Unixová 64bitová pracovní stanice pod 1000 dolarů

Firma Sun Microsystems představila pracovní stanici Sun Blade 100 s cenou bez monitoru 995 USD, čímž silně konkuruje značkovým 32bitovým počítačům Apple i počítačům s procesory Intel nebo AMD.
Firma Sun Microsystems představila pracovní stanici Sun Blade 100 s cenou bez monitoru 995 USD, čímž silně konkuruje značkovým 32-bitovým počítačům Apple i počítačům s procesory Intel nebo AMD.

Technické parametry

název Blade 100
výrobce Sun Microsystems, Inc.
procesor
procesor UltraSPARC Iie
interní takt 500 MHz
cache L1 / L2 16 + 16 KB / 256 KB
RAM paměť
typ paměti PC133 SDRAM ECC
minimální osazená kapacita 128 MB
paměťové sloty 4x 168pin DIMM
maximální kapacita 2 GB
videoakcelerátor
videoakcelerátor On-board 24bit Sun PGX64 2D/3D
videopaměť 8 MB SGRAM
výstup 15pin VGA
maximální rozlišení (24 bitů) 1280 x 1024
maximální rozlišení (8 bitů) 1920 x 1024
diskové paměti
pevný disk 15 GB 7200 ot/min
rozhraní pevného disku IDE UltraDMA/66
CD-ROM mechanika 48x
DVD-ROM mechanika 12x (volitelně místo CD-ROM)
disketová mechanika 3,5" 1,44 MB
sběrnice
ISA / PCI 0x / 3x (32bit 3 MHz)
AMR / ACR / CNR 0x / 0x / 0x
AGP 0x
rozhraní
COM / LPT 1x / 1x
USB / FireWire (IEEE 1394) 4x / 2x
LAN řadič Fast Ethernet 10/100 Mb/s
ostatní
typ krytu desktop
rozměry 464 x 445 x 118 mm
hmotnost 15,4 kg

Sun Blade 100 Workstation

Procesor UltraSPARC patří mezi velmi respektované 64-bitové procesory. Obsahuje multimediální instrukční sadu VIS, což je obdoba SSE instrukční sady firmy Intel, 3Dnow! Sady firmy AMD (počítače PC s procesory x86) nebo Altivec sady z procesorů PowerPC (počítače Apple). Procesor je vyroben 0,18mikronovou technologií. Zajímavostí je, že verze IIe je původně určena pro průmyslové aplikace, takže přímo procesor obsahuje část čipové sady (konkrétně North Bridge část) včetně L2 cache. Jedna perlička – procesor při taktu 500 MHz vyprodukuje 10 W tepla, špičkově až 13 W.

procesor Sun UltraSPARC IIe

Onboard integrovaný videoakcelerátor odpovídá rozumné kvalitě pro 2D aplikace. Sun doporučuje pro aplikace pracující s 3D instalovat přídavný 3D videoakcelerátor Sun Expert3d-Lite nebo silnější.

Pracovní stanice obsahuje předinstalovaný operační systém Solaris 8, kancelářský balík StarOffice 5.2, Netscape Navigator, CDE Apache web server, Adobe Acrobat Reader, Caldera Graphics CameleoLIGHT, Java 2 SDK, Java 3D a OpenGL for Solaris grafické ovladače, PC FileViewer a SunForum 3.1. Na stroj se vztahuje jednoletá záruka.

Sun Blade 100 Workstation - schéma

Uvedená cena 995 USD platí na stroj v uvedené konfigurace bez monitoru, který je nutné (případně) doplnit. Cena platí pro USA s tím, že pro Českou republiku nebyla doposud cenová politika definována. Proto není znám ani termín uvedení těchto pracovních stanic na český trh.

Živě komentuje: Na pracovní stanice s 64-bitovými procesory a s operačním systémem jsme se všichni dívali jako na ty stroje, které bychom rádi měli, ale nemáme na ně. Kompatibilitu, dostupnost softwaru atd. jsme neřešili, protože se tyto stroje stejně pohybovaly nad finanční možnosti. Sun Blade 100 pohled na věc rapidně mění, protože najednou odstraňuje prvotní bariéru, kterou je cena. Ta se posunula na hranici relativně levných značkových počítačů s procesory Intel (Celeron nebo Pentium III) nebo AMD (Duron nebo Athlon). Pro mnoho aplikací není kromě výkonu podstatná platforma, na které se provozuje.

Svým vybavením Blade 100 silně připomíná počítač PC s operačním systémem Linux. Jejich situace je totiž podobná, protože je nutné programové vybavení stáhnout z Internetu (tedy pokud nepostačí předinstalované programy).

Diskuze (19) Další článek: Jak vypnout reklamní bannery v ICQ

Témata článku: Apple, Unix, SGRAM, Blade, Levné monitory k pc, Uvedená cena, PC monitory, Maximální cena, Dol, Pracovní stanice, Monitory k pc


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize