SSD | Úložiště | USB-C

Unibos Portable SSD ×4 Storage Box: otestovali jsme diskové šasi s Thunderboltem 3 od českého výrobce

  • Český výrobce Unibos začal prodávat unikátní externí šasi pro SSD
  • Jako první na světě nabízí vše v malých rozměrech
  • Rychlé přenosy dat zajišťuje řadič Thunderbolt 3

Zatímco na trhu nalezneme několik různých šasi pro SSD, jejich konfigurace je obvykle pro řadu použití nevyhovující. Menší boxy mají jen rozhraní USB 3.0 a modely s rychlým Thunderboltem 3 jsou zase velké a většinou připravené pro větší počet SSD nebo disků.

Český výrobce Unibos ale přišel jako první na světě s externím boxem, který kombinuje malou velikost a zároveň řadič Thunderbolt 3.

Určeno pro rychlé NVMe SSD

Unibos Portable SSD ×4 Storage Box obsahuje M.2 slot pro NVMe SSD (formát 2280) a využívá tak čtyř linek PCI Express 3.0. Jako interní řadič s propustností až 40 Gb/s používá Intel JH6340 (Thunderbolt 3).

Celé černé šasi je vyrobeno z hliníku pomocí CNC, takže zároveň slouží i jako pasivní chladič. Moderní výkonné NVMe SSD se totiž při větší zátěži poměrně hodně zahřívají a pokud teplota překročí určitou úroveň, dochází ke zpomalovaní, podobně jako třeba u procesorů nebo grafických karet. Chlazení SSD je tak stále důležitější a zatímco u otevřeného designu skříně to není až takový problém, v rámci takových uzavřených šasi je nutné využívat rozvod tepla třeba právě pomocí hliníku.

Klepněte pro větší obrázek

Hmotnost samotného boxu je 120 g a rozměry jsou 5 × 1,6 × 11,5 cm. Řadič využívající propojení přes USB-C podporuje i bootování operačních systémů. Kompatibilita je zajištěna pro Windows 2000, 7, 8, 10, Server 2016, 2019 a macOS.

Součástí balení je 50cm kabel USB-C s plnou podporou Thunderbolt 3, menší šroubovák a šroubky. Instalace je zcela jednoduchá, takže se vrhneme na testy.

Vysoký výkon

Abychom měli i nějaké srovnání, otestovali jsme výkon nejen tohoto boxu, ale i jednoduššího Icy Box IB-1817M-C31, který je rovněž určen pro NVMe SSD a má USB-C konektor, ale interně používá pouze řadič USB 3.0 s propustností maximálně 10 Gb/s.

Testované SSD bylo 512GB Samsung SM961, který má při nativním zapojení do M.2 slotu na základní desce rychlost sekvenčního čtení kolem 3 GB/s a u sekvenčního zápisu kolem 2 GB/s.

Oba boxy jsme připojovali k MacBooku Pro z roku 2018 s USB-C porty, které všechny podporují Thunderbolt 3.

Icy Box dosahoval rychlosti čtení kolem 930 MB/s a u zápisu přibližně 200 MB/s.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky výkonu Unibos Portable SSD ×4 Storage Box

Box Unibox dosáhl několikanásobně vyšších rychlostí. Při sekvenčním čtení se dostal až na 2,4 GB/s a u sekvenčního zápisu pak až na 780 MB/s. Stále to jsou nižší hodnoty než při zapojení přímo do základní desky (obzvláště u zápisu), ale rozdíl oproti Icy Boxu s USB řadičem jsou opravdu velké.

Naměřili jsme

Unibos Portable SSD ×4 Storage Box
Sekvenční čtení: 2,4 GB/s
Sekvenční zápis: 780 MB/s

Icy Box IB-1817M-C31
Sekvenční čtení: 930 MB/s
Sekvenční zápis: 200 MB/s 

 

 

 

 

 

Vyšší výkon za vyšší cenu

Zatímco zmíněný Icy Box stojí na našem trhu kolem 1 200 korun, Unibos box vyjde na 3 650 korun, tedy třikrát více. Rozdíl ceny tak více méně odpovídá i rozdílu ve výkonu.

Unibos box je tak rozhodně zajímavým produktem, obzvláště proto, že pochází z Česka a má unikátní vlastnosti. Jeho kombinaci malých rozměrů a řadiče Thunderbolt 3 vyzdvihují i zahraniční technologická média, takže můžeme být i trochu pyšní. Pokud tedy potřebujete pohodlně a rychle přenášet větší množství dat, volba je jasná.

Diskuze (3) Další článek: U.S. Space Force připravují start záhadného bezpilotního raketoplánu

Témata článku: Testy, Intel, Samsung, SSD, Úložiště, Mobility, Thunderbolt, USB-C, Zápis, Český výrobce, Icy Box, Šasi, PCI Express, DIS, Čtení, Portable SSD, Česká republika, CNC, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko