Google | Android | Smartphone

Univerzální sdílení na Androidu startuje. Zatím pro Pixely a telefony od Samsungu, postupně se ale rozšíří

Google po několika měsících testování konečně vydává funkci Nearby Share. Aktuálně je dostupná na telefonech Pixel a od Samsungu, postupně se ale rozšíří na všechny s Androidem 6.0 a vyšším. V budoucnu zamíří i na počítače.

V rámci Androidu bylo po mnoho let možné sdílet soubory mezi telefony pouhým přiložením k sobě, nutné ale bylo zapnuté NFC pro spárování. Tahle technologie se používá i pro placení telefonem, stále ji ale nemají zdaleka všechny telefony. Google tak nakonec Android Beam, jak se funkce jmenovala, zrušil a od desáté verze systému není dostupná. Nyní ale konečně přichází náhrada – Nearby Share. Zde není nutná žádná speciální technologie, vše probíhá skrze Bluetooth, WiFi a případně data.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto vypadá Nearby Share, sdílení mezi okolními zařízeními.

Jakmile máte funkci aktivní, usídlí se přímo ve sdílecím dialogu v rámci systému. Jakmile tak vyberete ke sdílení nějaký soubor či text, můžete zvolit položku Nearby (česky Okolí). Následně chvíli počkáte a telefon vám zobrazí zařízení v okolí, na které je možné něco zaslat. Samozřejmě je zde k dispozici i nastavení, které ovlivní to, kdo vás může najít – buď nikdo, všechny vaše kontakty, či jen vybrané osoby.

Nearby Share se uvolňuje skrze Play Services, aktualizuje se tedy na pozadí bez zásahu uživatele a díky tomu je možné funkci dostat zpětně i na starší telefony bez nutnosti aktualizovat samotný systém. Dostupná je tak již od verze 6.0, prozatím se ale dočkali pouze uživatelé Pixelů a telefonů od Samsungu. Na ostatní zařízení zavítá v rámci týdnů.

Do budoucna bychom se také měli dočkat podpory Chromebooků a počítačů s nainstalovaný prohlížečem Chrome, nasazení ale potrvá ještě několik měsíců.

Váš názor Další článek: Prohlížeč Vivaldi 3.2 přidává drobnosti a opravuje hromadu chyb. To hlavní jej čeká

Témata článku: Technologie, Software, Google, Samsung, Mobilní aplikace, Android, Operační systémy, Chrome, Mobilní telefon, Bluetooth, Smartphone, Pixel, Počítač, Nearby Share, Sdílení, Telefon, Beam, Chromebook, Play Services

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5