UPC Fiber Power 100: Test a srovnání s Netbox Rapid 100

Tři měsíce jsme testovali stomegabitový internet, který dnes UPC zařadilo do své nabídky. Jaký je jeho skutečný výkon a jak dopadlo srovnání s metropolitní kabelovkou Netbox?

Tak už je to konečně tady – UPC od dnešního dne začne prodávat dva nové internetové tarify Fiber Power 100 a Fiber Power 50, které rozšíří současnou nabídku 10M, 30M a archaické tarify, které kabelový operátor od loňského podzimu již neprodává.

Ačkoliv slovíčko „fiber“ v názvu nabídky evokuje připojení pomocí optického kabelu, má s ním nový internet podobnou pouze koncovou asymetrickou rychlost, která dosahuje teoretických 100 Mb/s pro stahování a 10 Mb/s pro nahrávání. Zkušení čtenáři samozřejmě mohou namítnout, že ani tyto rychlosti dnes už nejsou nedostupné a skutečně jsou na trhu operátoři, kteří takovou konektivitu nabízí pomocí optiky především pro firemní klientelu, doposud ale v Česku chyběl celoplošný operátor s tak rozsáhlým pokrytím jako UPC.

Psali jsme o UPC Fiber (řazeno chronologicky):

Na Živě.cz jsme o službě UPC Fiber poprvé psali v dubnu letošního roku a od konce května jsme jej také testovali, nový rychlý modem se totiž na tři měsíce usadil u mě doma, a i když jsem jej ani zdaleka nevytížil naplno, přesto koncovým koaxiálním vedením do mého bytu proteklo bezmála 200 GB dat – s takovými rychlostmi je to totiž skutečně snadné.

Na začátku léta spustil stomegabitový internet další kabelový operátor Netbox, který sice působí především na brněnských panelových sídlištích, už od počátku se ale jevil jako ideální partner pro srovnání, nabízí totiž za méně peněz rovnou symetrické stomegabitové připojení k internetu – tedy v obou směrech. O tom ale až v závěru.

K čemu 100 Mb/s?

Leckoho asi napadne otázka, k čemu je vlastně dobrých 100 Mb/s, což představuje necelých 13 MB/s a to je už velké sousto i pro nejeden pomalý disk, starší notebook a samozřejmě i armádu maličkých netbooků.Odpovím trošku jinak – Fiber od UPC není pro každého. Pokud nevíte, jak jej využijete, pokud na internetu pouze surfujete po webových stránkách, posíláte e-maily a vrcholem internetových multimédií je pro vás přehrání videa na YouTube, Fiber si skutečně nepořizujte, bude vám totiž k ničemu.

Přepočet rychlostí
BityBajtyStažení 4 GB
10 Mb/s1,25 MB/s1 hodina
25 Mb/s3,13 MB/s25 minut
50 Mb/s6,25 MB/s12 minut
100 Mb/s12,5 MB/s6 minut

Fiber nezrychlí zobrazování webových stránek, zde bude stejně výkonný jako desetimegabitový kabel nebo rychlejší ADSL poblíž DSLAM ústředny, pokud ale rádi a často stahujete náročný obsah, filmy a muziku, pokud sledujete YouTube v HD kvalitě, posloucháte na pozadí online muziku na službě Grooveshark a ČT24 v televizní kvalitě a cestujete v Google Earth s nastavením největšího detailu na 24” monitoru, Fiber pro vás může být zajímavý, protože získáte zcela nové návky a časové měřítko. Stažení ISO obrazu CD-ROM bude trvat zhruba minutu, HD film v MKV formátu budete mít na disku do sedmi minut a to samé bude platit o DVD. Velmi slušná byla po dobu testování i latence, odezva se dlouhodobě pohybovala okolo 40 ms při „pingu“ na referenční vídeňský server a to je o něco méně než v případě opakovaného testu s tarify 10M a 30M.

Klepněte pro větší obrázek
VoIP modem Motorola SBV6120E dodávaný ke stomegabitovému Fiberu a Motorola SURFboard,
který UPC dodává ke stávající m tarifům 10M a 30M

Pokud bych měl shrnout své tříměsíční zkušenosti s Fiber Power 100, odpovědí bude stabilita, skutečné využití teoretických rychlostí a totální návyk na to, že „vzít si něco z webu“ je stejně rychlé jako si něco zkopírovat z vlastního síťového disku v lokální síti. Na starším notebooku pak bylo kopírování z webu stejně rychlé jako při používání pevného disku. A velmi dobře je na tom i rychlost nahrávání. Deseti Mb/s jsem sice nikdy nedosáhl – špička se pohybovala okolo 8 Mb/s (1 MB/s) a průměr pak v rozmezí 5-6 Mb/s, ale i to je mnohonásobně více než teoretické rychlosti ADSL, Wi-Fi či stávajících tarifů UPC.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Modem dodávaný ke stomegabitovému internetu a srovnání s klasickým SURFboardem

Proč jsem u Fiberu nezůstal

UPC Fiber tedy vypadá velmi lákavě a skutečně je, přesto jsem se nakonec rozhodl se s ním rozloučit a včera dopoledne mě tak navštívil technik a nadobro mě zbavil stomegabitového modemu od tradičního dodavatele Motoroly.

UPC Fiber je skvělý, ale také je docela drahý. Jeho výkon jsem zároveň testoval v experimentálním režimu, kdy jej u nás používalo jen relativně málo lidí, otázkou tedy zůstává, jak se zachová v ostrém provozu s dalšími extrémními surfaři. Z tohoto důvodu nemohu ani posoudit, jak se UPC zachová k extrémním stahovačům, kteří jsou občas schopni vytížit místní linku – mě taková zkušenost přirozeně nepotkala.

Tarify UPC a srovnání s O2 ADSL a metropolitním operátorem Netbox

TarifStahování (Mb/s)Nahrávání (Mb/s)Cena (Kč)
UPC 10M101490
UPC 30M301,5850
UPC Fiber Power 505051 300
UPC Fiber Power 100100101 750
Netbox Rapid408888
Netbox Classic *100100899
O2 Internet80,5750
O2 Internet Plus160,5900
O2 Internet Pro160,81 050

* jedná se o triple balíček internet + kabelová televize  + VoIP

A to už přichází řada na konkurenční metropolitní Netbox. Ten přišel s ostrým provozem na začátku července a hned bez servítek nabídl 100 megabitů za sekundu oběma směry – symetricky.Bezkonkurenční není pouze jeho „optická“ rychlost, ale i cena.Netboxový stomegabit se jmenuje Rapid a operátor jej nabízí v rychlostní variantě 40/8 za 888 korun měsíčně a 100/100 v „triple“ balíčku s digitální televizí a VoIP telefonem za 899 korun – ne, skutečně to není překlep. Výhodný balíček od Netboxu je tedy bezmála o tisíc korun levnější, nabízí symetrický internet a ke všemu přidává hlasové služby a 47 televizních programů. Jelikož má Netbox v dlouhodobém plánu růst i do dalších větších měst a samozřejmě i Prahy, možná se za pár let rozpoutá zajímavá kabelová tržní rvačka. Anebo UPC svého konkurenta pohltí podobným způsobem jako před pár lety kabelového operátora Karneval.

Praktické testy

Jelikož jsme brněnská redakce, v průběhu léta jsme testovali nejen Fiber od UPC, ale i Rapid od Netboxu. Jak ale takové rychlosti prakticky testovat? Jako jediný skutečně funkční „měřák“ nám posloužil poměrně atraktivní Speedtest.net, jehož nejbližší server se v našem případě nacházel ve Vídni. Při testování jsme tedy opustili národní internetový okruh NIX. Na kvalitě se to ale příliš nepodepsalo, tedy alespoň v případě UPC.

UPC se vyšplhalo na hodnoty 85/6 Mb/s, Netbox měl rekord stahování přibližně stejný, upload bylo ale nutné změřit na jiném serveru a maximální hodnota byla 46 Mb/s. V obou případech jde o výsledky více měření, v jednotlivých případech jsme se náhodně dostali i výše.

Atraktivní číslo kdejakého „měřáku“ rychlosti ale prakticky o ničem nevypovídá. Jak jsem již psal výše, surfování na WWW bude stejně rychlé na desetimegabitovém internetu jako na stomegabitu, výjimkou mohou být ale náročné flashové aplikace s videem. Opět ale záleží na tom, jak rychlý je webový server, na kterém to vše běží a ten takové přenosové rychlosti jednomu jedinému klientovi zpravidla nenabídne. Stránka Živě.cz se vám tedy s Fiberem i Rapidem načte prakticky stejně rychle jako s rychlým ADSL.

Klepněte pro větší obrázek
UPC Fiber a stahování z Rapidsharu rychlostí 96 Mb/s

Jako další test posloužil u nás velmi oblíbený Rapidshare, který nabízí skutečně výtečnou konektivitu. Jediný soubor sice budete stahovat rychlostí maximálně několika MB/s, pokud ale budete paralelně stahovat více souborů naráz, což je pro podobná úložiště poměrně typické, UPC Fiber nabídne teoretické maximum – tedy alespoň během našeho tříměsíčního testování.

Na Rapidu se nevytížené UPC předvedlo v plné kráse, při pěti souborech dosahovaly rychlosti až 96 Mb/s! Netbox měl nejen větší rozptyl výsledků, ale také maximální rychlost „jen“ 85 Mb/s.

Rekordy a realita

Dalším vhodným místem jsou dostatečně dimenzované FTP servery vysokých škol. V našem případě posloužil jako srovnávací etalon FTP server ČVUT, ze kterého jsme jako o závod stahovali nejrůznější distribuce Linuxu ve formě souborů ISO. UPC se předvedlo s rychlostí téměř stejnou jako u Rapidshare. Netbox měl opět značný rozptyl výsledků, maxima se tentokrát pohybovala lehce pod 60 Mb/s. Než jsme se nadáli, oba jsme během několika minut na svůj disk stáhli několik GB dat.

Klepněte pro větší obrázek
UPC Fiber a stahování ISO obrazů z FTP
serveru ČVUT v internetovém prohlížeči Chrome

Testování reálného uploadu je téměř nemožné, protože žádný z nahrávacích serverů nedokáže 100Mb/s linku Netboxu využít. Zajímavým testem se tak ukázalo stahování z počítače umístěného v síti Netboxu do stroje v síti UPC. Při testu s jednoduchým FTP serverem jsme se dostali na reálné rychlosti nad 30 Mb/s, což není vůbec špatný výsledek. Není pochyb o tom, že zde Netbox vede, uploady UPC odpovídají zhruba 5-7 Mb/s.

Proč a pro koho

Stovkové připojení k internetu je pro běžného uživatele spíše nevyužitelným lákadlem, než skutečnou potřebou. I nižší tarify obou poskytovatelů připojení totiž nabízí skvělou rychlost v desítkách Mb/s. Jiné je to u notorických stahovačů – jak prokázal náš test, při dostatečné „zásobě“ souborů ke stažení skutečně dosáhnete plné rychlosti. Stovkový internet je opravdu krásný v tom, že i při zapnutém stahování vám nijak neklesne rychlost „běžného provozu“ – pořád máte k dispozici nějaký ten megabit navíc.

Pozor ale na domácí sítě, ve Wi-Fi sítích se standardy staršími než 802.11n na plnou rychlost zapomeňte. Jak ukázal náš test domácích routerů se standardy 802.11n (Computer 9/09), ani ty nejsou úplně ideální. Rychlostní rekordman Asus RT-N15 dosáhl reálné rychlosti 71,7 Mb/s a zapnuté šifrování výkon ještě snížilo. Levnější routery dokonce nedokážou udržet maximální rychlost ani na kabelu – nejen proto jsme všechny testy provedli bez aktivního prvku mezi počítačem a připojením (modem u UPC, síťový kabel u Netboxu).

Tisíce zákazníků ještě v letošním roce

UPC Fiber je od dnešního spuštění dostupný pro 800 000 potenciálních zákazníků ve větších městech, do konce roku ale bude skutečně vysokorychlostní domácí internet k dispozici pro více než 1,1 milionů zákazníků v dosahu infrastruktury UPC.

Podle generálního ředitele českého zastoupení UPC Václava Bartoně společnost do budování stomegabitového internetu investovala stovky milionů korun a bylo potřeba také posílit evropskou páteřní síť AORTA a nasadit technologii EuroDOCSIS 3.0, podobnou nabídku totiž UPC prodává také ve Švýcarsku, Rakousku, Holandsku a společně s Českem přichází na řadu Maďarsko a částečně Slovensko.

Do konce roku chce společnost získat několik tisíc zákazníků a v roce 2010 dokonce desítky tisíc surfařů. Jestli má management UPC pouze velké oči, nebo bude za rok stomegabit mezi Chebem a Ostravou naprostou samozřejmostí, ukáže až čas, vstup takových rychlostí na tuzemský trh by ale mohl mimo jiné ještě více stlačit současnou cenovou nabídku ADSL a dalších síťových maloobchodních technologií. Že by se Česká republika konečně zařadila po bok ostatních skutečně vysokorychlostních internetových velmocí?

UPC Fiber Power 100 testoval Jakub Čížek
Netbox Rapid v triple balíčku testoval Pavel Nygrýn

Poslední slovo Jakuba Čížka

V redakci zastávám poměrně osamocený názor, že 100 Mb/s je nejen fajn, ale že jsou takové rychlosti také potřebné. Jistě, dnes je příliš nevyužijete – teda pokud nejste dokonalý stahovač, na druhou stranu nabídka souvisí s poptávkou. Pokud bude mít milion Čechů doma stomegabit, rozpumpuje to i trh s webovým obsahem. Typickým příkladem budiž veřejnoprávní ČT24, která svým koncesionářským poplatníkům nabídla vedle satelitního, terestrického digitálního a kabelového kanálu také internetový přístup v televizní kvalitě. Díky stomegabitovým rychlostem by pak rovnou mohla přijít na řadu i televize v HD kvalitě. Jsem zastánce podobných rychlostí čistě z toho důvodu, že slovo „stačí“ nepatří do tak dynamického světa jakým internet bezesporu je. Před pár lety nám stačil megabit a osmimegabitové rychlosti byly naprostý vrchol domácího internetu. Dnes je to ale základní nabídka ADSL. Dejte stomegabitu několik let a nebude vám stačit – ostatně není to tak dlouho, co byl nejčastějším typem internetového připojení vytáčený dialup s dnes naprosto nepředstavitelnou rychlostí 54 kb/s. Já jsem si s ním musel vystačit ještě na jaře 2003.

Časopis Computer

V Computeru každý měsíc na 148 stranách přinášíme nejdůležitější informace ze světa počítačů, technologií a internetu. Dva důkladné srovnávací testy odhalí a ocení ty nejlepší produkty na trhu. Praktické tipy a triky vyřeší nejčastější problémy s počítači i telefony. Podrobné návody a tipy vám pomohou využít technologie v každodenním životě.

CR2105.png

Časopis za nejvýhodnější cenu získáte objednáním ročního předplatného na iKiosek.cz. Můžete si vybrat mezi tištěnou a elektronickou verzí. Objednat si můžete jedno číslo na zkoušku, nebo starší číslo s konkrétním tématem či velkým testem.

Diskuze (60) Další článek: Knižní novinka: Hodinu nevíš

Témata článku: Časopis Computer, Internet, Poskytovatelé internetu, UPC, Netbox, Notorický stahovač, Rvačka, Rapidshare, Rychlý internet, Špatný výsledek, Dobrá latence, Tradiční dodavatel, Brněnská redakce, Origin, Surfboard, Teoretické maximum, Koaxiální, Ideální případ, Televize O2, PoW, Cheb, Clip, Aorta, Trvalý odkaz, Test, Nové notebooky na Mall.czHTC odhalilo nové VR brýle Vive s 5K rozlišením i 120Hz frekvencí

HTC odhalilo nové VR brýle Vive s 5K rozlišením i 120Hz frekvencí

Na akci VIVECON 2021 se nám představily nejen špičkové 5K headsety, ale také nová softwarová platforma a služby pro profesionály.

Doupě
Virtuální realitaHardware
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ministerstvo vnutí datovou schránku každému, kdo použije eIdentitu

Ministerstvo vnutí datovou schránku každému, kdo použije eIdentitu

** Datové schránky jsou pro fyzické osoby pouze dobrovolné ** Stát je chce ale vnutit všem, kteří využijí eIdentitu ** Novela už je v Senátu, platit by měla od roku 2022

Lukáš Václavík
eIdentitaDatová schránkaeGovernment