Úplatní bloggeři, zneužitá Wikipedia. Kam až zajde internetová reklama?

Jsou reklamy, tvářící se jako běžný příspěvěk na blogu, etické? Nenecháváte se manipulovat vaším oblíbeným bloggerem? Možná, že právě ten váš je placen za to, o čem píše.

Blogeři mají důvěru

Reklama proniká opravdu všude, prakticky nikde se před ní člověk neschová. Pokud víme, že jde o reklamu, můžeme přepnout mozek do "ignorujícího módu" či se jinak obrnit. To je fér a potud je všechno v naprostém pořádku. Když víme, jak jsou karty rozdány, není co řešit. Jak je to ale v případě, kdy nelze poznat, že se o reklamu jedná a celá záležitost se tváří jako objektivní informace?

Úspěšní bloggeři mohou mít v dnešní době poměrně slušnou čtenářskou základnu. S jejich názory, ať už jsou jakkoliv subjektivní, se čtenáři často časem ztotožní a svému "guru" věří téměř vše. Komunikují s ním a stanou se z nich "přátelé". V tomto ohledu může mít takový blogger pozoruhodnou moc. Paradoxně, přes naprostou subjektivitu blogů, jim jejich čtenáři obvykle věří daleko více než jiným médiím a považují je za objektivní. I zde je vše v naprostém pořádku, každý má právo na svůj názor a rovněž může přijímat názor cizí, ať už mu ho předkládá kdokoliv.

Nejlepší notebook je ten, na němž zrovna píšu

Pojďme však v úvaze dále pokračovat. Často blogger komentuje své každodenní radosti a starosti, takže se můžeme dočíst i texty typu:

"Tak jsem si dneska koupil ten novej mobil XY. Je fakt super, zatím jsem nenarazil na žádnej problém a cena byla perfektní."

Ano, proč by ne, proč by nemohl blogger napsat o tom, jaký si koupil výrobek a jaké s ním má zkušenosti? To lidé dělají mezi sebou běžně. Ovšem zde přichází na řadu zásadní etický problém. Co když někdo bloggerovi dal za podobný příspěvek nějakou odměnu? Co když si vůbec nic nekoupil, co když ani výrobek neviděl, ale někdo mu zaplatil, aby o něm psal (pochopitelně kladně)? Zdá se vám to nemožné? Ale není, stát se to může velmi snadno i vám a aniž byste to tušili, možná už jste i několik reklamních příspěvků přečetli a nic nezpozorovali.

Takový příspěvek blogger pochopitelně jako reklamu neoznačí, pravidelnými čtenáři bude přijat jako dobrý tip, což může do značné míry změnit jejich názor na daný produkt. Nechci tvrdit, že čtenáři jsou hloupé stádo a koupí si všechno, co jim jejich oblíbený blogger "nakuká". Jeho vliv však popřít nelze.

Je tedy tento přístup etický? O ničem jiném než o etice a důvěře čtenářů totiž tento problém není, každý si může propagovat co chce a jak chce, natož ve svém blogu. Jestliže si však "komerční blogger", který píše na objednávku, založí na důvěře čtenářů své živobytí a reklamní povídačky maskuje jao své názory, není to správné. A v případě, že už nějakou satisfakci od výrobce daného produktu dostane, měl by to k příspěvku napsat.

"Za tento příspěvek o novém mobilu jsem dostal od firmy XY propisovací tužku a byl jsem na exkurzi v jejich továrně."

Pokud nic podobného neuvede (a byl by samozřejmě hlupák, kdyby to udělal), považuji to osobně za podvod. I když někteří bloggeři namítají, že jsou "médium" jako každé jiné a že když umístí Google AdSense na své stránky, také nemusí nikomu prozrazovat, kolik jim tato reklama vydělala, na věci to nic nemění a není to v žádném případě totéž. Rozdíl je také v tom, že klasická média si nemohou nic podobného dovolit, rozdíl mezi reklamou a běžným článkem musí být patrný a za prohřešky hrozí pokuty. Blogger však může "beztrestně" míchat své názory i reklamu do jedné stejnorodé směsice svého psaného stylu.

Reklama už i v encyklopedii

Kromě těchto "komerčních bloggerů" však vznikají problémy i jinde a možná ještě daleko nebezpečnější, protože mohou mít větší dosah. Nenápadně se začínají objevovat s reklamou hraničící sdělení i v příspěvcích na internetové encyklopedii Wikipedia. Zatímco u blogu si můžeme ještě zachovat zdravý odstup, u encyklopedie se automaticky předpokládá jistá záruka správnosti informací a jejich objektivita. I když u projektů jako Wikipedia, která je vytvářena samotnými uživateli, musí brát člověk informace s rezervou v každém případě. Navíc vpašovat nenápadně reklamu do encyklopedie je obtížnější, než to může udělat blogger.

Oba tyto způsoby "moderní reklamy" jsou jen dva příklady z poslední doby, jistě existují i další nepěkné případy. Jaký je váš názor na etiku podobných komerčních bloggerů a skrytou reklamu? Považujete to za podvod na vás čtenářích?

Diskuze (119) Další článek: Firefox začíná ztrácet podíl?

Témata článku: Google, Wikipedia, Reklama, Blog, Příspěvek, Dobré živobytí, Tip, REK, Zdravý mozek, Značný rozdíl, Wiki, Etický problém, Pravidelný čtenář, Dobrý tip, Podobný příspěvek, Guru, Blogger, Objektivní informace, Internetová reklama, Zdravý člověk


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 134Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF