Umlčte IBM: Automatic Acoustic Managment

4. května 2001
Computer 8/01 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Pro majitele pevných disků IBM Deskstar řady 40GV, 75GXP a nejnovějšího 60GXP je k dispozici šikovný program IBM Feature Tool nahrazující dřívější IBM ATA Switch Utility na přepínání Ultra DMA režimů. Ale nejenom to, tato utilita umožňuje u výše zmíněných disků zapnout Automatic Acoustic Managment snižující hlučnost disku na minimum.
Umlčte IBM: Automatic Acoustic Managment

Nebudu to tajit a rovnou řeknu, že se zapnutým AAM (Automatic Acoustic Managment) je můj disk řady 75GXP tím nejtišším diskem, jaký jsem kdy slyšel (nebo mám říci neslyšel?), nebudu-li počítat disky vyrobené pro speciální účely jako například ty v přenosných MP3 přehrávačích.


Bezesporu nejlepší IDE disk minulého roku - IBM 75GXP

Pokud se sami chcete pokochat, stáhněte si následující dva mpétrojkové wavy - bez AAM a s AAM. Zvuk je nahrán mikrofonem, který se na straně dotýkal disku. Všechny ostatní zdroje zvuku byly odstraněny, včetně věktráku procesoru (podtaktoval jsem Duron na 500MHz s voltáží 1,2V - pasivní chlazení bohatě stačilo). Hlasitost mikrofonu byla nasavena na maximum. To "sumění, pískání" je zvuk disku v klidu, kdy se jen otáčí plotny. Normálně je tento zvuk sotva slyšet. Někdy ve čtvrté až páté sekundě jsem spustil vyhledávání souborů, akci, při níž je nutné rychle procházet adresáře - tj. je nutné přemísťovat čtecí hlavu disku sem a tam, což je dnes největším zdrojem hluku u pevných disků.

Dopady na výkon

Jistě, nic není zadarmo a ani tento případ není vyjímkou. Utitlita funguje tak, že zpomalí přístupovou dobu disku na takovou úroveň, kdy je přesouvání čtecí / zapisovací hlavy skoro neslyšitelné.

Syntetické benchmarky

Klepněte pro větší obrázek

V běžném režimu hlásí HDTach 12,4ms. To je velice dobrý výsledek a mezi dnešními disky jeden z nejlepších. IBM uvádí u řady 75GXP přístup 8,5ms, připočteme-li k tomu latenci disků se 7200o/m, která činí 4,17ms, je tento výsledek dokonce lepší, než udávaná hodnota IBM.

Přestože většina výrobců udává hodnoty lepší (8,2ms apod.), tyto ve většině případů neodpovídají. Velké problémy má s tímto například společnost Seagate, jejíž disky mají přístupovou dobu často kolem 14ms i výše.

A nyní hodnota se zapnutým AAM:

Klepněte pro větší obrázek

To není moc dobré, skoro 23ms. Za povšimnutí ovšem stojí to, že disk má stejně rychlé sekvenční čtení bez ohledu na zvolený mód. Propady v grafu jsou dány tím, že na disku jsou data.

To, že si HDTach nevymýšlí, jsem ověřil programem HWiNFO32, konkrétně verzí 0.9d BETA.

Klepněte pro větší obrázek

Normálni režim

Klepněte pro větší obrázek

Režim se zapnutým AAM

Praxe

Těžko bych psal článek o něčem, kdybych si myslel, že to není na nic dobré. Po zjištění, že přístupová doba se zvedla na 23ms, jsem nabyl dojmu, že výkon bude velice mizerný. Nu nestalo se. Jistě, lze pozorovat jisté zpomalení, to však není tak kritické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jako důkaz uvedu rychlost bootování na mé současné sestavě (Duron 900MHz, Abit KT7-RAID, 96MB RAM). Čas měřím od doby začátku načítání systému Windows 2000 SP1 až do ukončení čtení z disku.

zapnuté AAM

normální režim

čas

46s

40s

Doba načítání se prodloužila jen o 6s! To považuji za skvělý výsledek, bootování Windows 2000 je velice náročné na diskové operace. Diskovou mezipaměť mám přitom na stejném disku, takže jakýkoliv rozdíl výkonu je hned poznat.

... jak to vidím subjektivně

Kde je ovšem dlouhá přístupová doba velice cítit, je v multitaskingu diskově náročných operací. Pokud třeba kontrolujete disk proti virům, rovnou zapomeňte na další činnosti jako otvírání oken Internet Exploreru nebo spouštění Wordu. V takovém případě si počkáte ;-(. Při kopírování na pozadí taktéž. Tím ale nechci říct, že se s diskem nedá vůbec nic dělat. Naopak, jestliže dodržíte jednoduchý postup, kdy napřed spustíte požadované aplikace a až poté diskově náročnou operaci, nepocítíte výkonnostní propad skoro vůbec.

Zapnutí AAM

... se provádí velice jednoduše. Ze této webové stránky IBM si stačí stáhnout IBM Feature Tool (1,5MB) a pak spustit instalaci. Ta vytvoří bootovací disketu s PC DOSem 200. Když nabootujete, přímo se spustí Feature Tool.

Klepněte pro větší obrázek

Zde už stačí jen zvolit Acoustic Managment. Můžete dokonce nastavit, jak moc tichý má disk být, v mém případě ale fungovaly jen dvě nastavení - Quiet seek mode (128-191) a Normal seek mode (192-254). To, jestli nastavím 128 nebo 190, nemělo žádný vliv. Možná že až u novějších disků jako již zmíněné 60GXP to bude mít nějaký efekt.

Nyní již stačí jen jeden, o to však podstatnější, krok - vypnout počítač. Restart opravdu nestačí! Po něm se disk chová jak v PIO 0 režimu a má přístupovou dobu 35ms, což je asi takové jako mít 8 let starý pevný disk. Takže nezapomeňte počítač vypnout. Pokud se vám AAM nezamlouvá, je možné celou operaci obdobným způsobem vrátit.

Shrnutí

Co se mi velice líbí, je to, že počítač takto nevydává žádné nepravidelné zvuky. Právě ty jsou tím nejrušivějším prvkem. Největší hluk sice dnes dělají větráky, především ten na procesoru, ale s tím se jednak nedá nic dělat, a pak také je to stále stejný zvuk, který je člověk schopen po nějaké době u počítače "odfiltrovat". Kdo má nějaký málo topící procesor (Cyrix III, Celeron 533A) a nespouští na něm na výkon náročné aplikace, může navíc klidně větrák na chladiči procesoru vypnout a získat tak absolutně tichý počítač.

Eagle

Diskuze (17) Další článek: Computer 8/01

Témata článku: Windows, Internet, IBM, Dlouhá přístupová doba, Náročná operace, Udávaná doba, Tichý počítač, Speciální účel, Ticho, Automatic, Eagle, Dobrý výsledek, Dobrá latence


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 74

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky