Software | Microsoft Office

Univerzální Office od Microsoftu končí. Bude vám chybět?

Technologie univerzálních aplikací pro Windows 10 (UWP) dostala přinejmenším symbolickou ránu. V Microsoft Storu už nadále nenajdete moderní verze jeho kancelářských programů Word, Excel nebo třeba PowerPoint.

Tedy, stále tam jsou, ale už je dohledáte jen z webu. V desktopové verzi Storu se vám ve výchozím stavu zobrazí jen nabídka k nákupu klasického Office, respektive Office 365.

Důvod? Univerzální aplikace slibovaly kompatibilitu napříč form-faktory. Takový program tedy může běžet jak na desktopových Windows 10, tak na těch mobilních, a jelikož si mobilní Desítky daly – eufemisticky řečeno – pauzu, zbyl jen desktop, kde se přeci jen s klasickým Wordem a Excelem pracuje lépe, případně tu jsou jejich zjednodušené webové verze, které umí to samé a jsou také zdarma.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Univerzální Word Mobile a Word v Office 365 Insider

V Redmondu se proto rozhodli utlumit další vývoj univerzálního dotykového Office a nadále se budou věnovat právě webovým verzím a těm mobilním pro Android a iOS, kde to má svůj smysl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Univerzální Excel Mobile a Excel v Office 365 Insider

Těžko říci, jak jsou na tom další UWP aplikace pro Windows 10. Mnohé z nich jsou co do počtu instalací formálně velmi úspěšné, protože je získáte společně s Windows 10. Počet instalací tedy může dosahovat až stovek milionů, což je úctyhodné číslo i při srovnání s Androidem a iOS. Otázkou však zůstává, jak je to s jejich reálným používáním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Univerzální PowerPoint Mobile a PowerPoint v Office 365 Inisder

Na většině pracovních stanic s běžnou licencí Windows 10 tak může být předinstalovaná třeba univerzální aplikace Xboxu, ačkoliv reálné používání v kancelářích bude asi zanedbatelné.

Diskuze (84) Další článek: Co je to západonilská horečka a je třeba se jí bát?

Témata článku: Software, Microsoft, Windows 10, Android, Microsoft Office, iOS, Microsoft Store, Excel, Xbox, PowerPoint, Redmond, Reálné používání, Instalace, UWP, Verze, Webová verze, Moderní verze, Pracovní stanice, Univerzální aplikace, Store, Kancelářský program, Výchozí stav, Mobilní desítka, Desktopový Windows, Word


Určitě si přečtěte

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?