Unisys demonstroval připravenost

Unisys prezentoval svoji strategii e-@ction již vícekrát, tentokrát na Evropské konferenci, kterou uspořádal trochu nezvykle za oceáem.
Unisys prezentoval svoji strategii e-@ction již vícekrát, tentokrát na Evropské konferenci, kterou uspořádal trochu nezvykle za oceáem. Při této příležitosti Unisys ohlásil svoje řešení pro video-on-demand, tj. video na přání, podle chuti.

Unisys má k dispozici řešení pro šest globálních trhů – finanční, komerční, komunikační, pro vládní sektor, transport a pro publikační firmy. Současně s tím se orientuje na služby a spoléhá se už téměř výhradně na platformu Wintel. Toto vše hodlá využít i v prostředí Internetu pod názvem e-@ction.

O Internet už mají zájem všichni
Hovoří pro něj většina průzkumů. Například analytická firma Frost & Sullivan uvádí, že globální web poroste do roku 2002 o 25 %. Z toho připadne na Evropu 20 %, na Spojené státy 52 % a 28 % na zbytek světa. Do roku 2004 má být připojeno k Internetu 45 milionů uživatelů jen v Evropě. Postupně bude docházet ke sloučení tradičních a virtuálních podniků na hybridní model. Příjmy z obchodování na webu mají vykazovat 106% růst, zatím s výhledem do roku 2003. Bude při tom docházet ke střetu o prodejní kanály – maloobchodní, přímý, distribuční a internetový, který bude muset nabídnout úplné řešení: full service. Životní cyklus e-businessu je přitom v podstatě úplně stejný, jako je tomu u jeho protějšků – zaujmout zákazníka, provést transakci a nakonec se zákazníkem jakožto s konečnou instancí nadále komunikovat. Zákazník přitom musí dostat požadovanou hodnotu. Unisys tomu všemu říká e-@ction a pohlíží na e-business jako na celopodnikovou strategii, která vyžaduje posun v chování celé organizace, vyvolaný novým podnikovým/obchodním modelem. Rozhodující roli ve všech procesech dostane výpočetní technika, která bude v digitální ekonomice všudypřítomná.

E-business s Unisysem ve dvou fázích
Rozvoj e-businessu se přitom dá podle Unisysu rozdělit do dvou fází. V první fázi dochází ke zvýšení výkonnosti, prodeji zboží a služeb elektronickou cestou a k elektronickým platbám.

Druhá fáze již vyžaduje základní přebudování podniku, vytvoření nových struktur pro další trhy a jejich tvorbu, pro virtuální obchodní domy. K tomu je zapotřebí zajistit rychlé nasazení technologií, znalost daných průmyslových segmentů, schopnost integrovat stávající technologie s novými, a poskytovat rozšiřitelné a spolehlivé systémy.

Unisys tyto svoje schopnosti označuje jako řešení e-@ction a je schopen je poskytnout díky svým šesti světovým centrům služeb. V budoucnu se přitom hodlá orientovat – snad jako jeden z posledních mohykánů – téměř výhradně na platformu Windows (2000), které nepřestal věřit. Inženýři Unisysu totiž pomáhají vyvíjet Windows 2000 přímo v sídle Microsoftu v Redmondu s ohledem na zvýšení stability.

Mainframový server na platformě Wintel
Nejnovějším hardwarovým dítětem Unisysu pro technickou infrastrukturu e-@ction je velký podnikový server Unisys e-@ction Enterprise Server ES7000. Je připraven pro 64bitové procesory Intel (až do počtu 32), má vnitřní rychlou spínanou modulární architekturu nazvanou Cellular MultiProcessing, podporuje až 64 GB sdílené paměti a 96 vstupně/výstupních kanálů. Díky spínané architektuře a vnitřnímu subsystému řízenému vlastním procesorem může být ES7000 dynamicky konfigurován (dynamic partitioning) – může na něm běžet několik instalací jak Windows 2000, tak třeba i Unixu, toto vše dohromady, prostě několik serverů v jednom fyzickém serveru. ES7000 může být provozován v režimu SMP (symetrický multiprocesing), případně lze na jednom systému vytvořit (vnitřní) clustery.

Mimochodem – takovouto dynamickou konfiguraci systému zvládají pouze mainframy IBM S/390, Sun Ultra Enterprise 10000, statickou pak IBM AS/400; Compaq připravuje něco podobného.

Vyšší dostupnosti systému ES7000 dosahuje Unisys kromě integrovaného řídicího subsystému s vlastním procesorem ještě vlastním řídicím softwarem, který provádí autodetekci a diagnostikuje výskyt možných chyb. Většinu vadných dílů lze v ES7000 vyměňovat za provozu. Server ES7000 má nahradit všechny ostatní platformy Unisysu – mainframy A Series a mainframy řady 2200. Přiřadí se k PC-serverům s NT a Unixem, který bude též postupně odbourán z důvodu sjednocení priorit a sil.

Na Comdexu 99 byl ES7000 schopen pod Windows 2000 provádět až 4 000 transakcí za sekundu a obsloužit více než miliardu webových hitů denně. "Starý pes" v oblasti mainframů, Unisys, proto díky výkonu, posílené spolehlivosti a funkčnosti (především dynamické konfigurovatelnosti), označuje ES7000 přívlastkem "mainframe class" server. Unisys počítá s tímto řešením pro svoji další e-@ction – video on demand, které je jeho nejnovějším ohlášením.

Unisys srovnal díky serveru ES7000 krok s největšími konkurenty a před ostatními získal náskok.

E-@ction video-on-demand jako katalyzátor
Video on demand – video na objednávku – se má stát a také se pravděpodobně stane katalyzátorem pro další interaktivní služby – TV e-business, další možnosti přístupu k webu, hry, interaktivní inzerci. V podání Unisysu (jak jinak) dokonce včetně přetáčení videa vpřed i vzad, vše přes server ES7000. Jediný server má sloužit jako multimediální aplikační server, jako server pro uchování informací, správu zákazníků/uživatelů a pro vedení zákaznické databáze. Unisys k tomu všemu nabízí další možnosti pro celkové řešení, včetně poskytování obsahu na zakázku a systém pro správu a vedení poplatků za využívání videa a dalších interaktivních služeb.

Služby jsou dominantní součástí
Jako třešničku na dortu svých řešení, spíše však jako podnos s krabicí na celý dort, Unisys nabízí služby prostřednictvím svého globálního logistického systému. Mezi tyto služby patří vzdálená podpora systému, školený personál pro práci v terénu – přímo u zákazníka, a poskytované rozhraní mezi klienty a partnery v případě komplexních dodávek řešení za účasti partnerů. Co se týče např. síťových služeb, pak podle marketingové/analytické firmy IDC je Unisys na podobné úrovni jako IBM, HP, NCR, nebo Wang Global, abychom jmenovali firmy známé i na našem trhu, a to co do schopnosti získávat trh a přizpůsobit se mu. V podobné pozici je Unisys i v dalších oblastech služeb, třeba ve správě stolních počítačů. Unisys je podle IDC jednou z mála firem, která rozumí technologické základně a bere si za partnery k řešení síťové specialisty (Cisco, Nortel).

Co se týče referencí služeb Unisysu, lze vzít namátkou Správu sociálního zabezpečení USA, kde se Unisys stará o 56 500 pracovních stanic, 1 700 LAN a provedl zde přechod od síťové technologie SNA na TCP/IP. Podobné služby poskytuje městu Chicago, bance HSBC (která je přítomna již také u nás) a připravuje se partnerství s Deutsche Telecom. U nás také Unisys poskytuje služby mimo jiné některým bankám, včetně Clearingového centra ČNB. Českému Telecomu (dříve SPT) pak dodal řešení pro hlasové schránky, tzv. MemoBox, a deníku Mladá fronta Dnes svůj vydavatelský systém HERMES.

Unisysu se dnes daří dobře. Po několika hubenějších letech je vysoce ziskový s přebytkem volného kapitálu a dokonce se ohlíží po akvizicích – firmách ke koupení.

Váš názor Další článek: Aby nám Windows lepšie rozumeli

Témata článku: Windows, Video, HSBC, Globální web, Připravenost, Frost, Analytická firma, Virtuální procesor, Cellular, Průmyslový segment, Staré video, Konečná fáze, Sullivan, Poslední mohykán, Podobný systém, Deutsche Bank, HermesApple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy