Nač využít gatling https://youtu.be/wgzxSr6l9Y4... 🙂
Zde vidím výhodu, že střílí najednou dvě hlavně, jako kdyby to byly dva kulomety. Ta druhá hlaveň sice bude střílet "níž", ale zato každá hlaveň může střílet jinou munici. Jedna hlaveň třeba munici s bezkontaktními zapalovači a druhá hlaveň bude střílet "inteligentní", odpalovanou AI na dálku.https://www.thedrive.com/the-war-zone/40713/china-... ...
Názor byl 2× upraven, naposled 6. 6. 2021 01:46
Mně to nedává smysl. Přece pokud na cíl přiletí hejno dronů, tak nepřiletí v jednom chumlu, ale naopak co nejdále od sebe. Takže ten gatling bude zaměřovat jednoho po druhém, což stojí drahocenný čas. To pak je lepší víc standardních kulometů, kdy si každý z nich vybere jeden dron.Tohle mi přijde spíš jako velmi účinný CIWS, který likviduje řízené střely.
Běžný kulomet není dostatečně efektivní. Vysokokadenční zbraň je schopna ničit jednotlivé cíle podstatně rychleji. A tím že se jedná o menší a lehčí systémy, může jich být na plavidle instalován větší počet. Je nesmysl se orientovat jen na jednu ráži - většinou 30 mm - více ráží se lépe doplňuje.
To je naprosto mylná představa. Kulometem se prostě do dronu ve velké vzdálenosti netrefíte a když bude blízko, tak se rozprostřou a mohou být radarem neviditelné (musel by být takový kulomet po více stranách lodi). Navíc drony mohou "snímat" okolí a jejich reakční doba pro manévrování je jen zlomek reakční doby člověka, tudíž by optické či radarové zaměřování a palbu musela řídit umělá inteligence. Podmínkou by byla viditelnost (radarová či optická - špatné počasí a antiradarová ochrana by byla smrt).Kulometem je problém se trefit do letadla a to musí být dostatečně blízko.Proto se v leteckých soubojích používají PLŘS a kulomety spíše na nízkoletící cíle.Drony se musí přibližovat v roji a až po přiblížení se rozprostřou na cíl. Tam by klasický kulomet byl k ničemu.Já to vidím tak, že se tyto vysokokadenční kulomety budou nabíjet tříštivou municí s bezkontaktními či jinak programovatelnými zapalovači, jaké mají PLŘS, doplněnou na střídačku s inteligentní municí, která se by se dala odpalovat na dálku. S jediným cílem - v dané vzdálenosti vytvořit v místě výskytu roje dronů "mrak explozí střepin".Raketa by dokázala něco podobného, kdyby byla schopna malé nálože rozprostřít a odpálit v prostoru roje dronů. Což by bylo těžko realizovatelné, když mrak roje dronů může mít na šířku i délku třeba kilometr i více.
Názor byl 4× upraven, naposled 6. 6. 2021 01:42
K článku a nesrovnalostem v něm se nemá cenu dál vyjadřovat. Mne tam zarazila jiná věc: "Podle dostupných snímků to ale zároveň vypadá, že jde vlastně o dva rotační kanony spojené dohromady, protože spaliny unikají ze dvou míst zbraně zároveň." Svazek 20 hlavní je poměrně nepraktický ve velké setrvačnosti - má dlouhý rozběh na plnou kadenci. Nehledě na nároky na zaměřovací servomechanismy jak kvůli samotné hmotnosti, tak kvůli gyroskopickému efektu roztočených hlavní. Zbraně typu gatling zpravidla nemají problém se spolehlivostí samotné zbraně, ale se zásobováním municí. Celkově mi 20 hlavní moc smysl nedává, protože prakticky ty zbraně v reálu střílí maximálně několikasekundové dávky a při tom se hlavně nestihnou ohřát tak, aby hrozilo přehřátí. Smysl to může mít leda v celkové životnosti, ale dělat tomu servis bych nechtěl. Ještě mne napadla jedna věc, že by do zbraně šly symetricky náboje ne v jednom místě, jak je běžné ale třeba dvou či čtyřech, čili by v jeden okamžik docházelo ke 2. nebo 4. výstřelům současně podobně jako u některých revolverových kanonů. Pak by počet hlavní smysl dával a navíc by se tím spolehlivost ještě zvedla. Taková zbraň by mohla mít opravdu vysokou kadenci. Navíc bych se nedivil použití bultiball munice, která pokryje větší plochu a efektivně násobí kadenci. Tomu odpovídá i použití menší ráže.
Názor byl 4× upraven, naposled 4. 6. 2021 19:52
A teprve 40 hlavni!! 😀😀😀
Stačí zvolit vhodnou strategii. Hejno dronů se k cíli může přiblížit přízemním letem, využívající terénní překážky. Jak se dostanou na dostřel, všechny drony naráz vystoupají výš a najednou odpálí na cíl rakety. Kulomet si ani neškrtne 😁
Na odpal smysluplnych raket nestaci bateriemi pohaneny Mavic, to uz musi byt letounovy dron a ten az tak nenapadne na dostrel neprileti.Pochopitelne u staticke obrany je obranci teren znam a muze zvolit vhodne umisteni obrany. Taktika znama pres 2000 let.
Pro představu - nejmenší váha protitankové rakety Maverick je cca 200 kg. Hejno takových mastodontních dronů, schopných unést těchle 200 kg, fakt těžko utajíš. Možná v totální pustině.A to nemluvíme o odpalovacím mechanizmu co přidá dalších xyz kg, nebo o tom jak dostaneš do rakety informace o trajektorii apod.
U dronů je hmotnost ještě důležitější než u letounů nebo raket. Ale brát v úvahu celou hmotnost rakety je zavádějící. Protože celá raketa navíc ještě s odpalovacím systémem je fakticky zbytečná, při dobře naplánovaném a provedeném útoku úplně stačí jen samotná hlavice a ta činí je jen menší část hmotnosti celé rakety. Navíc dron s hlavicí je násobně levnější než jen samotná raketa. Hromadný útok dronů tak může být daleko efetivnější i levnější. Navíc aby tahal dron celou raketu, nedává smysl už kvůli rozměrům, protože menší objekt není tak snadné detekovat.
Pár dotazů :Kolik podle tebe váží raketa?Kolik energie je potřeba na přepravu vzduchem jedné rakety na vzdálenost třeba jednoho kilometru?Kolik bude asi vážit takový dron včetně paliva?Jak vysoko a za jakou dobu vystoupají ty drony výš, a kolik paliva u toho spotřebují.Trochu zapomínáš na satelity. To hejno dronů o velikosti okresního města zaregistrují v okamžiku vzletu.
Tak kanon nebo kulomet? To je rozdil. Proto neni vhodne v nadpisu i v textu clanku tyhle terminy nahodne stridat.
Mám z toho silný pocit, že sám autor v tom má zmatek a spíš se snaží komentovat článek, který překládá, aby to nedopadlo jak víceméně strojový překlad.
V době kdy velcí hráči u CIWS přecházejí z vysoké kadence na jednohlavňové ráže okolo 57 mm s programovatelnou municí, která v prostoru cíle nadělá ještě větší paseku, je to od Číňanů trošku krok zpátky...
Bez odpovídající kadence nezničíš stovky cílů.
57mm umi byt taky docela rychlopalna, kor pokud je staticka a je kam dat obri zasobnik a jestli mezi cili monumentalne vybuchuje, nahradi tak i hrubou kadenci.
Ono nejde jen o kadenci a účinek v cíli, ale taky o cenu za vystřelenou dávku a programovatelná munice je jednak stále velmi drahá a taky se nemusí hodit na všechny typy cílů. Navíc tady do toho vstupuje schopnost dostatečně rychle a přesně zaměřit i velmi malý značně pohyblivý cíl. Hloupý celokovový projektil bez pyrotechnické nápně v dostatečném počtu může udělat stejnou službu výrazně levněji.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 6. 2021 18:02
Systémy nad 40 mm o kterých vím, se s rychlopalnými principy nedají vůbec srovnávat, tam jsou v kadenci řádové rozdíly. Nejvýkonnější zbraň větší ráže byl prototyp gatrlingu pro protivzdušné použití ráže 37 mm a měli s tím tolik problémů, že to raději odpískali.
Názor byl 1× upraven, naposled 4. 6. 2021 17:57
Naopak. Není to tak dávno kdy médii proběhla zpráva o tom jak DARPA udělala ostrý test boje proti mnohačetným hejnům dronů a jednoznačně vyhrála programovatelná munice i za cenu nižší kadence. Jestliže se projektil rozpadne v pravý čas na stovky střepin uprostřed hejna dronů, ani rotační Vulkan se v efektivitě nechytá...
Nejen DARPA, Bofors už programovatelné 57 mm systémy prodává několik let
Jak primitivní...Ale jak účinné!
Asi nie je uplne dolezite kolko hlavni to ma, ale kolkokrat vie jedna hlaven vypalit za celu otacku. Ak to ma kadenciu >3x minigun, ktory si vystaci so 6 hlavnami, tak budiz.
Co píšeš nedává smysl. 1 hlaveň za 1 celou otáčku vystřelí právě 1×. To je a bude u všech rotačních hlavní vždy stejné.
To právě není pravda. Funguje to tak u tradičně pojatých gatlingů, ale vůbec to neznamená, že to nemůže být jinak. Mohli se inspirovat u pokročilejších variant kanonů v revolverovém principu. Tam je ta základní myšlenka v zásadě stejná.
Největší výhodou rotační kulometu je právě chlazení hlavní.Ne kadence.Co je platné, že třeba kulomet MG 42 měl kadenci až 1 500 ran/minutu , když po asi 20 sekundách plné dávky museli vyměnit hlaveň.Třeba M60 vychází z tohoto, ale kadenci snížili na asi 550.
Nemusí být. Jen bude konstrukce násobně složitější.
Munici zafinancují čeští hipsteři nákupem mobilních telefonů.
Jo jo, cela cinska ekonomika stoji na prodeji cinskych mobilu do CR 😀
Pote, co nam Cina venovala covid, je namiste bojkot. Xiaomi uz nikdy vice (zcasti ovsem i proto, ze prestalo vyrabet telefony proporci Maxe a vyrabi parodie takrka mecovitych proporci atakujicich 50:9).Vim, ze vicemene vse ma soucasti z ciny, ale jen ty skutecne cinske znacky jim davaji nejvetsi zisk.
ročníky 1989+ se narodili do demokracie a mají ji za samozřejmost ... až na to, že ona takovou samozřejmostí není. V Číně existuje podobný disent jako byl disent v ČR před r. 1989. Žije v exilu v USA, v Evropě, v Indii (Tibetský), Austrálii. Ekonomika zkorumpovala vnímání světa a politický systém není překážkou "spolupráce", i když je to financování totality.
Západnímu myšlení šlo a jde vždy jen o 💰. Vše ostatní jsou jen kecy pro dosažení zisku. Demokracie (anarchie), nebo totalita, to je ve skutečnosti každému jedno.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.