Upravujeme DivX video pro domácí kino – titulky v obrazu

Tentokrát se podíváme na to, jak vložit textové titulky přímo do obrazu. Vzhledem k nedokonalostem současných přehrávačů se totiž může hodit nastavit si velikost, barvu a pozici titulků a také zachovat diakritická znaménka tam, kde mají být.
Upravujeme DivX video pro domácí kino – titulky v obrazu

Po minulém počátečním seznámení s programem VirtualDubMod a jednoduchém návodu na spojování videosouborů se dnes zaměříme na trošku složitější úkol – na použití filtru, s jehož pomocí nevratně vložíme titulky přímo do obrazu, čímž ovšem zajistíme jejich správné zobrazení na většině DVD/DivX přehrávačích.

Pro vkládání titulků do obrazu budeme potřebovat následující software:

Všechny zmiňované aplikace je možné získat zdarma, pouze kodek DivX (v poslední verzi 5.1.1) je v pokročilé verzi placený (DivX Pro). Můžeme ale použít jeho odlehčenou verzi, popřípadě Pro verzi, která ovšem obsahuje reklamní adware. Poměrně dobrou alternativou může být i open source kodek XviD.

Instalace Subtitler filtru a příprava titulků

Jakmile si opatříte archiv s filtrem, stačí jej rozbalit a zkopírovat obsažený soubor Subtitler.vdf do adresáře plugins ve složce s programem VirtualDubMod.

Abychom mohli tento filtr účinně používat, musíme mu předkládat titulky v určitém formátu. Tím je Sub Station Alpha <.ssa), který ovšem nepatří k nejrozšířenějším. Není ale žádným problémem zkonvertovat nejběžnější formáty textových titulků jako SUB a SRT. V našem návodu k tomu použijeme program SUB2SSA.

První krok po otevření programu SUB2SSA je načtení zdrojového souboru s titulky. To učiníme tlačítkem Open vpravo nahoře na formuláři. Po zvolení konkrétního souboru SUB nebo SRT se objeví následující okno:

Klepněte pro větší obrázek

Zde je velmi důležité zvolit správnou snímkovou frekvenci, vůči které jsou titulky přizpůsobeny. Pokud si nejsme jisti jinou hodnotou, použijeme možnosti Get framerate from AVI – tlačítkem Select zvolíme zdrojový videosoubor a snímková frekvence se detekuje automaticky. Tlačítkem OK pokračujeme dále.

Jako další krok následuje volba výstupního SSA souboru – použijeme tlačítko Select v pravém horním rohu hlavního formuláře.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní je tedy zvolen vstupní a výstupní soubor titulků. Před samotnou konverzí můžeme upravit jejich vzhled:

Klepněte pro větší obrázek

Jako první doporučuji nastavit font – barvu, velikost, styl, druh písma a především kódování (položka Skript v okně Select font). Ve skupině voleb Distance & alignment of subtitles lze nastavovat pozici titulků v obraze.

Klepněte pro větší obrázek

Vložení připravených titulků do obrazu

Titulky jsou připraveny a my se pustíme do jejich vkládání. Otevřeme VirtualDubMod a v něm zvolíme videosoubor (File->Open video file). Nyní v nabídce Video vybereme položku Filters.

Klepněte pro větší obrázek

Okno filtrů je zatím prázdné, jelikož jsme ještě žádný nepřidali. To učiníme tlačítkem Add. Po jeho stlačení se objeví rozsáhlá nabídka filtrů, které lze aplikovat. Vybereme Subtitler a pokračujeme OK. Pokud v nabídce námi požadovaný filtr není, načteme ho pomocí dialogu Load.

Klepněte pro větší obrázek

V dalším pohledu již konfigurujeme samotný Subtitler filtr. Zadáme/nalistujeme soubor s příslušnými titulky a určíme Default word wrapping mode – neboli zalamování řádků.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítkem Show preview zjistíme jaký bude výsledek, což je neocenitelná vlastnost. Odladění velikosti a pozice titulků totiž chce někdy více pokusů (tyto úpravy ale provádíme v SUB2SSA!).

Klepněte pro větší obrázek

Uložení výsledného souboru a re-komprese

Závěrečnou fází je uložení souboru s videem. Bohužel jde o nejproblematičtější úsek. Abychom dostali titulky do obrazu, musíme re-komprimovat celý zdrojový soubor. Jedná se přitom o proceduru velmi náročnou na výkon počítače. Čím slabší je CPU, tím déle bude re-komprese trvat. Dalším negativem je, že může dojít ke ztrátě kvality původního zdroje, nebo k nárůstu velikosti výstupu.

V nabídce File zvolíme Save as, kde zadáme umístění a název výstupního souboru a také jeho typ (nejlépe AVI). Nejdůležitější je panel Video při spodním okraji okna. Zde musí být zvoleno Video mode: Full processing mode a Compression: DivX Pro (tm) 5.1.1 Codec. Položka komprese je samozřejmě volitelná a můžete si zde tlačítkem Change zvolit kodek, který preferujete.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě volby kodeku je zde i možnost jeho nastavení. To už je opravdu náročná a rozsáhlá problematika a my se ji tentokrát pokusíme poznat jen do té míry, do jaké to bude nezbytně nutné.

Klepněte pro větší obrázek

Na ukázku jsem použil DivX Pro 5.1.1. V jeho nastavení doporučuji zvolit profil Home Theatre, který je v současné době určitým standardem, jenž podporuje většina DVD/DivX přehrávačů. Na výslednou kvalitu videa mají v tomto základním pohledu vliv zejména dvě položky – Encoding bitrate (datový tok) a táhlo Performance / Quality (Výkon / kvalita).

Poměr Výkon / Kvalita je celkem zřejmý – již při volbě Slow (tedy o stupeň lepší kvalita než Standard trvá převod podstatně déle). Při snaze zachovat co nejpodobnější výstup bez ztráty kvality je nejdůležitější nastavit stejný nebo podobný datový tok. Jeho velikost je nutné si zjistit předem například přímo ve VirtualDubModu v nabídce File->File information. Zjištěnou hodnotu vložte do příslušného pole a „proklikejte“ se zpět na počáteční okno Save as a stiskněte tlačítko Uložit. Dále zbývá jen čekat, až se video re-komprimuje včetně filtru.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě jednou připomínám, že jde o časově náročný proces, a i proto lze řadit do fronty více souborů a spustit převod například přes noc. Pro lepší představu uvedu, že re-komprese 80 MB souboru v rozlišení 352x240, snímkové frekvenci 29,970, datovém obrazovém toku 350 kbps o délce 21:50 zabere na počítači 2x Xeon 3,2GHz necelé 4 minuty. Na Centrinu 1,4GHz je to již okolo 15 minut.

Diskuze (106) Další článek: Odborníci varují před aktuálními chybami v zabezpečení

Témata článku: Video, Open source, Výsledný nárůst, Domácí kino, Xvid, Vid, Kvalita obrazu, Výsledný obraz, Výstupní soubor, Save, Titul, Následující minuta, Distance, Slow, DOM, Odlehčená verze, DivX, Domácí, Dóm, Rozsáhlá nabídkaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Na světě je 7. generace legendárního Mi Bandu. Má větší displej, baterii a nechybí ani NFC

Na světě je 7. generace legendárního Mi Bandu. Má větší displej, baterii a nechybí ani NFC

** Xiaomi oznámilo sedmou generaci legendárního Mi Bandu ** Náramek dostal větší displej i baterii s větší kapacitou ** Na zápěstí budete mít nově svého osobního trenéra

Martin Chroust
Mi Band 7Chytré náramky
Hej, Google! Chytré hodinky od Samsungu se po devíti měsících dočkaly podpory Google Asistenta

Hej, Google! Chytré hodinky od Samsungu se po devíti měsících dočkaly podpory Google Asistenta

** Galaxy Watch4 konečně dostaly aplikaci Google Assistant * Čekali jsme na ni „pouze“ devět měsíců ** Nastavení je jednoduché, ale musíte přesně vědět, kde začít

Martin Chroust
Galaxy Watch4Google Assistant
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování