Unreal Commander: bezplatný klon Total Commanderu

Z úspěchu Total Commanderu těží správce souborů Unreal Commander, který i podporuje pluginy svého konkurenta.

Unreal Commander je dílem jednoho programátora, podobně jako Total Commander. Pokud projdete jejich funkce, zjistíte, že oba programy jsou si navzájem snad až příliš podobné. Koneckonců vymyslet v této kategorii softwaru něco převratného asi ani není na pořadu dne. Koncept dvou panelů vyhovuje většině pokročilých uživatelů, jako alternativa jsou nabízeny programy pro správu souborů, které zapouzdřují a obalují funkce Průzkumníka Windows.

Vzhledově je Unreal Commander snad až příliš divoký. Ikonky v nástrojové liště mi připadají špatně rozeznatelné, rozhodně nevycházejí z tradičních symbolů. Výchozí barevné nastavení také není zvoleno nejlépe, barvy docela splývají. Nicméně jde o otázku zvyku. Znám řadu uživatelů, kteří si podobné nastavení barev dávají i do Total Commanderu.

Klepněte pro větší obrázek
Unreal Commander ve výchozím nastavení

Správce souborů Unreal Commander je lokalizován do řady jazyků, překlady si můžete stáhnout samostatně. Mezi jazyky podporovanými v rámci lokalizace uživatelského rozhraní najdete i češtinu, pouze si ji musíte po instalaci nastavit – zde tedy Unreal Commander za svým vzorem pokulhává. Česká lokalizace navíc není tak dokonalá jako u Total Commanderu. Ať už se jedná o popisky v nepříliš povedeném tvaru (F3 Zobrazovat místo lepšího Zobrazit) nebo o absenci lokalizace v nabízeném prohlížeči obsahu souborů.

Vyhledávání, souborové operace, komprese

Stejně tak se Unreal Commander zatím nedotáhl na možnosti vyhledávání Total Commanderu. Nabízí vám prohledávání zadaného umístění, nastavení prohledávání podsložek a prohledávání obsahu souborů, případně nastavení data a velikosti hledaného souboru. Nepracuje už třeba s atributy nebo regulárními výrazy. Naopak možnosti hromadného přejmenovávání souborů považuji za dostatečné.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti vyhledávání v Unreal Commanderu

Základní funkce jako je kopírování či přesun souborů bych nezmiňoval, nebýt jedné drobnosti. Unreal Commander nabízí při kopírování složky zvolit pouze určitý typ souborů, který bude zpracován. Do příslušného políčka můžete pomocí hvězdičkového zápisu zadat masku souborů, které si přejete zkopírovat nebo přesunout. Co se týče mazání souborů, tak při použití této funkce Unreal Commander zobrazí dialog s dotazem, zda se mají soubory pouze přesunout do koše, zda se mají vymazat, nebo zda chcete i jejich skartaci, tedy vyčištění místa na disku, kde se soubory nacházely.

Klepněte pro větší obrázek
Při kopírování souborů lze specifikovat jejich typ

Pro komprimaci souborů vám tento souborový správce nabídne sedm typů komprimovaných balíčků, kromě základních (ZIP, TAR, LHA, JAR a CAB) i dva externí (RAR a ACE). Pro ně si musíte do počítače nainstalovat příslušné knihovny, resp. odpovídající programy.

Klepněte pro větší obrázek
Komprese souborů a její nastavení

Licence, záložky, FTP

Jednou z nepříjemných vlastností Unreal Commanderu je licenční politika. Program je sice zdarma, musíte si však zaregistrovat licenční klíč. I to je bezplatná záležitost, nicméně dokud tak neučiníte, program vás bude čas od času na chybějící licenční klíč upozorňovat a dokud jej nezadáte, nebo dokud program znovu nespustíte, nebudete s ním moci pracovat.

Klepněte pro větší obrázek
Registrace přímo z programu nemohla najít server

K lepšímu procházení obsahu složek můžete kromě dvou panelů využít i systém záložek. Lze je mezi sebou navzájem přetahovat a měnit tak jejich pořadí. Záložky je samozřejmé možné na přání uživatele zamykat.

Součástí Unreal Commanderu je vestavěný FTP klient. Díky němu se můžete připojovat na vzdálené servery a pohodlně přenášet data jedním programem. Nastavení FTP je opět téměř stejné s Total Commanderem, chybí tu jen drobnosti typu uchovávání obsahu navštívených složek ve vyrovnávací paměti. Přenos souborů na nebo z FTP serveru však nejde odsunout na pozadí, to je možné pouze u souborových operací v rámci místního disku. Docela se tak degraduje pohodlí uživatele. Zejména při kopírování velkých souborů na FTP je uživatel zbytečně blokován.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení nového FTP připojení, v pozadí zobrazené záložky

Nastavení, obrázky, barvy

Když jsem se podíval do nastavení programu, opět jsem na chvíli zaváhal, zda si neprohlížím Total Commander. Rozvržení ovládacího okna je zase velmi podobné. Možností pro nastavení je zde více než dost, zaujaly mě některé – zmíním je podrobněji. Na pozadí panelů můžete umístit obrázek nebo sadu obrázků z určité složky, které se budou na pozadí panelu střídat. Nejsem si ale jist, jaký vliv na čitelnost informací o souborech budou mít fotografie na pozadí.

Soubory v seznamech lze barevně rozlišovat podle jejich typu. Standardně má Unreal Commander nastaveno rozlišení spustitelných souborů, archivů, multimédií, obrázků a dokumentů. Na výběr máte tři možnosti ukládání hesel v programu, ve výchozím stavu je zvoleno nechráněné ukládání přístupových údajů. Soubory s nastavením (včetně FTP) jsou ukládány do zvolené složky – máte tedy kontrolu nad tím, odkud si nastavení programu zkopríovat pro účely zálohování.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení barevného rozlišování souborů

Nemám Unreal Commanderu příliš, co vytknout. Vzhledem k tomu, že je zdarma, nabízí dostatek funkcí, které byste u programu této kategorie očekávali a potřebovali. Ne vše je sice tak propracované jako v Total Commanderu, kterým se jeho tvůrce evidentně inspiroval, ale vzhledem k ceně je to opravdu jen drobná vada na kráse.

Unreal Commander 0.92
Správce souborů
zdarma
Gigamania.cz
Klepněte pro větší obrázek

synchronizace, možnosti kopírování
FTP přenos
cena

Klepněte pro větší obrázek

způsob požadování licenčního klíče
rozsahlokalizace
FTP přenos nelze odsunout na pozadí

Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

 

Diskuze (154) Další článek: Knihy vydavatelství Computer Press v XPS a PDF zdarma!

Témata článku: Windows, GigaMania, Total Commander, Licenční klíč, Podobné nastavení, Total, Drobná vada, Podobná možnost, Hromadné přejmenovávání, Unreal Commander, Commander, Klon, Místní disk, Podobný typ, Výchozí vyhledávání, Tradiční symbol, Unreal, Comma


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging