UPC: Další zrychlení a nové služby

V pátek proběhl online rozhovor zástupců společnosti UPC s našimi čtenáři. V několika desítkách otázek a odpovědí naznačil tiskový mluvčí UPC další brzké zvyšování rychlosti u stávajících služeb nabízených pod značkou chello i uvedení služeb nových. Nechyběly ani odpovědi týkající se limitů a rozšiřování pokrytí sítě chello do nových měst.

Související odkazy

Slovník
download
ISP
megabit
server

Téměř tři hodiny strávili tiskový mluvčí František Malina, ředitel UPC pro širokopásmový internet Martin Krautwurst a Technický a provozní ředitel UPC Petr Jílek v redakci Živě.cz odpovídáním na dotazy našich čtenářů. Pro ty, kdo nečetli kompletní přepis, který zabral hned čtyři stránky diskuse, nabízíme výtah hlavních bodů, kterých se rozhovor dotkl.

Limity, smlouvy a zákony

Stále poměrně palčivým problémem, alespoň podle častého opakování dotazů na toto téma, jsou datové limity. Mezi dotazy se objevily žádosti o vysvětlení důvodů pro zavádění těchto limitů i stížnosti na aplikaci nové smlouvy, přestože uživatel novou smlouvu, která limity zavádí, nepodepsal.

Jako jeden z důvodů zavedení datových limitů zástupci UPC uvedli snahu o nalezení kompromisu mezi nabídkou kvalitní služby a tlakem vykonavatelů autorských práv. Aktuální čísla z UPC hovoří o tom, že 70 % veškerého provozu v rámci sítě chello směřuje do výměnných sítí. Ačkoliv z tohoto prostředí je možné stahovat i legální věci a česká legislativa netrestá stahování nelicencovaného obsahu pro vlastní potřebu, je prokazatelné, že většina obsahu, a to i nabízeného ke stažení uživateli chella, porušuje autorská práva. Další zajímavé číslo, vztahující se k limitům, je 50 % objemu přenesených dat, které generuje pouhých 5 % uživatelů. Samozřejmě, že je možné, že datové limity byly zavedeny hlavně z finančních důvodů. V okamžiku, kdy FUP zavedli všichni velcí ISP poskytující srovnatelné služby, bylo pro UPC extrémně nevýhodné provoz nelimitovat právě s ohledem na výše uvedené statistiky.

Po telefonické konzultaci s právníkem UPC došla řeč i na zákonná ustanovení, která se týkají zavedení nových obecných obchodních podmínek, které doporučené objemy přenesených dat zavádějí. Podle Zákona o telekomunikacích je možná změna obchodních podmínek pro poskytování telekomunikačních služeb i bez toho, aby zákazník podepsal novou smlouvu, stačí nové obchodní podmínky zveřejnit v Telekomunikačním věstníku. Plné znění Zákona o telekomunikacích a inkriminovaný paragraf 81 najdete například na webu ministerstva informatiky.

Legislativy se týkají také dva další dotazy. Prvním byl dotaz na oprávnění UPC shromažďovat a uchovávat rodná čísla uživatelů svých služeb. I zde vychází tento úkon z Telekomunikačního zákona, který poskytovatelům telekomunikačních služeb ukládá sběr rodných čísel zákazníků pro potřeby výkonu státní správy, například, když bude policie vyžadovat na základě IP adresy identifikaci nějakého uživatele, který prostřednictvím služby chello poruší zákon. Druhý dotaz se týkal kontroly legálnosti operačního systému. Podle UPC nejde o systematickou kontrolu, technici pouze vyžadují originální instalační médium k nainstalovanému operačnímu systému pro případ, že bude nutné instalovat ovladače. Získané údaje ale nejsou nikde archivovány ani předávány dále.

Budoucnost: větší rychlost, stejné ceny, nové služby

Druhou největší várku dotazů věnovali čtenáři dalšímu rozvoji služeb a zejména zvyšování rychlostí připojení. I když je jeden megabit v řadě případů limit pro rychlost připojení ze strany velkých zahraničních serverů, mít doma "mego", "dvoumego" nebo snad "pětimego" je snem mnoha zájemců o vysokorychlostní internet. A vlastně proč ne, když podle UPC nejrychlejší fungující připojení prostřednictvím kabelových rozvodů dosahuje rychlosti downloadu 70 Mb/s.

Jak je v případě UPC pomalu tradicí, dočkali jsme se spousty naznačování o zvyšování rychlosti ještě před Vánocemi, ale konkrétní čísla zatím zůstávají v utajení. Stejně tak není jisté, zda zůstanou zachovány dosavadní doporučené objemy přenesených dat i při dalším zvýšení rychlosti. Pravděpodobné je ale zvýšení rychlosti uploadu, což je podle UPC v současnosti prioritou pro zlepšení kvality služeb. Další změny včetně nových variant služby chello jsou chystány na rok 2005. UPC zvažuje pro příští rok i zavedení datových balíčků, dočkat bychom se mohli také webového rozhraní pro zjišťování aktuálního stavu přenesených dat, obě varianty UPC zvažuje.

Žádné dobré zprávy ale nepadly ve vztahu k možnosti nabídky prémiového obsahu. Důvodem pro absenci multimediálního portálu, který byl slibován už při přejmenování služby Mistral na chello, jsou licenční ujednání. Problematiku licencování autorských děl v tuto chvíli řeší i Evropská komise. Dalším důvodem jsou vysoké náklady na zavedení takových služeb, což je také spojené s licenčními poplatky (z 99 centů, které stojí skladba na iTunes dostávají americká nahrávací studia přibližně 67 centů). V tuto chvíli tak UPC nabízí pouze herní server pařba.cz, který ovšem nepůsobí příliš profesionálním dojmem.

Bude chello i u nás?

To byl třetí balík nejčastějších otázek. Tentokrát UPC snad konečně potěší uživatele z části Ostravy i dalších měst, ve kterých by měly internetové služby být přístupné během příštího roku. První optické pojítko už zamířilo do Ostravy, městského obvodu Mariánské Hory. Do konce roku by mělo být pokryto prvních 4000 bytů. V roce 2005 pak dojde k pokrytí Ostravy Poruby. V příštím roce dojde také k připojení části Kladna díky dokončování připojení části tamní sítě na pražskou optickou síť a pokrytí Jablonce nad Nisou a Liberce.

Řadu dalších zájemců o službu chello z menších měst museli lidé z UPC zklamat. Výstavba nebo upgrade sítě je nákladnou záležitostí a proto k ní operátor sahá pouze tam, kde má jistotu návratnosti investic. Na jiných místech potom rychlému zprovoznění internetu brání technické problémy v topologii sítě a další komplikace.

Pokud jste se aktivně zapojili do naší online diskuse, ale nedostali jste odpověď, omlouváme se. Vzhledem k omezenému času, který nám mohli hosté z UPC věnovat, se dostalo na necelou polovinu otázek. Vzhledem k vašemu zájmu o tuto problematiku máme přislíbené opakování této online diskuse v prosinci.

Záznam celého čtenářského rozhovoru naleznete zde.

Diskuze (36) Další článek: Chyba v Norton Antiviru umožňuje obejít blokování skriptování

Témata článku: Internet, Poskytovatelé internetu, UPC, Kabelový rozvod, Limit, Zvýšený obsah, Nová služba, Většina obsahu, Mistral, Nové doporučení, Finanční důvod, Multimediální portál, Častá diskuse, Nový zákon, Přenesené číslo, Česká legislativa, Obecný obchod, Zrychlení


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu