Umíme to s Delphi, 2. díl: Ahoj, světe!

O programování v Delphi sice zatím nevíme skoro nic, přesto (už z motivačních důvodů) vytvoříme svou první aplikaci. Až uvidíte, jak lehce zvládnete udělat funkční (byť nepříliš prakticky použitelný) program, možná se pro Delphi nadchnete stejně jako tisíce programátorů před vámi.
O programování v Delphi sice zatím nevíme skoro nic, přesto (už z motivačních důvodů) vytvoříme svou první aplikaci. Až uvidíte, jak lehce zvládnete udělat funkční (byť nepříliš prakticky použitelný) program, možná se pro Delphi nadchnete stejně jako tisíce programátorů před vámi.

Proč zdravit svět?

Pokud jste někdy otevřeli libovolnou učebnici programování, s velkou pravděpodobností jste kdesi na začátku spatřili vytvoření „programu Ahoj, světe!“. Je to tradice, ukázat na tomto triviálním příkladu možnosti, způsob práce a vůbec styl programování daného jazyka. My se tohoto zvyku přidržíme.

Volba komponent

Vytvoření první aplikace rozložíme do posloupnosti jednoduchých kroků.

 • Nainstalujte a spusťte Delphi :). Další popis se bude týkat verze 5, ovšem ve většině starších verzí bude zcela identický.
 • Z hlavní nabídky vyberte File – New… - Application (naleznete v záložce New). Uprostřed obrazovky se objeví hlavní formulář (okno) vaší nové aplikace.
 • V paletě komponent (v horní části obrazovky, vpravo vedle panelu s tlačítky) vyberte záložku Standard a v ní komponentu Label (je to velké písmeno A). Necháte-li kurzor myši chvíli nad libovolnou komponentou, objeví se „hint“ (krátká nápověda) s názvem komponenty.
 • Klikněte na formulář do místa, kde chcete Label (nápis) mít. Label bude vložen a Delphi mu automaticky přiřadí název Label1.
 • Stejným způsobem umístěte na formulář komponentu Button (je také pod záložkou Standard a skrývá se pod malým tlačítkem s nápisem OK).
 • Na formuláři máme nyní dvě komponenty: Label1 a Button1.
Klepněte pro větší obrázek

Nastavení vlastností komponent

 • Klikněte na Label1 na formuláři. V levé části pracovní plochy uvidíte tzv. Object Inspector, což je okno umožňující správu komponent. Klikněte na záložku Properties v Object Inspectoru. Tím jste zvolili, že budete nastavovat vlastnosti komponenty. V levém sloupci Object Inspectoru vidíte názvy vlastností, v pravém jejich hodnoty. Klikněte tedy do levého sloupečku na slovo Caption a napište Ahoj, světe!. Stiskem Enteru název potvrdíte (není nutné).
 • Na formuláři se již změnilo slovo Label1 na Ahoj, světe! Nyní klikněte na tlačítko s nápisem Button1. V Object Inspectoru se otevřou vlastnosti tohoto tlačítka.
 • Opět klikněte v Object Inspectoru na slovo Caption a napište Konec.

Nastavení reakcí na události

 • Nyní máme nastaveny vlastnosti našich dvou komponent (v tomto elementárním příkladě jsme nastavovali jen vlastnost Caption, jistě si ale dovedete představit, že tímto způsobem se budou nastavovat i další vlastnosti).
 • Pokračovat budeme reakcemi na události. Nejprve si řekneme, které události budeme ošetřovat. Opět jich nebude mnoho, konkrétně jedna. Kliknutí na tlačítko Konec by mělo ukončit aplikaci. Proto otevřete v Object Inspectoru komponentu Button1 (pozor: změnou Caption se změnil jen nápis na komponentě, ne její jméno; v programu proto nadále bude vystupovat jako Button1!). Otevření komponenty provedete nejsnáze tak, že na ni kliknete na formuláři, případně ji vyberete z rozbalovacího seznamu v horní části Object Inspectoru.
 • V Object Inspectoru dále vyberte záložku Events (události). Budeme ošetřovat kliknutí na komponentu, proto se zaměřte na řádek OnClick. Teď přijde klíčový okamžik: dvakrát klikněte do prázdného políčka v pravém sloupci v řádce OnClick.

Vlastní programování

 • V Object Inspectoru se v místě, kde jste poklepali myší, objevil nápis Button1Click. Procedura tohoto jména bude spuštěna vždy, když uživatel klikne na tlačítko Button1. Navíc zmizel hlavní formulář a místo něho se v prostřední části obrazovky otevřelo okno Unit1.pas. To je hlavní vývojové okno, do kterého se píše vlastní programový kód. Delphi automaticky vytvořilo hlavičku procedury Button1Click, do ní vložilo klíčová slova begin a end a na vás je poslední maličkost: říci, co se vlastně bude dít. To za vás nikdo nevymyslí.
 • V našem případě ovšem nepůjde o nic převratně složitého. Do řádky, ve které bliká kurzor, jednoduše napište Application.Terminate;
 • Středník na konci příkazu je velmi důležitý, nezapomeňte na něj.
Klepněte pro větší obrázek

Uložit, přeložit, spustit

 • První aplikace je hotova! Zbývá nám překlad a spuštění. Jde opět o velmi jednoduchou činnost. Zvykněte si ovšem před kompilací vždy ukládat všechny zdrojové texty – nevíte, co se může stát.
 • Proto vyberte v hlavním menu File – Save All. Ke stejnému účelu můžete použít i tlačítko v horní liště.
 • Nyní se otevřelo okno, ve kterém musíte zadat názvy ukládaných souborů. Doporučuji nejprve vytvořit adresář a do něho uložit všechny soubory projektu – ke každému projektu vytvoří Delphi více souborů a bude-li více projektů sdílet jeden adresář, nevyznáte se v něm. Potom zadejte jméno souboru s unitou (programovou jednotkou), tedy se zdrojovým textem (v našem případě s procedurou Button1Click). Název si zvolte libovolný, například Okno1.
 • Pak se otevře druhé okno, do kterého zadáváte název celého projektu. Napište třeba Ahoj.
 • Tím je hotovo uložení. Teď už jen klikněte na zelený trojúhelníček v liště (nebo vyberte z menu Run – Run, případně stiskněte F9).
 • Spustila se naše slavná aplikace, zkuste si kliknout na tlačítko Konec. Funguje?
Klepněte pro větší obrázek

Gratuluji!

Vytvoření první aplikace máme úspěšně za sebou. Podíváte-li se do adresáře, do kterého jste ukládali zdrojové soubory (Okno1.pas a Ahoj.dpr), uvidíte tam mimo jiné soubor Ahoj.exe. Ten můžete kdykoliv (ve Windows) spustit a kochat se pohledem na svou krásnou, funkční první aplikaci.

Vidíte, že vytvořit program není v Delphi nic těžkého. V příštím díle seriálu se podrobněji podíváme na důležité komponenty.

Diskuze (14) Další článek: Tablety bez předpisu

Témata článku: Software, Programování, Svět, Code, Label, Důležitá část, Klíčový okamžik, Horní okno, Zelené tlačítko, Klíčová vlastnost, Delphi, DEL, Libovolné místo, Triviální nastavení, Funkční program, Důležitá událost, Důležitý sloupec, Libovolný soubor, Horní lišta, Libovolná aplikace, První jméno, Díl


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky