Unicode 4.0 klepe na dveře

Konsorcium Unicode starající se o kódovou tabulku stejného jména oznámila, že na připravované 24. mezinárodní konferenci představí Mark Davis z IBM Unicode verzi 4.0.0. Ta má obsahovat přes 96 tisíc znaků z nejrůznějších světových jazyků.
Kapitoly článku
Klepněte pro větší obrázekV porovnání se současnou verzí 3.2 bylo přidáno 1226 znaků. Nová verze dále překódovává znaky řady B a dalších skupinách z tzv. středozemních jazyků (Cypriot, Ugaritic). Zároveň rozšiřuje podporu moderních menšinových jazyků (Limbu, Tai Le, Osmanya atd.). Repertoár znaků odpovídá normě ISO/IEC 10646:2003.

24. mezinárodní konference se bude konat od 3. do 5. září 2003 v Atlantě (stát Georgia, USA). Jen pro zajímavost – 23. konference se konala 24. až 26. března 2003 v Praze (Česká republika, Evropa). Poslední Unicode verze 3.2.0 vznikla v březnu 2002. První verze Unicode 1.0.0 spatřila světlo světa v říjnu 1991.

Již dnes je možné objednat knihu s názvem The Unicode Standard, Version 4.0 (Reading, MA, Addison-Wesley, 2003. ISBN 0-321-18578-1) na stránce http://www.unicode.org/book/bookform.html za 74,99 USD. Jsou podporovány platební karty VISA, Eurocard/Mastercard a American Express. Kniha má vyjít v září letošního roku.

Živě komentuje: Kódové tabulky představovaly pro neanglicky hovořící obyvatele i noční můru. Někteří si ještě vzpomenou, že se naše země dělila na příznivce kódování podle bratří Kamenických a na příznivce Latin 2. To ovšem nebyly jediné kódovací tabulky, podporující češtinu (IBM PC852 Latin 2, ISO 8859-2/ECMA 94 Latin 2, Microsoft CP1250 Latin 2, KOI8-ČS, EBCDIC, X-MAC-CE). Když se text uložil v jednom kódování, byly znaky špatně zobrazovány, pokud se soubor otevřel v jiném kódování. Existovaly různé konverzní programy, dokonce vznikla autodetekce kódování.

Dnes se problematika přesunula na webové stránky. Vznikl dokonce projekt SaCzech Pavla Satrapy, který přerostl v dnešní CSáček.

Bitvu Kamenický versus Latin 2 je možné přirovnat k žabomyším válkám typu Sinclair (81, ZX Spectrum…) versus Atari (400, 800, 132XL…) versus Commodore (64, 128…), Atari ST versus Commodore Amiga, PC versus Mac, MS Windows versus (jakýkoli) DOS, MS Windows versus Linux (dříve MS Windows versus IBM OS/2), Intel versus AMD apod. Znáte nějaké další konflikty v počítačovém světě?

Odkazy:

Na další stránce si můžete prohlédnout další zajímavé znakové sady...

Témata článku: Microsoft, Windows, Unicode, Reading, Mezinárodní konference, MA, Mastercard, Znak, ZX Spectrum, Atlanta, Georgia, ISBN, Atari, Sinclair, American Express, Spectrum


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji