SSD | Úložiště | USB-C

Unibos Portable SSD ×4 Storage Box: otestovali jsme diskové šasi s Thunderboltem 3 od českého výrobce

  • Český výrobce Unibos začal prodávat unikátní externí šasi pro SSD
  • Jako první na světě nabízí vše v malých rozměrech
  • Rychlé přenosy dat zajišťuje řadič Thunderbolt 3

Zatímco na trhu nalezneme několik různých šasi pro SSD, jejich konfigurace je obvykle pro řadu použití nevyhovující. Menší boxy mají jen rozhraní USB 3.0 a modely s rychlým Thunderboltem 3 jsou zase velké a většinou připravené pro větší počet SSD nebo disků.

Český výrobce Unibos ale přišel jako první na světě s externím boxem, který kombinuje malou velikost a zároveň řadič Thunderbolt 3.

Určeno pro rychlé NVMe SSD

Unibos Portable SSD ×4 Storage Box obsahuje M.2 slot pro NVMe SSD (formát 2280) a využívá tak čtyř linek PCI Express 3.0. Jako interní řadič s propustností až 40 Gb/s používá Intel JH6340 (Thunderbolt 3).

Celé černé šasi je vyrobeno z hliníku pomocí CNC, takže zároveň slouží i jako pasivní chladič. Moderní výkonné NVMe SSD se totiž při větší zátěži poměrně hodně zahřívají a pokud teplota překročí určitou úroveň, dochází ke zpomalovaní, podobně jako třeba u procesorů nebo grafických karet. Chlazení SSD je tak stále důležitější a zatímco u otevřeného designu skříně to není až takový problém, v rámci takových uzavřených šasi je nutné využívat rozvod tepla třeba právě pomocí hliníku.

Klepněte pro větší obrázek

Hmotnost samotného boxu je 120 g a rozměry jsou 5 × 1,6 × 11,5 cm. Řadič využívající propojení přes USB-C podporuje i bootování operačních systémů. Kompatibilita je zajištěna pro Windows 2000, 7, 8, 10, Server 2016, 2019 a macOS.

Součástí balení je 50cm kabel USB-C s plnou podporou Thunderbolt 3, menší šroubovák a šroubky. Instalace je zcela jednoduchá, takže se vrhneme na testy.

Vysoký výkon

Abychom měli i nějaké srovnání, otestovali jsme výkon nejen tohoto boxu, ale i jednoduššího Icy Box IB-1817M-C31, který je rovněž určen pro NVMe SSD a má USB-C konektor, ale interně používá pouze řadič USB 3.0 s propustností maximálně 10 Gb/s.

Testované SSD bylo 512GB Samsung SM961, který má při nativním zapojení do M.2 slotu na základní desce rychlost sekvenčního čtení kolem 3 GB/s a u sekvenčního zápisu kolem 2 GB/s.

Oba boxy jsme připojovali k MacBooku Pro z roku 2018 s USB-C porty, které všechny podporují Thunderbolt 3.

Icy Box dosahoval rychlosti čtení kolem 930 MB/s a u zápisu přibližně 200 MB/s.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky výkonu Unibos Portable SSD ×4 Storage Box

Box Unibox dosáhl několikanásobně vyšších rychlostí. Při sekvenčním čtení se dostal až na 2,4 GB/s a u sekvenčního zápisu pak až na 780 MB/s. Stále to jsou nižší hodnoty než při zapojení přímo do základní desky (obzvláště u zápisu), ale rozdíl oproti Icy Boxu s USB řadičem jsou opravdu velké.

Naměřili jsme

Unibos Portable SSD ×4 Storage Box
Sekvenční čtení: 2,4 GB/s
Sekvenční zápis: 780 MB/s

Icy Box IB-1817M-C31
Sekvenční čtení: 930 MB/s
Sekvenční zápis: 200 MB/s 

 

 

 

 

 

Vyšší výkon za vyšší cenu

Zatímco zmíněný Icy Box stojí na našem trhu kolem 1 200 korun, Unibos box vyjde na 3 650 korun, tedy třikrát více. Rozdíl ceny tak více méně odpovídá i rozdílu ve výkonu.

Unibos box je tak rozhodně zajímavým produktem, obzvláště proto, že pochází z Česka a má unikátní vlastnosti. Jeho kombinaci malých rozměrů a řadiče Thunderbolt 3 vyzdvihují i zahraniční technologická média, takže můžeme být i trochu pyšní. Pokud tedy potřebujete pohodlně a rychle přenášet větší množství dat, volba je jasná.

Diskuze (3) Další článek: U.S. Space Force připravují start záhadného bezpilotního raketoplánu

Témata článku: Testy, Intel, SSD, Samsung, Mobility, Úložiště, Thunderbolt, USB-C, Icy Box, Česká republika, Český výrobce, CNC, Šasi, Zápis, Čtení, PCI Express


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 81

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X