Umíme to s Excelem: funkce

K tomu, aby se z vás stal správný excelový funkcionář, možná využijte některé následující tipy.
Milou vlastností Excelu je, že v případě, kdy stisknete v buňce se vzorečkem klávesu F2, vyvolá se editace a současně se barevně zvýrazní ta políčka, která se v daném vzorečku používají. To se týká i grafů, kde jsou datové oblasti zvýrazněny po označení grafu.

Jednou z šikovných vlastností tohoto barevného zvýraznění je, že používá stejné principy jako běžné označení políček. Můžete tedy oblast chytnout za pravý dolní roh, libovolně ji roztahovat a vzoreček se přitom bude automaticky přizpůsobovat. Nebo můžete vzít políčko za okraj a posunout s výběrem. Opět se tak upraví i vzoreček. U grafů takto velice jednoduše můžete posouvat datové řady a měnit v grafu vynesená data.

Při úpravě složitějších funkcí je často jednodušší kliknout do názvu funkce a poté kliknout na = vedle obsahu políčka na horní liště. Uvidíte tak výklad parametrů i předpočítané hodnoty.

Seznam potřebných parametrů funkce rychle dostanete, když napíšete její jméno a stisknete Ctrl+Shift+A. Dolní se závorky a pojmenované parametry.

Pro složitější funkce je dobré využívat audit funkcí – Nástroje / Audit / zobrazit lištu. Zde pomocí šipek snadno zjistíte, jaká políčka ovlivňuje obsah aktuálního políčka a stejně tak jaká políčka ovlivňují výsledek v aktuálním políčku. S každým kliknutím na přidání vztahů se posouváte o úroveň níže, po chvíli tak můžete odhalit celou strukturu všech vztahů v listu. Stejně tak je dobré sledovat chyby. Pokud je výsledek políčka nějaká chyba, můžete snadno zjistit, odkud byla tato chyba zavlečena.

Diskuze (14) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Microsoft Office, Excel, Audit, Dobrý výsledek, Horní lišta, Funkce, Vzoreček, Shift


Určitě si přečtěte

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86