Umíte využívat Office na plný výkon?

Pokud bychom měli popsat všechny zajímavé funkce kancelářského balíku Office, bylo by to na dlouho. V dnešním článku popíšeme zajímavé, ale méně často používané nástroje a také si představíme několik volně dostupných doplňků.

Nástroj pro odstranění meta dat

Jistě se vám již někdy stalo, že jste přišli do kontaktu s dokumentem vytvořeným nejčastěji ve Wordu, který obsahoval revize či poznámky v komentářích, které měly původně zůstat skryty. Zpravidla se jedná o faktické poznámky k textu, které nemají informační hodnotu, ale ne vždy tomu tak musí být.

Než začnete dokument šířit například pomocí e-mailové pošty nebo internetových stránek, je lépe očistit ho od tzv. metadat, tedy právě komentářů, revizí a dalších dat, které na první pohled nemusí být v dokumentu viditelné.

Microsoft nabízí uživatelům kancelářského balíku Office XP a Office 2003 jednoduchý nástroj, pomocí kterého lze metadata odstranit z dokumentů vytvořených v programech Word, Excel a PowerPoint.

250kB instalační soubor stáhnete ze stránek Microsoftu. Po nainstalování se v menu „Soubor“ objeví nová volba „Nástroj pro odstranění skrytých dat“. Pokud chcete zachovat i původní dokument obsahující metadata, musíte použít jiný název souboru.

undefinedKlepněte pro větší obrázek

Autor je možná méně nadaný matematik, ale to ještě neznamená, že chceme, aby naši poznámku o jeho intelektuálních schopnostech viděl každý, kdo dokument otevře.

Čárové kódy v dokumentech

Další aplikaci má na svědomí pražská společnost Pythagoras. Nejedná se o produkt určený koncovým uživatelům, ale spíše firmám – přídavek, který umožní vkládat do dokumentů Office čárové kódy.

Bohužel, aplikace vyžaduje nainstalovaný .NET Framework, na což uživatel není před instalaci upozorněn. Vedle 2MB instalačního souboru je tak nutno stáhnout ještě cca dalších 23 MB dat.

Po instalaci se v roletě „Nástroje“ objeví nová funkce „Pythagoras SmartBar“. Kliknutím se rozevřeno okno s políčky pro editaci čárového kódu:

  • pole pro vepsání hodnoty
  • pole pro typ kódu
  • zatržítko pokud chcete pod kódem zobrazit hodnotu prvního pole (číslo, text)
  • šířku a výšku čárového kódu

Vygenerovaný čárový kód potom vloží ve formě obrázku do dokumentu. I následně je možné jej editovat – kliknutím na obrázek se otevře okno s políčky pro úpravu. Obrácený postup – tedy naskenovaný čárový kód v podobě obrázku převést do textové podoby, bohužel aplikace neumožňuje.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Producer 2003

Microsoft Producer 2003 je zatím poslední verze populárního přídavku, který je určen zejména uživatelům programu PowerPoint, ale využít by jej někdy dokázal patrně každý z nás. Produkt slouží k lepší a snadnější synchronizaci videa, audia, fotografií, prezentací a HTML stránek.

Podobně jako známé Photo Story (článek), což je software pro vytváření efektních fotografických prezentací, Microsoft Producer je doplňkem, který nabízí podobné funkce v širším měřítku – dokáže pracovat s videem, PowerPoint prezentacemi, obrázky, hudbou, HTML stránkami. Snadno tak lze vytvořit interaktivní prezentaci, kterou lze následně nahrát třeba na CD a rozšířit mezi kamarády a známé.

Program nabízí desítky vzorových dokumentů, takže tvůrci nejsou omezeni pouze svými schopnostmi a fantazií, ale mohou pro své soubory využít profesionálně vypadající šablony.

Samotná práce probíhá podobně jako v programech pro editaci videa – na časovou osu nanášíte jednotlivé složky, upravujete přechody mezi nimi, přidáváte hudbu na pozadí, včetně možných efektů. Program nenabízí tolik možností jako špičkové komerční nástroje, ale to ostatně u tohoto produktu ani není cílem.

Formuláře pro daňová přiznání

Další aplikací jsou interaktivní formuláře pro tvorbu daňových přiznání, které připravila firma Aspekt HM. Formulář je ke stažení na internetových stránkách http://www.danovapriznani.cz/. V tuto dobu jsou patrně nejvíce aktuální daňové formuláře pro podání daně z příjmu. K dispozici je formulář typu A i B, formuláře pro zdravotní pojišťovnu, sociální správu a samozřejmě také pokyny pro vyplnění.

Slovník synonym

Všichni je známe, ne každý je umí využívat – synonyma. Tedy podobná slova se stejným významem. Word obsahuje slovník synonym, který se může hodit tehdy, když například zjistíte, že jste při psaní předchozích řádků použili několikrát stejné slovo. Pomocí kurzoru myši slovo označte a stisknete kombinaci kláves Shift-F7. Ze zobrazené nabídky synonym potom vyberete vhodnou alternativu slova, které chcete nahradit.

Klepněte pro větší obrázek

Slovo a jeho alternativy

Dělení slov

Dělení slov již není tak používané jako před lety, ale možná je na vině právě vzrůstající míra použití výpočetní techniky a kancelářských balíků, kde je tato možnost standardně vypnuta. V Office je možné tuto funkci aktivovat v menu „Nástroje -> Jazyk -> Dělení slov“. V osobních dokumentech bude text s touto úpravou vypadat nestandardně, ale o to uhlazeněji. Slova na koncích řádcích budou dělena podle slabik. Lze také nastavit, za jakých podmínek může být slovo rozděleno, zda na konci každého řádku, ob řádek apod.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (62) Další článek: Veřejné testování nového Netscape odloženo

Témata článku: Microsoft, Pythagoras, Kancelářská podoba, Stejné slovo, Plný výkon, Producer, Stejný tvůrce, Metadata, Nová volba, Podobná hodnota, Stejný význam, Osobní dokument, Undefined, Office, Editace videa, Office + N, Podobný nástroj, Plný, Zdravotní doplněk


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu