Únik MediaPlayeru prozradil, co Microsoft prozradit nechtěl

Na prosáknutí vývojářské betaverze MediaPlayeru 8 reagoval Microsoft neobvykle ostře – pravděpodobně nešlo ani tak o únik tohoto programu, jako o prozrazení jeho záměrů s tímto programem.
Různé vývojářské „buildy“ utíkají ze softwarových domů denně, proslulé je to zejména u her, ale i u jiných firem jsou vcelku na denním pořádku – tvrdí se, že zejména ruské hackerské kruhy disponují prakticky všemi programy dříve, než jdou na trh oficiálně, a okamžitě z nich pálí milióny pirátských cédéček. Vývojáři z toho nadšení nejsou, ale snad nikdy nebyla jejich reakce tak ostrá (skoro by se dalo říci, že hysterická) jako v nedávném, už publikovaném případě Microsoftu.

O co šlo: koncem dubna se ve „warezovém“ světě objevila verze multimediálního přehrávače od Microsoftu, programu Media Player 8. Program šel bez problémů nainstalovat a používat, i když řada jeho funkcí nefungovala dobře nebo vůbec – což je normální, šlo o betaverzi a ještě k tomu neveřejnou. Microsoft poté rozjel mašinérii proti webům, na kterých byl tento produkt k nalezení, a to i jen jako odkaz, přičemž jim hrozil právními protiakcemi: pikantní ovšem je, že Media Player je produkt, který je zdarma a který si každý může stáhnout přes Windows Update z Internetu. K čemu tedy tato agresivní reakce?

Microsoft zřejmě u Windows XP nový Media Player (verze 8) přibalí k verzi operačního systému, za což jej pochopitelně nikdo nekárá, ale pravděpodobně jej už neumožní stáhnout zdarma z Internetu. Media Player se tak stane součástí operačního systému (komerčního programu) a jeho nová verze už nebude zdarma – ani pro uživatele starších Windows jako update. Kdo chce nový Media Player s plnou funkčností, nechť si k němu koupí nová Windows: tak zní mezi řádky sdělení Microsoftu. (Zatím není vše jasné, že se věci dějí takto: například momentální veřejná betaverze MediaPlayeru 8 je volně dostupná na webu firmy).

Microsoft opět pokouší – v době, kdy ještě neskončilo soudní řízení proti podobným praktikám, které provedl s Microsoft Internet Explorerem, kdy jej také začal napevno přivazovat k instalaci Windows. Jako by se zdálo, že Microsoft si je velmi jistý tím, že nová Bushova vláda zmírní tlak na korporace (to ostatně Bush Jr. mnohokrát deklaroval, a také se od něj coby od poměrně skalního konzervativce nečeká nic jiného než podpora zájmů velkých firem), a žaloba tak vyjde do ztracena. Microsoft jistě má své kvalitní zprávy o tom, jak se postoje soudu i žaloby vyvíjejí, mnohem lepší než my – pokud by se však mýlil, může mu tento jeho krok přitížit.

Firma ale právě v soudním procesu ukázala, že vabank hraje mistrovsky. U Media Playeru se totiž může s nevinnou tváří vymlouvat: vždyť v oblasti audio/videopřehrávačů vůbec nemáme monopol, a dokonce ani ne vedoucí roli na trhu (vede RealPlayer, ale i další produkty jsou časté, jako je Apple QuickTime, WinAmp, Sonique atd.). V tomto případě má pravdu, to však u internetového prohlížeče také neměla – a k téměř-monopolu jí pomohlo dvojí: kvalitní programování a právě přivázání programu k instalaci téměř-monopolního operačního systému Windows. U MediaPlayeru už plní to první (nové verze se objevují velice rychle po sobě a už verze 7 byla velmi kvalitní a funkčně bohatá) a nyní se firma chystá zrealizovat to druhé – zapustit MediaPlayer do Windows, čímž uživatel ztratí motivaci a důvod stahovat si jakýkoli jiný program tohoto typu z Internetu a instalovat jej.

Nemysleme si, že program jako MediaPlayer je nějaká nicotná utilitka na úrovni Kalkulačky – to kdysi bylo, ale dnes se jedná o funkčně mocný produkt, který díky tomu, že multimediální schopnosti každého počítače jsou dnes samozřejmé, využívá nebo v brzké budoucnosti bude využívat drtivá většina uživatelů.

Situace s konkurenční firmou Real Networks se navíc opakuje až mrazivě přesně jako předtím s Netscape: i Real Player je v plné verzi za peníze jako předtím Navigator, i Real Networks se postupně dostávají do finančních potíží jako dříve Netscape, i u této firmy se hovoří, že ji někdo převezme. Že se historie opakuje, říkal už klasik; tentokrát by ale mohl trpět i zákazník, protože nutnost pořídit si k novému Media Playeru i nová Windows ho určitě nepotěší.

Diskuze (39) Další článek: Microsoft uvádí bezdrátový Media Player

Témata článku: Microsoft, Windows, Únik dat, Real, Windows Media Player, Reakce, Multimediální produkt, Únik, Monopoly, Plný internet, Player, Plná verze, NEC, Media Player, Pirátská verze, Plná funkčnost, Bush


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu