Unix ve Windows – Cygwin

Cygwin je softwarová vrstva umožňující přenést unixové aplikace do prostředí Win32 a navíc je zdarma.
Již dlouhou dobu lidé hledají dokonalý operační systém. Jsou lepší Windows nebo Linux? Nebo snad některý jiný operační systém? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože každý z těchto systémů má jiné přednosti a jiné nevýhody. Proto se objevily snahy využít výhod obou operačních systémů. V Linuxu se vyvíjejí emulátory DOSu a Windows a naproti tomu se ve Windows vyvíjí nástroje jako Cygwin a podobně.

Cygwin (Zrcadlo Cygwinu v České republice) je softwarová vrstva umožňující přenést (portovat) unixové aplikace do prostředí Win32. Cygwin je zdarma. Cygwin umožňuje uživatelům Windows využít výhod Unixu i ve Windows. Cygwin obsahuje většinu nástrojů operačního systému Unix. Je šířen pod GPL (jako většina GNU softwaru) a je volně dostupný včetně zdrojů. Cygwin vznikl jako odpověď firmy Cygnus Solutions na možnost portování GNU softwaru do Windows. Firma Cygnus Solutions se zabývá komerční podporou a vývojem GNU softwaru.

Instalační program Cygwinu verze 20.1 má něco přes 14 MB a dokumentace v komprimované formě 2 MB. Po instalaci (stačí pouze spustit instalační program) je potřeba vytvořit v kořenovém adresáři adresář bin a do něj zkopírovat "sh.exe".

Po instalaci je k dispozici GNU C/C++ compiler (GCC/G++), assembler (GAS), linker (GLD) a debugger (GDB), které umožní portovat software z Unixu do Windows. Samozřejmě je po instalaci k dispozici unixový shell s většinou unixových nástrojů (např. bison, byacc, diff, make, patch, flex, bash, bzip2, grep, gzip, sed, tar atd.). Cygwin podporuje standard POSIX (lze třeba vytvořit dva různé soubory v jednom adresáři, které budou mít např. názvy: "readme.txt" a "README.TXT"). Cygwin je potřebný např. pro port PostgreSQL do Windows.

Existují k němu i alternativy. UWIN ("UNIX for Windows") je volný k nekomerčnímu použití, ale bez zdrojových kódů. NuTCracker od DataFocus a OpenNT od Softway Systems jsou komerční.

Diskuze (17) Další článek: Allaire HomeSite 4.5 se chystá

Témata článku: Software, Windows, Programování, Linux, Unix, Potřebný člověk, Window, Unixový shell, Win +, Shell, Instalační systém, Zrcadlo, Cygnus, Různá alternativa, Bison, Flex, Windows +


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 148

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5