Umíme to s Excelem: funkce

K tomu, aby se z vás stal správný excelový funkcionář, možná využijte některé následující tipy.
Milou vlastností Excelu je, že v případě, kdy stisknete v buňce se vzorečkem klávesu F2, vyvolá se editace a současně se barevně zvýrazní ta políčka, která se v daném vzorečku používají. To se týká i grafů, kde jsou datové oblasti zvýrazněny po označení grafu.

Jednou z šikovných vlastností tohoto barevného zvýraznění je, že používá stejné principy jako běžné označení políček. Můžete tedy oblast chytnout za pravý dolní roh, libovolně ji roztahovat a vzoreček se přitom bude automaticky přizpůsobovat. Nebo můžete vzít políčko za okraj a posunout s výběrem. Opět se tak upraví i vzoreček. U grafů takto velice jednoduše můžete posouvat datové řady a měnit v grafu vynesená data.

Při úpravě složitějších funkcí je často jednodušší kliknout do názvu funkce a poté kliknout na = vedle obsahu políčka na horní liště. Uvidíte tak výklad parametrů i předpočítané hodnoty.

Seznam potřebných parametrů funkce rychle dostanete, když napíšete její jméno a stisknete Ctrl+Shift+A. Dolní se závorky a pojmenované parametry.

Pro složitější funkce je dobré využívat audit funkcí – Nástroje / Audit / zobrazit lištu. Zde pomocí šipek snadno zjistíte, jaká políčka ovlivňuje obsah aktuálního políčka a stejně tak jaká políčka ovlivňují výsledek v aktuálním políčku. S každým kliknutím na přidání vztahů se posouváte o úroveň níže, po chvíli tak můžete odhalit celou strukturu všech vztahů v listu. Stejně tak je dobré sledovat chyby. Pokud je výsledek políčka nějaká chyba, můžete snadno zjistit, odkud byla tato chyba zavlečena.

Diskuze (14) Další článek: Olympus C-3030Z - Technické parametry

Témata článku: Microsoft Office, Excel, Audit, Horní lišta, Vzoreček, Funkce, Shift, Dobrý výsledek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů