Cygwin je softwarová vrstva umožňující přenést unixové aplikace do prostředí Win32 a navíc je zdarma.
Již dlouhou dobu lidé hledají dokonalý operační systém. Jsou lepší Windows nebo Linux? Nebo snad některý jiný operační systém? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože každý z těchto systémů má jiné přednosti a jiné nevýhody. Proto se objevily snahy využít výhod obou operačních systémů. V Linuxu se vyvíjejí emulátory DOSu a Windows a naproti tomu se ve Windows vyvíjí nástroje jako Cygwin a podobně.
Cygwin (Zrcadlo Cygwinu v České republice) je softwarová vrstva umožňující přenést (portovat) unixové aplikace do prostředí Win32. Cygwin je zdarma. Cygwin umožňuje uživatelům Windows využít výhod Unixu i ve Windows. Cygwin obsahuje většinu nástrojů operačního systému Unix. Je šířen pod GPL (jako většina GNU softwaru) a je volně dostupný včetně zdrojů. Cygwin vznikl jako odpověď firmy Cygnus Solutions na možnost portování GNU softwaru do Windows. Firma Cygnus Solutions se zabývá komerční podporou a vývojem GNU softwaru.
Instalační program Cygwinu verze 20.1 má něco přes 14 MB a dokumentace v komprimované formě 2 MB. Po instalaci (stačí pouze spustit instalační program) je potřeba vytvořit v kořenovém adresáři adresář bin a do něj zkopírovat "sh.exe".
Po instalaci je k dispozici GNU C/C++ compiler (GCC/G++), assembler (GAS), linker (GLD) a debugger (GDB), které umožní portovat software z Unixu do Windows. Samozřejmě je po instalaci k dispozici unixový shell s většinou unixových nástrojů (např. bison, byacc, diff, make, patch, flex, bash, bzip2, grep, gzip, sed, tar atd.). Cygwin podporuje standard POSIX (lze třeba vytvořit dva různé soubory v jednom adresáři, které budou mít např. názvy: "readme.txt" a "README.TXT"). Cygwin je potřebný např. pro port PostgreSQL do Windows.
Existují k němu i alternativy. UWIN ("UNIX for Windows") je volný k nekomerčnímu použití, ale bez zdrojových kódů. NuTCracker od DataFocus a OpenNT od Softway Systems jsou komerční.