Sociální sítě | Google+

Úplný konec Google+ je tady. V červenci dojde k upgradu na Currents

Sociální síť Google+ skončila pro běžné uživatele již dávno, stále ale přežívá verze pro firmy. Před rokem Google ukázal náhradu a od července ji začne zapínat všem firmám. Opravdový konec Google+ je tak za dveřmi.

Konec Google+ není nic překvapivého a zarážející spíše je, že nastává až nyní. Přesněji 6. července Google zcela vypne svou starou sociální síť a nahradí ji Currents. Na první pohled se toho přitom moc nezmění – funguje téměř stejně jako staré Google+. Má ale nový název a doufejme, že i podporu v rámci firmy.

Klepněte pro větší obrázek 
Takto vypadají Google Currents. Vzhledově se od starého Google+ příliš neliší.

Pokud sociální síť v rámci firmy používáte (dostupná je pouze pro účty v rámci G Suite), dojde v červenci k nahrazení nejen webového rozhraní, ale i mobilních aplikací. Stále ale bude možné přidávat příspěvky na zeď, komunikovat v rámci skupin a být v kontaktu s kolegy. Je ale otázkou, zda je něco takového nutné. Firma sama totiž aktuálně tlačí Chat a Meet, kteří konkurují Slacku a Microsoft Teams coby největším hráčům na poli moderní firemní komunikace.

Neslavný konec kruhové sítě

Google+ jako takové přitom odstartovalo už v roce 2011, jakožto další pokus Googlu o vytvoření vlastní sociální sítě. Možná si pamatujete i ty předchozí – za zmínku stojí Google Wave, který se vymykal svým rozhraním a některé komponenty předběhly dobu. Jednalo se hlavně o spolupráci v reálném čase a Google tyto poznatky a funkce následně využil i v rámci svého kancelářského balíku.

Další z pokusů byl Google Buzz, podivná sociální síť integrovaná v rámci Gmailu. Zde byl umístěn klasický stream příspěvků, které jste mohli sledovat. Bylo to podivné, Google ale chtěl využít velkou popularitu svého e-mailového klienta. Ani to ale nestačilo pro úspěch a tak přišlo Google+.

Klepněte pro větší obrázek 
Pamatujete? Takto vypadalo Google+ pro běžné uživatele.

Oproti konkurenci se přitom chtělo odlišovat třeba tím, že své přátele a známé jste třídili do kruhů. Těm jste pak mohli sdílet každému něco jiného a i různě přiřadit viditelnost položek na svém profilu. Podobně třeba fungují seznamy na Facebooku, zde ale šlo o základní element.

Pro uživatele to ale bylo spíše matoucí. Součástí ale byla i záloha fotografií, události (jako když by Google již neměl svůj Kalendář) a skupiny. Síť přitom tlačil na sílu, což vyvolalo velký odpor – profil Google+ se dostal do všech ostatních služeb, včetně YouTube, což vyvolalo značnou nevoli. Papírově tak rychle narostl počet uživatelů, velmi mnoho jich ale reálně Google+ nikdy nepoužilo.

V průběhu času jsme se dočkali i redesignu a podobných pokusů o záchranu, nic ale nepomohlo a tak se Google rozhodl síť ukončit. Fotografie se vydělily do samostatné služby Fotky Google, která funguje dodnes a zbytek byl smazán v dubnu roku 2019. Ponechána byla pouze verze pro firmy v rámci G Suite, která nyní dostane název Currents. Těžko říct, zda to pomůže k větší popularitě. Podle mě určitě ne.

Diskuze (2) Další článek: Tohle že je z papíru? Český modelář tvoří neuvěřitelně realistické papírové modely

Témata článku: Google, Software, Facebook, Sociální sítě, YouTube, Internet, Gmail, Síť, Slack, Microsoft Teams, G Suite, Google+, Uživatelé, Sociální síť, Běžný uživatel, Průběh času, Červenec, Rámec, Google Wave, Úplný konec, Google Buzz, ČerveňJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy