okna Spustit zadejte příkaz control userpasswords2 a po stisku klávesy Enter se zobrazí dialogové okno Uživatelské účty. Zde na první záložce zrušte zatržení u položky Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo. Po klepnutí na OK vás systém vyzve k zadání názvu a hesla účtu, na který se má přihlašovat. Potvrďte tlačítkem OK.

Před použitím počítače musí uživatelé zadat uživatelské jméno a heslo. Po klepnutí na OK vás systém vyzve k zadání názvu a hesla účtu, na který se má přihlašovat. Potvrďte tlačítkem OK.

Klepněte pro větší obrázek

Zde můžete také přiřazovat uživatele do skupin

Můžete také nastavit pouze určitý počet takovýchto přihlášení. Otevřete v Editoru registru tento klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows a zde vytvořte novou řetězcovou hodnotu s názvem AutoLogonCount. Hodnotu nastavte na počet automatických přihlášení.

V případě, že se k systému přihlašujete pomocí úvodní obrazovky, a chcete se přihlásit jako Administrátor, musíte udělat změnu v registru. V Editoru registru přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList. Tady vytvořte novou proměnnou typu DWORD s názvem jako Administrator a přiřaďte jí hodnotu 1. Restartujte počítač.

Mazání souborů

Pokud smažete soubor klávesou Delete nebo tak učiníte volbou z kontextové nabídky po stisku pravého tlačítka myši, Windows se vás zeptají, zda chcete soubor přesunout do koše. Zvolením položky Vlastnosti u ikony koše můžete toto nastavení změnit.

Chcete-li zrušit dotazování systému, zrušte zatržení u položky Při odstraňování zobrazit žádost o potvrzení. Nechcete-li koš využívat vůbec, zatrhněte položku Nepřesouvat soubory do koše, ihned je odstraňovat.

Praktickým trikem při odstraňování souboru je také přidržet při stisku Delete klávesu Shift. Pak se soubor odstraní rovnou a nebude zabírat místo na disku (v koši). A to i pokud nemáte aplikovanou poslední zmíněnou funkci.

Několik triků v registru

Jestli vás obtěžují častá „bublinová“ hlášení Windows o různých událostech, můžete se jich jednoduchým zásahem do registru zbavit. Přejděte do větve HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced a zde vytvořte hodnotu typu DWORD s názvem EnableBaloonTips a její hodnotu nastavte na 0.

Další funkcí, kterou Windows XP obsahují, je seskupování několika oken aplikace do jednoho. Ve stejné větvi zmíněné v předchozím odstavci vytvořte hodnotu s názvem TaskbarGroupSize a typu DWORD. Jako hodnotu nastavte počet oken, od kterého se budou seskupovat. Můžete si tak vyladit tuto funkci podle svého. Pokud ji chcete vypnout úplně, můžete to udělat přes Vlastnosti Hlavního panelu a nabídky Start.

Zakázat můžete také otravné hlášení o tom, že na disku je málo místa. Nejprve přejděte na klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer a pak vytvořte hodnotu DWORD s názvem NoLowDiskSpaceChecks a nastavte ji na 1.

Jednou z funkcí modernizované nabídky Start ve Windows XP je i zvýrazňování zástupců nově nainstalovaných programů, aby je bylo možné rychleji najít mezi ostatními. Pokud používáte klasickou nabídku Start, můžete tento trik přeskočit, ostatním mohou zvýrazněné proužky vadit. Ve větvi HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced vytvořte DWORD hodnotu s názvem Start_NotifyNewApps. Její údaj nastavte na 0. Nastavením na 1 funkci obnovíte.

Na závěr ještě dodám, že uvedené triky jsem zkoušel na systému Windows XP s nainstalovaným Service Packem 2. Po každé změně v registru je třeba restartovat systém. Pokud vás práce s registrem zaujala, existuje na trhu několik publikací, které se tímto tématem zabývají. V neposlední řadě naleznete mnoho triků i na internetu.

Diskuze (43) Další článek: Nové screenshoty ze zatím poslední bety Windows Vista

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows XP, Trik, Špatný klíč, Anglický jazyk, Nedílná součást, Přihlášení, Užitečná funkce, Přihlašovací obrazovka, Systémový program, Jednoduchý zásah, Užitečná aplikace, Stejný soubor, Častá operace, Nepříjemná vlastnost, Přihlašování

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší