Unikla prezentace AMD: Co chystá proti Sandy Bridge?

Za pár týdnů se konečně objeví nová generace hybridních desktopových procesorů od AMD, která bude konkurovat současným Sandy Bridge. Co vlastně AMD chystá?

Moderní počítačové čipy toho zvládají mnohem více, než dříve. Dnešní procesor už není „pouze“ procesorem, ale obsahuje i další, dříve samostatné čipy, které se nacházely v kartách nebo na základní desce. Standardem je integrovaný paměťový řadič, nově ale také grafický čip.

Intel představil první opravdu integrované řešení na začátku tohoto roku v rámci architektury Sandy Bridge, AMD pak svou „Fusion“ platformu uvedla zatím pouze pro úsporné mobilní čipy. Na řadu však za několik týdnů přijdou i desktopové čipy, které budou obsahovat výkonný grafický čip z řady Radeon.

AMD se již dlouhou dobu snaží propagovat značku „Vision“, která je pilířem i nového hybridního konceptu. Obrázky ze zatím oficiálně neuvedené prezentace zveřejnil zahraniční server NGOHQ.

AMD Vision: vybere si každý

APU, jak AMD nazývá hybridní čipy, které kombinují procesor a grafický čip, jsou rozděleny do čtyř základních tříd. Konkrétně se jedná o G-Series, C-Series/Z-Series, E-Series a A-Series. Nejnižší segment série C/Z je určen pro netbooky a tablety, E série pro tenké notebooky a malé počítače (včetně All-in-One PC). Mezi nejvýkonnější desktopové modely pak patří série A.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny mají společný znak v podobě grafického čipu Radeon 6xxx s podporou technologie DirectX 11 a akcelerací HD videa. Ta je velmi důležitým prvkem ve všech platformách.

Klepněte pro větší obrázek

Oficiální označení se pak dělí na „HD Internet“, které je určeno pro C sérii (výkonově a cenově postavena proti Atomu a ULV Celeronům), Vision E2 (E-Series), Vision A4, Vision A6 a Vision A8. Všechny řady mají přesně určenou konkurenci mezi procesory od Intelu, přičemž jak vyplývá z materiálů, AMD se chce zaměřit na nižší střední segment, kde se nachází procesory Core i3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak už bylo zveřejněno dříve, AMD se se svým 32nm „Liano“ APU, tedy čipům série A, snažilo o rovnoměrné rozdělení výkonu jak procesorové, tak grafické části čipu. Intel je silný především v procesorové části, grafika je naopak slabší. I když se jedná o marketingové materiály, tento trend je znám již delší dobu a lze předpokládat, že tomu bude i při reálném srovnání výkonu.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi dalšími logy nechybí „AMD Radeon Dual Graphics“ s dalšími kombinacemi. Nejvýkonnější modely sice nebudou mít dvoujádrovou grafiku, ale platforma umožňuje společný výpočet jak interní grafiky v procesoru, tak i samostatné grafické karty. Některé notebooky nebo počítače se tak budou pyšnit tímto logem, pochopitelně dle konfigurace.

Akcelerace všeho druhu

AMD slibuje u nejlepšího modelu až 400 stream procesorů v grafickém čipu a výpočetní výkon přes 500 GFLOPS. Ten lze využít na různé aplikace, zajímavostí je například odstranění třesu ve videu v reálném čase, i v rámci přehrávání například na Youtube. Přes univerzální OpenCL pak plze akceleraci grafického čipu využít v programech jako Sony Vegas Pro 10, MotionDSP vReveal 3.0, ViVu VuRoom nebo Viewdie Video Uploader.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konkurencí k současnému Intel Wireless Display (již ve verzi 2.0) je stejná technologie pod názvem AMD Wireless Display. Zatím nejsou známy žádné podrobnosti, ale obecně jde o bezdrátové posílání obrazu z notebooku do televize přes interní WiFi modul. Televize ale musí obsahovat příslušný přijímač.

Dlouhá výdrž i Turbo

Jedním z důležitých parametrů, na které se AMD zaměřilo, byla také spotřeba. Ta by měla být lepší nejen oproti minulé generaci, ale také proti řešením od Intelu. Dlouhá výdrž je pojmenována zavádějícím „All Day“, vzhledem k prezentovaným deseti hodinám se však nejedná o celý den, ale spíše o běžný pracovní den.

Klepněte pro větší obrázek

Nižší spotřebu, ale zároveň i lepší výkon by měla zajistit technologie Turbo Core 2.0, která dokáže přetaktovat jednotlivá jádra dle potřeby a dokončit tak úlohu dříve. Ve výsledku je tak spotřebováno méně energie, procesor je totiž mnohem dříve v klidovém stavu, kdy je jeho spotřeba naprosto minimální.

Čekání na testy

Jak je vidět, prezentace byla především marketingového charakteru a ukazuje strategii, se kterou chce jít AMD do boje proti Intelu. Zda bude tato strategie úspěšná, rozhoduje mnoho faktorů. Kromě ceny se jedná o výkon a spotřebu, která je důležitá v oblasti notebooků. U netbookových čipů se bohužel zatím nejedná o žádné výjimečné rozdíly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skutečné parametry výkonu a spotřeby ale zjistíme až s příchodem prvních testů, které nové čipy dostatečně a velmi podrobně prověří. Pokud vše půjde podle plánů, měli bychom se dočkat již za několik týdnů.

Diskuze (6) Další článek: Pitva: Rozkuchali jsme Apple iPod (video)

Témata článku: Hardware, AMD, Intel HD Graphics, Prezentace, Vision, Nejnižší segment, Hybridní notebook, Společný výpočet, Nejnižší třída, Klidový stav, Sandy Bridge, Společný znak, Dnešní procesor, Rovnoměrné rozdělení, Oficiální označení, Stejná technologie, Nejlepší model, Sony Vegas, Reálné srovnání, Televize s internetem a wifi, Sandy, San, Škoda Vision E, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky