Tentokrát se podíváme na to, jak vložit textové titulky přímo do obrazu. Vzhledem k nedokonalostem současných přehrávačů se totiž může hodit nastavit si velikost, barvu a pozici titulků a také zachovat diakritická znaménka tam, kde mají být.
Po minulém počátečním seznámení s programem VirtualDubMod a jednoduchém návodu na spojování videosouborů se dnes zaměříme na trošku složitější úkol – na použití filtru, s jehož pomocí nevratně vložíme titulky přímo do obrazu, čímž ovšem zajistíme jejich správné zobrazení na většině DVD/DivX přehrávačích.
Pro vkládání titulků do obrazu budeme potřebovat následující software:
Všechny zmiňované aplikace je možné získat zdarma, pouze kodek DivX (v poslední verzi 5.1.1) je v pokročilé verzi placený (DivX Pro). Můžeme ale použít jeho odlehčenou verzi, popřípadě Pro verzi, která ovšem obsahuje reklamní adware. Poměrně dobrou alternativou může být i open source kodek XviD.
Instalace Subtitler filtru a příprava titulků
Jakmile si opatříte archiv s filtrem, stačí jej rozbalit a zkopírovat obsažený soubor Subtitler.vdf do adresáře plugins ve složce s programem VirtualDubMod.
Abychom mohli tento filtr účinně používat, musíme mu předkládat titulky v určitém formátu. Tím je Sub Station Alpha <.ssa), který ovšem nepatří k nejrozšířenějším. Není ale žádným problémem zkonvertovat nejběžnější formáty textových titulků jako SUB a SRT. V našem návodu k tomu použijeme program SUB2SSA.
První krok po otevření programu SUB2SSA je načtení zdrojového souboru s titulky. To učiníme tlačítkem Open vpravo nahoře na formuláři. Po zvolení konkrétního souboru SUB nebo SRT se objeví následující okno:
Zde je velmi důležité zvolit správnou snímkovou frekvenci, vůči které jsou titulky přizpůsobeny. Pokud si nejsme jisti jinou hodnotou, použijeme možnosti Get framerate from AVI – tlačítkem Select zvolíme zdrojový videosoubor a snímková frekvence se detekuje automaticky. Tlačítkem OK pokračujeme dále.
Jako další krok následuje volba výstupního SSA souboru – použijeme tlačítko Select v pravém horním rohu hlavního formuláře.
Nyní je tedy zvolen vstupní a výstupní soubor titulků. Před samotnou konverzí můžeme upravit jejich vzhled:
Jako první doporučuji nastavit font – barvu, velikost, styl, druh písma a především kódování (položka Skript v okně Select font). Ve skupině voleb Distance & alignment of subtitles lze nastavovat pozici titulků v obraze.
Vložení připravených titulků do obrazu
Titulky jsou připraveny a my se pustíme do jejich vkládání. Otevřeme VirtualDubMod a v něm zvolíme videosoubor (File->Open video file). Nyní v nabídce Video vybereme položku Filters.
Okno filtrů je zatím prázdné, jelikož jsme ještě žádný nepřidali. To učiníme tlačítkem Add. Po jeho stlačení se objeví rozsáhlá nabídka filtrů, které lze aplikovat. Vybereme Subtitler a pokračujeme OK. Pokud v nabídce námi požadovaný filtr není, načteme ho pomocí dialogu Load.
V dalším pohledu již konfigurujeme samotný Subtitler filtr. Zadáme/nalistujeme soubor s příslušnými titulky a určíme Default word wrapping mode – neboli zalamování řádků.
Tlačítkem Show preview zjistíme jaký bude výsledek, což je neocenitelná vlastnost. Odladění velikosti a pozice titulků totiž chce někdy více pokusů (tyto úpravy ale provádíme v SUB2SSA!).
Uložení výsledného souboru a re-komprese
Závěrečnou fází je uložení souboru s videem. Bohužel jde o nejproblematičtější úsek. Abychom dostali titulky do obrazu, musíme re-komprimovat celý zdrojový soubor. Jedná se přitom o proceduru velmi náročnou na výkon počítače. Čím slabší je CPU, tím déle bude re-komprese trvat. Dalším negativem je, že může dojít ke ztrátě kvality původního zdroje, nebo k nárůstu velikosti výstupu.
V nabídce File zvolíme Save as, kde zadáme umístění a název výstupního souboru a také jeho typ (nejlépe AVI). Nejdůležitější je panel Video při spodním okraji okna. Zde musí být zvoleno Video mode: Full processing mode a Compression: DivX Pro (tm) 5.1.1 Codec. Položka komprese je samozřejmě volitelná a můžete si zde tlačítkem Change zvolit kodek, který preferujete.
Kromě volby kodeku je zde i možnost jeho nastavení. To už je opravdu náročná a rozsáhlá problematika a my se ji tentokrát pokusíme poznat jen do té míry, do jaké to bude nezbytně nutné.
Na ukázku jsem použil DivX Pro 5.1.1. V jeho nastavení doporučuji zvolit profil Home Theatre, který je v současné době určitým standardem, jenž podporuje většina DVD/DivX přehrávačů. Na výslednou kvalitu videa mají v tomto základním pohledu vliv zejména dvě položky – Encoding bitrate (datový tok) a táhlo Performance / Quality (Výkon / kvalita).
Poměr Výkon / Kvalita je celkem zřejmý – již při volbě Slow (tedy o stupeň lepší kvalita než Standard trvá převod podstatně déle). Při snaze zachovat co nejpodobnější výstup bez ztráty kvality je nejdůležitější nastavit stejný nebo podobný datový tok. Jeho velikost je nutné si zjistit předem například přímo ve VirtualDubModu v nabídce File->File information. Zjištěnou hodnotu vložte do příslušného pole a „proklikejte“ se zpět na počáteční okno Save as a stiskněte tlačítko Uložit. Dále zbývá jen čekat, až se video re-komprimuje včetně filtru.
Ještě jednou připomínám, že jde o časově náročný proces, a i proto lze řadit do fronty více souborů a spustit převod například přes noc. Pro lepší představu uvedu, že re-komprese 80 MB souboru v rozlišení 352x240, snímkové frekvenci 29,970, datovém obrazovém toku 350 kbps o délce 21:50 zabere na počítači 2x Xeon 3,2GHz necelé 4 minuty. Na Centrinu 1,4GHz je to již okolo 15 minut.